Fındık fiyatı düştü

 

Karasu Turanlar Fındık İşletmecisi Fahri Turan, Karasu’daki tüccarlarda fındığın kilosunun 22.25 veya 22.30 TL’den işlem gördüğünü belirtti. Turan, “25 TL’den bir anda düşen fındık fiyatlarının en büyük sebebi ihracat yapılmaması” dedi.

 

ÜRETİCİLER MAĞDUR

Geçtiğimiz aylarda zaman zaman 25 TL veya 26 TL’yi bulan fındık fiyatlarının bir anda düşmesinin sebebinin Avrupa’ya ihracat yapılamamasının olduğunu belirten Karasu Turanlar Fındık İşletmecisi Fahri Turan, “Fındığın yükselişi üreticileri sevindirirken bir anda düşen fındık fiyatı ile birlikte üretici kara kara düşünmeye başladı. Tüccarlardaki fındığın TMO’nun verdiği fındık fiyatlarının üzerine çıkmasındaki en önemli etken Tarım Kredi Kooperatifleri’nin fındık alışı oldu. Tarım Kredilerin fındık alımları ile birlikte hızlı bir yükseliş olurken Avrupa’nın fındığı yeterince almamasından dolayı fındık tekrar 22 TL’ye düşüş gösterdi” ifadelerini kullandı.

HER ŞEY OLABİLİR

Yılbaşından sonra fındık fiyatlarında yeniden bir yükseliş beklediklerini belirten Turan, “Yılbaşından sonra tüm tüccarlar olarak bizlerde fındık fiyatlarında bir hareketlilik bekliyoruz. Haklı olarak üretici şu an fındıklarını getirmiyor. Ayrıca Mart-Nisan aylarında fındık bahçelerinde hastalık veya yanma olursa fındık fiyatlarında ciddi oranda artış olur. Eğer Mart ve Nisan aylarında fındık bahçelerinde yanma olmaz ve hastalık olmazsa fındık fiyatları daha da düşebilir. Şu an üreticilerimizden fındığın kilosunu fındığın kalitesi ve randımanını göre 22.25 veya 22.30 TL’den alıyoruz. Bizlerinde üreticilerimiz gibi tek temennimiz fındık fiyatlarının biran önce yükseliş göstermesi” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.