Köşe Yazıları

Eskiden iyiydi

 

Hiç şüphesiz dünyanın ve ülkemizin her bir tarafının kendine has güzelliği ve doğallığı vardır. Bu konuya Karasu açısından bakacak olursak denizi, gölü, deresi, nehri eşsiz… Deniz kumu, su basar ormanı ve buraya ekleyebileceğimiz tarihi açıdan zenginliklerimiz var. Ama yabancı turist sayımız sıfır! Evet, kocaman bir sıfır hem de… İyi günler, iyi haftalar.

Çocuk denilecek yaşta iyi hatırlıyorum yabancı turistleri pekçe görüyorduk plajda veya çarşıda. Sayıları konusunda tartışabiliriz. Sonuç itibari ile turistler tur acentalarının pazarlaması ile tatile geliyorlar. Satış ofisleri size neyi sunarsa siz onun içerisinden bir otel veya bölge şehir seçimi yapıp geliyorsunuz. Bireysel için denilecek bir şey yok zaten bu anlamda treni, yapılaşma yatak kapasitesi olarak kaçırdık. Tamamen yap – sat alanında yolumuzu yirmi sene önce çizdik ama eskiden sanki daha iyiydi ve bugün bu durumdayız Başkada diyecek bir şeyim yok.

İşler iyi

Libya’da işler istediğimiz gibi ilerliyor. Yeni kurulan hükümette bunu görebiliriz. Bu zamana kadar yaptığımız askeri anlaşmaların her anlamda yararı ve faydasını sahada olduğu gibi uluslararası arenada görebiliriz ve görüyoruz. Buradaki başarımızı diğer alanlarda aynen devam etmemiz gerekmektedir. 5 Şubat’ta ulusal Birlik Hükümeti’nin seçilmesi Libya’da ve uluslararası camiada memnuniyetle karşılandı Ahmed el Mismari’nin seçilmesi Libya sokaklarına olumlu yansıdı. Seçimleri Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve İçişleri Bakanı Fethi Başağa’nın listesinin kazanması bekleniyordu. Araştırma ve anket yapılmayan ülkede uzmanların değerlendirmeleri ve medyaya yansıyan paylaşımlar bu yöndeydi. Fakat Abdulhamid Dibeybe’nin başbakan adayı olduğu listenin seçimleri kazanması, başkent Trablus’ta ve ülkenin batısında yaşayan Libyalılar açısından rahatlatıcı bir sonuç olarak değerlendirildi.

Selam ve dua ile… 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir