Gündem

Fındığın kışlık bakımına başlanmalı

 

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık hasadının yavaş yavaş sona yaklaşmasıyla beraber üreticilerin kışlık bakım işlemlerine başlayabileceklerini söyledi. Ersoy, “Özellikle fındığa yapılması gereken bakım hizmetlerinin başında gübreleme gelmeli” diye belirtti.

 

BİLİNÇLİ GÜBRE UYGULAMASI

Fındık hasadının yavaş yavaş sona yaklaşmasıyla beraber üreticilerin kışlık bakım işlemlerine başlayabileceklerini söyleyen Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Özellikle fındığa yapılması gereken bakım hizmetlerinin başında gübreleme gelmektedir. Gübreleme konusunda ise çiftçilerimiz öncelikli olarak toprak tahlili yaptırarak bilinçli gübre uygulamalıdır. Tahlil yapılmadan bilinçsizce kullanılan bitki besleme ürünleri topraklarda, bitkide ve çevrede tahribat yaratabilmekte ve üreticimizin ekonomisi boş yere zarara uğramaktadır. Atılan bir torba gereksiz gübrenin dahi ekonomiye, çevreye ve bitkiye yarar yerine zararının olacağının unutulmaması gerekir. Bunun yanında eksik kullanılan gübreden bitki tam olarak faydalanamayacağı için üründe verim kayıpları görülecektir” dedi.

 

TOPRAK NUMUNESİ

Mühendis Ersoy, “Fındık bahçesinden toprak tahlili alırken, dere, yol kenarı, hayvan barınakları kenarlarına yakın yerlerden, su birikintisi olan çukur ya da su tutmayan tepe yerlerden, yeni gübre atılmış yerlerden, ocakların dip kısımlarından, iki ocak arasından, toprağın yüzey ya da dip kısımlarından toprak numunesi alınmamalıdır. Bunun yanında, arazi 20 dekardan büyükse, araziyi yol, hendek, dere gibi ayırıyorsa, arazide değişik eğimler mevcutsa, arazinin toprak rengi farklılık gösteriyorsa, arazinin güneşlenmesi aynı değilse, farklı araziymiş gibi numune alınmalıdır. Bahçe içerisinde numune alırken düz bir hatta gezmeyip, zig zag şeklinde dolaşılarak, 15-20 santim derinlikten, dört fındık ocağının ortasından toprak numunesi alınmalıdır” sözlerini kullandı.

 

ANALİZ YAPILMALI

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Alınan bu topraklar en az on değişik noktadan birer kilo olacak şekilde alınmalı ve iyice karıştırılarak, içerisindeki odun, taş gibi maddeler temizlenir ve iki kilo olacak şekilde toprak numune için ayrılır. Toprak örneği nemli ise gölge bir ortamda oda sıcaklığında kurutulabilir, kesinlikle ısıtıcı ve güneş altında kurutma yapılmamalıdır. Alınan numune zaman geçirilmeden analiz için götürülmelidir. Toprak tahlili sonucunda hangi gübrenin, ne miktarda, ne zaman, nasıl kullanılacağının bilgisi verilmiş olur. Tarım için toprak, verim için toprak analizi” diyerek açıklamasını sonlandırdı.