EkonomiKarasu

Et fiyatları tavan yaptı

 

Ramazan ayı yaklaşırken et fiyatları da tavan yaptı. Karasu Yazıcılar Kasap Et ve Tavuk Ürünleri işletmecilerinden Ferdi Yazıcı, “Maalesef zamlar kasapların elinde değil, keşke bizim elimizde olsa da zam yapmasak” dedi.

 

İŞLER DÜŞTÜ

Ramazan ayı yaklaşırken et fiyatları da tavan yaptı. Karasu Yazıcılar Kasap Et ve Tavuk Ürünleri işletmecilerinden Ferdi Yazıcı, “Yem ve mazot fiyatları çok yüksek. Bu artışlar maalesef üreticiye de tüketiciye de yansıyor. Şu anda tezgahlarda 115 TL ve 120 TL arasında dana kıyma satılmaya başladı. Vatandaşın alım gücü olmadığı için şu an pek fazla kırmızı et satışı olmuyor. Geçen senelere oranla kasap esnafının işleri düştü. Et ve Süt Kurumu bize de ucuz karkas tesis etsin biz de eti ucuza satalım” dedi. Yazıcı, “Biz vatandaşa pahalı et satmaktan memnun değiliz. Şu an ortalama karkas kesim fiyatımız 80 ile 83 TL arasında değişmekte. Karkastan gelen etin kemiğinin atılması, yağının temizlenmesi derken elimizden geldiğince vatandaşımızı düşünerek en az 110 ile 115’e mal ettiğimiz eti en az karla müşteriye sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ÖNÜNE GEÇİLEMEZ

Vatandaşın ucuz ve sağlıklı et tüketmesini istiyorsak, çiftçimiz için yem fiyatlarının düşürülmesi lazım” diyen Yazıcı, “Çiftçilerin, mazot indirimden yaralanması gerekiyor. Önlem alınmazsa bu fiyatların önüne kimse geçemez. Mazot ve yeme zam gelirse bununla birlikte ete bir zam daha gelir. Maalesef zamlar kasapların elinde değil, keşke bizim elimizde olsa da zam yapmasak” dedi. Ferdi Yazıcı, “Ülkemizde yurt dışına hayvan ithalatı yapan firmalar iki buçuk milyon küçükbaş hayvanı Katar’a gönderdi. Sırf bundan dolayı küçükbaş hayvan fiyatları iki katına çıktı. Bu konularda önlem alınmazsa ne vatandaşımız et ve et ürünleri tüketebilir ne de biz vatandaşa hizmet sunabiliriz” ifadelerini kulandı. Bahar Kaya