KarasuManşet

Fındık fiyatı artıyor

Fındık fiyatı artıyor

Serbest piyasada fındık fiyatları tarihinin en hızlı yükselişini yaşadı. Okulların açılması dolayısıyla fındık arzının fazla olduğu dönemde bile fiyatlar TMO’nun verdiği bedelin üstüne çıktı. Karasu ve Kocaali’de fındık 80 liradan işlem gördü. Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, üreticileri ihtiyaç fazlası fındıklarını pazara indirmemeleri konusunda uyardı.

Rekolte düşük

Fındık fiyatları hızlı bir yükseliş trendine girdi. Karasu ve Kocaali’de tüccar fiyatları kısa sürede TMO’nun fiyatını yakaladı. Okulların açıldığı ve fındığın tüccara teslim edildiği günlerde bile fındık fiyatları tırmanışını sürdürdü. Uzmanlar fiyat yükselişini rekolte düşüklüğüne bağlıyor. Piyasaya indirilen fındık geride kalan yılların çok altında görünüyor. Beklenti fındık fiyatlarının çok daha yukarı çıkması yönünde.

Pazara indirmeyin

Fındık fiyatlarının belirlenmesinde üretici davranışlarının büyük önem taşıdığını söyleyen Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, “Üretici kendi ihtiyacından fazlasını pazara indirmemeli. Emanete fındık vermemeli. Bu iş bir arz-talep dengesi. Bu dengeyi sağlamak da üreticinin elinde. Üretici bilinçli olduğunda fındık asıl değerini bulacaktır. Çiftçimizin alın terinin karşılığını alması, bilinçli davranması ile orantılı olacaktır” dedi.