EğitimKarasu

El emekleri görücüye çıktı

1-7 Haziran tarihleri arasında kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında Çarşamba günü Karasu Başbuğ Alpaslan Türkeş Parkı’nda Halk Eğitimi Merkezi tarafından yılsonu sergisi açıldı. Sergide kursiyerleri el emekleri görücüye çıktı.

SERGİ AÇILDI
Hayat Boyu Öğrenme haftası etkinlikleri “7’den 70’e herkes için her yerde eğitim” sloganıyla bu yılda start aldı. 1-7 Haziran Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında, Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karasu Halk Eğitim Merkezi’nin iş birliğinde Çarşamba günü Karasu Başbuğ Alpaslan Türkeş Parkı’nda düzenlenen yılsonu sergisi ile ilçede etkinlikler başladı. Sergiye Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ve Şube Müdürleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Said Özkan, İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin, İlçe Spor Müdürü Kemal Ataç, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yutkun Cabak, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü, öğretmenler, usta öğreticiler, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

ÖĞRENME BİLİNCİ
Sergini açılış kurdelesini Kaymakam Helvacı ve beraberindeki heyet kesti. Helvacı, Başkan Sarı ve beraberindeki heyet stantları gezerek usta öğreticiler ve kursiyerleri tebrik etti. Açılış konuşması yapan Helvacı, “Bu sergilerin en önemli hususiyeti kadınlara bir meşguliyet sağlamak değil, kendi ihtiyaçlarını karşılamak için herhangi bir iş kapısı olabilecek bir üretim sağlamaktır. Hiçbir cinsiyet ayrımı yapmadan hatta kadınlara pozitif ayrıcalık yaparak onların hayatın her aşamasında müdahil olmasını sağlayacağı bir yapılanma kurmak önemli” dedi. Kaymakam Helvacı’nın ardından Halk Eğitim Merkezi Müdürü Said Özkan konuşma yaptı. Özkan, “Halk Eğitim Merkezimizde ve okullarımızda mesleki, sportif ve kültürel alanlarda yapılacak bu etkinliklerde öğrenci, veli ve kursiyerlerimizde hayat boyu öğrenme bilinci kazandırmak amaçlandı” diye belirtti.

5 BİN 700 KURSİYER EĞİTİM ALDI
Müdür Özkan, “Halk Eğitim Merkezi tarafından 2021-2022 eğitim – öğretim yılında toplam olarak 290 mesleki, genel ve kültürel kurslar açıldı. 5 bin 700 kursiyerimiz ise bu eğitimlerden faydalandı. Yılsonu sergimizle, hayat boyu öğrenme kurslarını tanıtmak, kursların görünürlüğünü artırmak, ilçemizde kurs ve kursiyer sayısını artırmak, daha fazla insanımıza akademik, mesleki ve kültürel anlamda katkıda bulunmak, hayat boyu öğrenmenin öğrenci ve yetişkinler üzerindeki katkılarını göstermek amaçladık” dedi. Müdür Özkan, “Sergimizde, 25 ayrı kurs merkezinde, 25 eğitici ve yıl boyunca toplamda 2 bin 300 kursiyerimizin çalışmalarından el emeği göz nuru ürünleri sergilendi. Sergimizde giyim, moda tasarım, el sanatları, dekoratif ev tekstili, deri işleme, filografi, rölyef resim ve geri dönüşüm alan ve kursların ürünleri de tanıtıldı” ifadelerini kullandı.

EL EMEĞİ GÖZ NURU
Halk Eğitim kurslarından El Sanatları Teknolojileri Deri Kursu Usta öğreticilerinden Arzu Kayan, “Derilerimiz orijinal deriden oluşuyor. Oyma el sanatını kullanıyoruz. Sergide yapılan ürünlerimiz tamamen el emeği göz nurudur. Sergilediğimiz çalışmalarda kursiyerlerimizin çok büyük emeği var” dedi. Kursiyerlerden Lütfiye Algül, “3-4 senedir dericilik kursunda eğitim alıyorum. Bu iş benim için bir alışkanlık oldu. Bu kursun bana hem maddi hem de manevi desteği oluyor. Çalışmalarımızın çok büyük zahmeti var. İnsanlara fiyatlar bazen çok pahalı gelebiliyor ama el emeği çok fazla. Bunun göz ardı edilmemesi lazım” şeklinde açıklamada bulundu. (HABER: Bahar Kaya)