Karasu

Engellilik tercih ve avantaj değildir

 

Karasu Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Metin Aygüneş, 10 – 16 Mayıs Türkiye Engelliler Hak Temelli Farkındalık Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Aygüneş, “Engellilik tercih ve avantaj değildir, aday olunmaz” dedi.

 

HİÇBİR ENGELİ AŞMAZ

10 – 16 Mayıs Türkiye Engelliler Hak Temelli Farkındalık Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan Karasu Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Metin Aygüneş, “Hani klişe bir cümle var ya ‘Herkes bir engelli adayıdır’. Engellilik tercih ve avantaj değildir, aday olunmaz. Engelli olmak keyfi değildir, engelliler günü ve haftası kutlanmaz. Engelliler günü veya haftasında tüm bürokratlardan, iş adamlarına sizi seviyoruz ifadelerini duyarsınız. Sadece seviyor olmak hiçbir engeli aşmaz. Engellilerin hayatın her alanına eşit ve bağımsız katılımı erişilebilir çevrenin sağlanmasıyla mümkündür. Adil yaşamları için yazılı kanunların tam olarak uygulamaya geçmesiyle mümkündür” ifadelerini kullandı.

EŞİT ŞEKİLDE DAVRANILMALI

‘Ağaçtan düşeni ağaçtan düşen anlar’ atasözü ile sözlerine devam eden Aygüneş, “Engelliler ile ilgili kanun ve kanun hükmünde kararname çıkarılacağı zaman Engelli STK’lar ile iş birliği yapılmalı. Sosyal hayatta egalist olmayan, adil ve adaletli bir yaşam sürmekle mümkündür. Saygın hayatlar içinde tüm toplumun doğru iletişimi öğrenmesiyle mümkündür. Engelleri aşmak için değişime herkes önce kendisinden başlarsa mümkündür. Engellileri zavallı görmeyi, ötekileştirmeyi bırakıp farklılıklarla birlikte eşit şekilde yaşamayı kabul etmekle mümkündür. Erişilebilir çevre için yaya yolları, toplu ulaşım araçları, konutlar, kamu binaları, parklar, spor ve sosyal hayatta mimari engelleri kaldırmakla mümkündür. Herkes için engelsiz erişilebilir bir Türkiye ve dünya diliyorum” ifadelerini kullandı.