Köşe Yazıları

Farklı bir duruş

Farklı bir duruş

 

Bahar geldi yaz geldi derken kış son olarak yüzünü göstermek istedi sanırım iyi bir soğuk hava dalgası içerisine girdik bu hafta.

Mayıs ayı ile birlikte bahar havasını daha da iyi hissederiz diye umut ediyorum. Geçtiğimiz yıllardan biliyorum kurban dönemi yaklaşırken et fiyatlarında bir dalgalanma yaşanmıştı ve yaşanıyor bu konu ile ilgili bir kaç şey paylaşmak isterim.

Bu konuya geçmeden önce ufak bir husus ile ilgili bir paylaşım yapayım ulusal bir haber kanalında pazarcı esnafı fiyat hareketliliği ile ilgili şöyle diyor bir ara akaryakıtta sürekli bir artış vardı ve hep bunu bahane buluyorlardı artışlar ile ilgili.

Şimdi akaryakıt fiyatları o eski günlere döndü ama fiyatlar devam ediyor bir nakliyeciye mikrofon uzatıldı nakliyeci şöyle dedi araç lastiklerine çok zam geldi.

Eyvallah kabul ediyorum lastik hariç diğer kalemlere de geldi sıkıntı yok ama şu durum bahanesi tuhafıma geldi.

Dün bahane akaryakıt bugün lastik ya lastik haftalık aylık değişen bir şey değil ki lütfen vallahi lütfen artık.

Evet, gelelim et konusuna burada da durum ramazan ayı öncesi fiyat artış hareketliliği başladı ve devam ediyor kurban bayram öncesi umarım bir yerde sabit kalır bu fiyatlar.

Tabi devlet olarak hükümet olarak bunlara geçmiş dönemde olduğu gibi bu dönemde de önlem alındı ve alınmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Sakarya Büyükşehir BELPAŞ’a bağlı BELPAŞ yöresel et 54 ürünlerinde kıymanın kg fiyatı 190 TL’den, dana kuşbaşı kg fiyatı 210 TL’den satışa sunuldu.

EBK Kurumu düşük fiyat satışı sürekli bir şekilde devam etmekte zaten hatta geçtiğimiz günlerde bir market dernekleri konfederasyonu ile protokol yapıldı yine tarım kredi marketleri EBK üzerinden makul fiyat ile satış yapmakta. Birçok yöntem ve metot denenerek mücadele ediliyor.

Hakkımızda hayırlısı olsun ama tarımsal olarak tarlamız bahçemiz boş kalmaması gerekir. Düzenli bir şekilde işlemeliyiz düzenli bir şekilde ürün almalıyız sadece şu ürün çok pahalı bu ürün çok yüksek demenin dışında bizlerde toprak ile barışık olmamız lazım.

Benim şahsi düşüncem böyle.

Kendinize iyi bakın mutlu kalın.