Fındık üreticisi eziliyor

 

Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, açıklanan fındık fiyatını değerlendirdi. Süt, “Fındık üreticisi yükselen masrafların ve enflasyonun altında eziliyor. Açıklanan fındık fiyatı beklentinin altında” dedi.

 

BEKLENTİLERİ KARŞILAMIYOR

Açıklanan fındık fiyatından memnun olmadıklarını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Fındık fiyatının beklentileri karşılamadığı açıktır. Genel başkanımızın talimatı ile milletvekillerimiz, parti meclisi üyelerimiz, il ve ilçe yönetimlerimiz ile özellikle fındık üreticilerinin bulunduğu bölgelerde saha çalışması yaptık. Bu görüşmeler sonuncunda fındığın 32 ile 35 bandında olması gerektiğini düşünüyoruz. Geçen sene olduğu gibi bu sene de fındık fiyatları beklenenin altında olmasından dolayı fındık üreticisi yükselen masrafların ve enflasyonun altında ezildi. Açıklanan fiyatlarla fındık üzerindeki siyasetin değişmediği, fındık üreticisinin serbest piyasada yem edileceği görülmüş oldu. Üreticinin örgütlü bir şekilde hareket etmesi mahalle ve köy bazında kooperatif çatısı altında birleştirilmesi devletin temel politikası olmalıdır” dedi.

FİRMALARIN KUCAĞINA BIRAKILIYOR

Fındık üreticilerinin yaptığı bakım masrafları ile sezona borçlu başladığını belirten Süt, “TMO’nun kısıtlı miktarda fındık alması, fındık alım zamanlarını uzatması ve zorluklar çıkarması nakit paraya ihtiyacı olan ve borç baskısı altında olan üreticiyi serbest piyasadan tüccarın kucağına bırakıyor. Her yönü ile son derece ekonomik olan ve kendine has bir borsası olan fındığın alım fiyatının en azından İtalyan ve Yunan çiftçisi ile eşit düzeyde olacak şekilde belirlenmesi en azından üreticinin döviz sebebi ile yükselen masraflara ve enflasyona ezdirilmemesi gerekmektedir. Kaçınılmaz bir şekilde gelen millet ittifakı iktidarında tüm üreticilerin olduğu gibi fındık üreticisi de alın terinin ve emeğinin karşılığını alacak, tekelleşen ve küresel sermaye tarafından yönlendirilen şirkete yem edilmeyecektir” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı