Karasu

Emre: İnandık kazanacağız

 

Şimdiye kadar hep çok adaylı seçimlere girdiğini söyleyen Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Cihan Emre üç adaylı bir seçimin, alacakları oyu etkilemeyeceğini söyledi. “Kaç aday olursa olsun biz seçmenimizi sandığa getirdiğimizde seçimi alacağımıza inanıyoruz” dedi. Emre projelerini ve eleştirilerini Gazetemiz Haber Müdürü Güler Cinasoğlu’na aktardı.

 

 

ÖNCELİKLE SİZİ KISACA TANIYABİLİR MİYİZ?

1977 yılında Karasu Kuzuluk Mahallesi’nde dünyaya geldim. İlk ve orta ve lise öğrenimimi Karasu’da tamamladım. Vatani görevimi tamamladıktan sonra 2002 yılında kendime ait olan fotoğrafçı dükkanımı açtım. Evli ve üç çocuk babasıyım.

 

KARASU ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKANLIĞI’NA NEDEN ADAY OLDUNUZ KISACA ÖZETLER MİSİNİZ?

 

Çevremize danıştık ve bir jenerasyon değişikliğinin faydalı olacağına kanaat getirdik. Bu şekilde 2010 yılında aday olma yoluna gittik. O dönemde azımsanamayacak bir oy elde ettik. Her ne kadar o yıl seçimi kazanamamış olsak da elde ettiğimiz oy bizi bir sonraki dönemde aday olmaya cesaretlendirdi. 2014 yılındaki seçimde yine elimizi taşın altına koyduk. 2018 yılına gelindiğinde 2014 yılı ile benzer bir tablo ile karşılaştık. Ancak biz hiçbir seçimi kaybettik saymadık. Her seçime girdiğimizde yanımızdaki esnaf sayısı arttı. Bu yıla sıra geldiğinde arkamızdaki desteğin çığ gibi büyüdüğünü hissediyoruz. Yine üç adaylı bir seçime giriyor olmaktan da zerre kadar çekinmiyoruz. Tüm esnaflarımız bize “Bu sene o sene” diyor. Biz de Allah’ın izni ile yeniden aday olduk. Bir aksilik olmazsa da ipi göğüsleyeceğimize inanıyoruz.

 

BUNDAN ÖNCEKİ SEÇİMLERLE BU SEÇİM ARASINDA NASIL BİR FARK VAR?

Şunu açık yüreklilikle söyleyeyim: İlyas Balcı 2010 seçimlerine girerken “Bu sene son kez aday oluyorum” dedi. Hatta yönetime aldığı pek çok isme de dört yıl sonra görevi devretmeye hazır olduğunu söyledi. Aynı söylemi sonraki seçimlerde hatta salondaki konuşmalarında da dile getirdi. Pek çok defa seçim yapılacak salonu gerecek söylemlerde de bulundu. 2010 öncesinde kendisinde bulunan saygınlığı her geçen gün biraz daha yitirdi. 1996 yılından bu yana yani 26 yıldır sürdürdüğü Esnaf Odası Başkanlığı sürecinde yaptıklarına saygı duyuyoruz. Ancak her seçim döneminde aynı söylemlerde bulunması artık misyonunu tamamladığını göstermektedir. Bundan sonra İlyas Balcı’nın odaya vereceği bir şey kalmamıştır. Herkesin söylediği Oda’yı oda personelinin idare ettiği hatta seçim sonuçlarını dahi oda personelinin tayin ettiği şeklindedir. Biz tüm bunları yıkıp Oda’ya hak ettiği itibarını kazandıracağız. Odayı sadece aidat alan, esnafın sırtından geçinen bir yapıdan kurtarmak olacak. Bu seçim döneminde esnafımız çok daha bilinçlenmiş durumda. Özellikle pandemi sürecinde yalnız kalan esnafımız çok daha farklı kararlar almak durumunda kalmıştır. Bu seçim diğerlerinden çok daha farklı bir sonuca gebedir. Bu seçimi daha önceki seçimlerle değerlendirmek ya da kıyaslamak mümkün değildir.

 

ÜÇ ADAYLI BİR SEÇİMİN MEVCUT BAŞKANIN ELİNİ GÜÇLENDİRECEĞİ YÖNÜNDEKİ DEĞERLENDİRMELERE NE DİYORSUNUZ? HÜSEYİN CAN’IN ADAY ÇIKMASI İLYAS BALCI’YA MI YARAR?

 

Mutlaka ki her yeni aday sandığa yeni bir ortak demektir. Ancak seçimleri kendi dönemleri içinde değerlendirmek gerekir. Hüseyin Can’ın adaylığının bizim çalışmamıza neredeyse hiç olumsuz katkısı olmadığı gibi mevcut Başkan İlyas Balcı’nın oylarını eksilttiğini görüyorum. Dolayısıyla aday sayısı üç de olsa dört de olsa bizim çalışmalarımızda bir aksama olmayacak. Biz kendi oyumuzu sandığa taşıdığımızda seçimi kazanacak güçteyiz.

 

MEVCUT BAŞKAN’DA GÖRDÜĞÜNÜZ EKSİKLİK VAR MI? MESELA SON DÖRT YILDA CİHAN EMRE ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKANI OLSAYDI KARASU’DA NE DEĞİŞİRDİ?

