KarasuSağlık

Erken tanı birçok hastalığın önüne geçer

 

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce pazartesi günü pazar yerinde kronik hastalıklara dikkat çekmek amacıyla etkinlik yapıldı. Halk Sağlığı Haftası kapsamında kurulan stantta Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Birim Sorumlusu Yeliz Ateş Mazlum, vatandaşı bilgilendirdi.

 

KRONİK HASTALIKLAR

Halk Sağlığı Haftası kapsamında Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce pazartesi günü Karasu Halk Pazarı girişinde stant kuruldu. Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Birim Sorumlusu Yeliz Ateş Mazlum ve ekibi, vatandaşları bilgilendirdi. Mazlum, “Kurduğumuz stantta hipertansiyon, diyabet, obezite gibi kronik hastalıklara karşı vatandaşları bilgilendirdik. Ayrıca standımıza başvuran kişilerin tansiyon ve nabızlarını ölçerek onlara yardımcı olmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

 

KİT DAĞITILDI

Kurulan stantta kanser taraması hakkında da bilgi verdiklerini söyleyen Eğitim Birim Sorumlusu Yeliz Ateş Mazlum, “30-69 yaş arası vatandaşlarımıza kanserle ilgili bilgilendirme yaparak bağırsak kanser tarama kiti dağıttık” dedi. Tarama testlerinin Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde sürekli olarak yapıldığını söyleyen Mazlum, “Erken tanı birçok hastalığın önüne geçer. Böylece çok daha ciddi problemlerden kurtulmuş oluruz. Tarama testlerini vatandaşlar çok daha fazla önemsemeli” dedi.

 

BROŞÜR DAĞITILDI

Tarama testlerinden çıkan sonuçları vatandaşa bildirdiklerini de sözlerine ekleyen Yeliz Ateş Mazlum, “Eğer olumsuz bir durum varsa ilgili bölümden kendimiz randevusunu alarak sevkini gerçekleştiriyoruz. Vatandaş kanser olmaktan değil, geç kalmaktan korkmalı” dedi. Eğitim Birim Sorumlusu Mazlum, “Belli bir yaşın üstündeki kişiler sık sık tansiyon ve şeker ölçümlerini yapmalı. Belirli aralıklarda ise kan şekerlerine mutlaka baktırmalı” şeklinde konuştu. Standa başvuran vatandaşlara bilgilendirme broşürü de dağıtıldı.