EğitimKocaali

Eylül’de öğrenci alınabilir

 

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne devrinin gerçekleşmesi ile yapılanma süreci yeniden hız kazanan Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu Projesi ilerliyor. Bu yılsonunda tamamlanması hedeflenen projede iç mimari büyük oranda şekillendi. Yüklenici firmanın sözleşme şartlarından erken bitirme konusundaki sözü ve gayreti sekteye uğramazsa yüksekokul ana binası 2021-2022 eğitim öğretim yılına öğrenci alarak başlayabilir.

 

HIZLI İLERLİYOR

Kocaali’de başlayan eğitim yatırımları ile daha önce devri ve açılışı gerçekleşen TOKİ Okulu’nu Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu olarak eğitim öğretime açan ve Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı, Gemi İnşaatı Programı ve Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı olmak üzere üç programda eğitim öğretime pandemi kısıtlamaları kapsamında uzaktan eğitimle devam eden Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi meslek yüksekokulu ana binasını tamamlamak için işi sıkı tutuyor. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne devrinin ardından geçtiğimiz yıl projelendirme ve inşaat çalışması yeniden hız kazanan Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu Projesi tüm hızıyla ilerliyor. Geçtiğimiz Şubat ayında kaba inşaatı tamamlanan projede iç mimari çalışmalarda da büyük ilerleme kaydedildi. Projede ayrıca kampüs çevre duvarı inşaatı tamamlandı, çevre düzenleme proje çalışmaları başladı. Bu yılsonunda tamamlanması hedeflenen toplam 6 bin 745 metrekare inşaat alanına sahip proje tamamlandığında 12 laboratuvara, 370 kişilik konferans salonuna, 11 sınıfa ve öğretim elemanı odalarına sahip olacak. Konu iğle ilgili konuşan Dernek Başkanı Engin Aşcı bu yıl öğrenci alınabileceğini söyledi.

ERKENE ALINDI

Konu ile ilgili konuşan Kocaali Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Engin Aşçı “Öncelikle uzun ve birçok sıkıntılı sürecin ardından devrini gerçekleştirdiğimiz yüksekokul ana binamızın inşaatının bu denli hızlı ilerliyor olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Başta SUBU Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık olmak üzere DMYO Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş’a ve SUBU’nun tüm teknik daire başkanlıklarına teşekkür ediyoruz. Ayrıca daha önce gerçekleştirdiğimiz ziyarette inşaatı sürdüren yüklenici firma yetkililerinin sözleşmeye göre bu yılsonunda tamamlanması planlanan projeyi, birkaç ay erkene alıp, Ağustos ayı içerisinde bitirme gibi bir gayretleri var. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Yıl sonunda tamamlanacak olsaydı eğitim öğretime açılışı bir yıl sarkabilirdi. Ancak 8. Ayda tamamlanması durumunda okulumuzu 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrencileri ile birlikte faaliyete geçirebilecek durumdayız. Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği olarak ilçemize eğitim anlamında ve özellikle denizcilik sektöründe gelişim anlamında büyük değer katacak olan yüksekokul projemizi büyük titizlikle takip ediyor, ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.