Karasu

Faydalı böcekler yakılmamalı

 

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Fındık kozalakları içinde faydalı böcekler olduğu tespit edildiğinde, toplanan kozalaklar yakılmamalı veya gömülmemelidir” dedi.

 

YARAR SAĞLAMAZ

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındıkta şubat ayı ikinci hafta bakımı hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Toprak tahlili sonucunda bitkinin ihtiyacı doğrultusunda fındıkta organik gübreleme fosforlu ve potasyumlu gübre uygulaması yapılabilir. Uygulanacak gübreler bitki taç izdüşümüne (ocak dal ucuna) 15-20 cm derinliğe gömülerek uygulama yapılmalıdır. Doğru bitki besin elementinin yanlış şekilde uygulanmasından bitki yeterince yarar sağlayamaz. Dal izdüşümü yerine ocak içine atılan gübrenin hiçbir şekilde bitkiye faydasının olmadığının bilinmesi gerekir. Fındık kozalak akarı zararlısına karşı mekanik mücadele yapılabilir” ifadelerini kullandı.

 

KOZALAK AKARI

Kozalak akarı fındıkta verimi etkileyen en önemli zararlılardandır” diye belirten Ersoy, “Gözle görülmeyecek kadar küçük, iğ şeklinde beyaz renklidir. Dişi çiçek, püs, yaprak ve meyve zararına neden olur. Özellikle erkek ve dişi çiçek dökümleri ile zarar daha da fazla olmaktadır. Yaprak ve sürgün tomurcuklarının da dökülmesi sonucu bitkinin yıldan yıla zayıflaması ve verimden düşmesi söz konusu olmaktadır” dedi. Ersoy, “Zararlı yoğunluğu ortalama bir dalda 5 adet kozalak düşecek şekilde yüksek ise kimyasal mücadeleye karar verilir. En uygun ilaçlama zamanı uç sürgünlerin 4- 5 yapraklı, yeni tomurcukların toplu iğne başının yarısı büyüklüğünde ve yeni gelişen meyveler mercimek büyüklüğünde olduğu, kozalakların (güllerin) kırmızı renk alarak açıldığı dönemdir” şeklinde konuştu.

 

İLAÇLAMA YAPILABİLİR

Ersoy, “Dallardaki kozalakların kışın yapraksız dönemde elle toplanarak bahçenin içine atılarak veya bahçenin bir kenarında bekletilerek imha edilmesi oldukça etkili bir yöntemdir. Kozalaklar içinde faydalı böcekler olduğu tespit edildiğinden, toplanan kozalaklar yakılmamalı veya gömülmemelidir” dedi. Ersoy, “Fındık hasadından sonra başlanan kök ve dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Filiz alma ve kökten dal kesimleri yapılabilir. Kesimlerin toprak seviyesinden yapılması ve dirsek bırakılmadan kesilmesi gerekir. Toprak yüzeyinde yapılan kesimler de bitki zararlıları kendine korunak olarak kullanacağı için bahçe içinde bitki zararlılarının çoğalmasına ortam yaratılmış olunur. Sonbahar döneminde kesilen dallar bahçe içerisinden çıkarılarak bahçe temizliği yapılabilir. Virgül kabuklu biti zararı varsa ilaçlama yapılabilir” ifadelerini kullandı.