 

Geride kalan dönem esnafımız için çok zorlu geçti. Özellikle pandemi döneminde esnafımız bitme noktasına geldi. Aylarca dükkanı kapalı kalan esnaflarımız oldu. Bu kişiler öldü mü kaldı mı diyen bile olmadı. Aylarca dükkan açamayan esnafa Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ikramı olan 25 kilo çay dağıtmayı başarı saymak en hafif ibare ile ayıptır. Karasu’da yine Bulvar’daki çaycı esnafımız Belediye ile sorun yaşadığında Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı sessizliğe bürünmüştür. Parkomat uygulaması başladığında Karasu Esnaf Odası taraf olmamış, görüş belirtmemiştir. Geride kalan 4 yılda işyeri çeşitli şekilde hasar gören, yanan esnafımız odaya başvurduğunda “Yapacak bir şey yok” yanıtını almıştır. Yılın Ahisi ödülünü alan bir Esnaf Odası Başkanı nasıl olur da işyeri yanan esnaf için “Yapacak bir şey yok” cümlesini kullanabilir? Hangi ahi kültüründe esnafı yalnız bırakmak vardır? Elinizden hiçbir şey gelmiyorsa bile en azından Büyükşehir’den, Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından üretilen maskelerden, Şehit Hasan Keleş Anadolu Meslek Lisesi’nde üretilen dezenfektanlardan alıp dağıtmak da mı elinizde gelmiyordu? Kısaca şunu söylemek istiyorum ki Karasu tarihinde esnaf hiç bu kadar yalnız bırakılmamıştır! Ben geçen dönem Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı olsaydım esnafımızın sesini ilgililere duyurur, kendi çıkarlarımı ya da koltuğumu değil esnafımı düşünürdüm. Esnafımın dükkanı kapalıyken, evine nasıl ekmek getireceğini düşünürken rahat yatağımda yatıp kendi dükkanlarımın işleyişinin keyfini sürmezdim.

İLYAS BALCI İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJDA PANDEMİ SÜRECİNDE ESNAFIN TÜM İMKANLARDAN YARARLANMASI İÇİN GAYRET ETTİKLERİ İFADE EDİLİYOR. SİZ İSE ESNAFIN YALNIZ BIRAKILDIĞINI SÖYLÜYORSUNUZ. HANGİSİ DOĞRU?

 

Devlet ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan imkanların takip edilmesi odanın asli görevidir. Onu da yapmasaydınız bari! Pandemi sürecinde Karasu Esnaf Odası Başkanlığı boş da olsa devlet bu yardımları yapacaktı. Birkaç yakın gördükleri esnafı aramayı bugün başarı diye ortaya koymaları acizlik değilse nedir? Ben diyorum ki, pandemi sürecine Karasu Esnaf Odası Başkanı kaç esnafı ziyaret etmiş, kaç esnafa derdinize nasıl ortak olabilirim diye sormuştur? Daha ileri gidiyorum, dört yıllık süre içinde kaç esnafa çay söylemiş bırakın kaç esnafın çayını içmiştir? Dört yılda bir seçimden seçime esnafa telefon etmek, yanına aldığı arkadaşları ile ziyaret etmek esnafın yanında yer almak mıdır? Beni bırakın esnafa sorun. Allah aşkına! Kaç esnaf bu pandemi sürecinde Karasu Esnaf Odası’na iyi ki üye olmuşum demiştir? Esnafın yalnız bırakıldığı benim sözüm değil ki esnafın ortak derdi.

 

YENİ DÖNEMDE KARASU ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKANI OLURSANIZ NE YAPACAKSINIZ?

 

Ben tabiri uygunsa esnaf doğdum. Esnafın içindeyim. Yayıncı kimliğimle Karasu’da son 22 yıldır varım. Her anlamda varım. Sosyal medya yayıncılığı, gazeteci kimliğimle her gün halın içindeyim. Kimin ne sıkıntısı varsa yanındaki adamım. Her sorunu kendi derdim gibi gören bir yapım var. Seçimi kaybettiğimde de esnafımın yanındaydım. Yarın yine kaybedersem ben Cihan Emre olmaktan zerre kayba uğramam. Ancak kazanırsam Karasu esnafı kazanacak. Ne mi yapacağım! İlk olarak düzenli bilgilendirme toplantıları düzenleyeceğim. Hesap veren bir yapıda olacağım. Beni her gün gören en azından sosyal medyadan paylaşımlarımı takip eden esnaf bana kolayca ulaşacak. Oda kaynaklarını Karasu esnafı için kullanacağım. Esnaf çocuklarından durumu iyi olmayan ve başarılı olanlara burs vereceğim. Esnaf dayanışması sağlayacağım. Hastane, petrol gibi esnafımızın önemli ihtiyaçları için toplu görüşmeler yapıp esnafımızın bu imkanlardan indirimli yararlanmasını sağlayacağım. Esnaf dayanışması ile sıkıntıya düşen esnafımızın birbirine yardımcı olmasını sağlayacağım. Ahilik kültürünün Karasu’da tam olarak yerleşmesi için elimden geleni yapacağım. Eğer şu an Oda Başkanı ben olsaydım siyaset üstü bir yapının başında olacaktım. En basitinden son gelen elektrik faturaları ile ilgili Ankara’ya sesini ilk duyuran Karasu olurdu.

 

SON OLARAK KARASU ESNAFINA VE SAKARYA KUZEY OKURLARINA NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

 

Biz sahaya bugün çıkmadık. Her seçimin ardından bir sonraki seçime hazırlandık. 6 Mart’ta esnaflarımız birilerinin değil vicdanlarının sesini dinlemelidir. Mutlaka ama mutlaka sandığa gelmeli, desteklediği adaya oyunu vermeli ve demokratik hakkını kullanmalıdır. Sonucun şimdiden tüm Karasu esnafımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.