Karasu

Fındık 120 TL olmalı

Fındık 120 TL olmalı

SATSO Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda SATSO 17. Meslek Komitesi Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, 2023 fındık fiyatı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çatalbaş, “Maliyetine, işçiliğine, bakımına ve onarımına bakıldığı taktirde kilosunun en az 120 TL olması gerekmektedir” dedi.

Maliyete yansıyor

SATSO Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda 2023 fındık fiyatı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan SATSO 17. Meslek Komitesi Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, fiyat belirlenirken bölgenin en büyük gelir kaynağının fındık olduğunun göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Çatalbaş, “Hepimizin canını yakan dövizdeki ve mazottaki artış, fındığın maliyetine de ciddi anlamda yansıyor. Bölgemizdeki en büyük gelir kaynağı olan fındığın 2023 yılındaki fiyatı, maliyetine, işçiliğine, patozuna, bakımına, onarımına, mazotuna bakıldığı taktirde en az kilosunun 120 TL civarında olması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Fiyat aralığı fazla

Sakarya’da 2023 yılı ortalama rekoltenin yüz bin ton olduğunu ve bu rekoltenin şehre çok büyük ekonomik girdi sağladığını belirten Çatalbaş, “2022 Ağustos ayından 2023 Ağustos ayına kadar girdiler ve maliyetler en az yüzde 200 artış göstermiştir. 2022 yılında ülkemizde fındık fiyatı 53 TL olarak belirlenmişti. Serbest piyasadaki tüccarlar yani üreticiyle ihracatçı arasında bulunan manavlar 43 TL’den fındık almaya başladı. Yani TMO’nun açıkladığı fiyatla, tüccar arasındaki fiyat aralığı çok fazla. Bunun da birinci sebebi TMO’nun fındık alımı yapmaması ve alım yerlerinin az olması. Bu konuyu devlet ve hükümet politikalarını değerlendirerek konuşmak gerekiyor” şeklinde konuştu.