Kocaali

DMYO otonom deniz aracı geliştirecek

 

SUBÜ Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu ve Söğütlü 3. OSB’de faaliyet gösteren firmalardan Optimak STU, denizcilik sektörüyle ilgili olarak yeni otonom araçların geliştirilmesi konusunda iş birliği yapacak. Hedefler arasında insansız deniz araçlarının geliştirilmesi ve üretilmesi de var.

 

İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Denizcilik Meslek Yüksekokulu’ndan aralarında Müdür Doç. Dr. Nuri Akkaş, MYO Sekreteri Öğr. Gör. Ömer Faruk Demirok ve Gemi İnşaatı Program Başkanı Öğr. Gör. Osman Ünal’ın bulunduğu heyet, Söğütlü 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Optimak STU firmasını ziyaret etti. Ziyarette bölgede sektöre yönelik eğitim veren ilk ve tek üniversite kurumu olan SUBÜ Denizcilik MYO’nun hedefleri aktarılırken, yapılabilecek iş birlikleri de masaya yatırıldı. Projeler arasında yeni insansız deniz araçlarının geliştirilmesi ve üretilmesi de var.

ÜSTÜNLÜK SAĞLAYACAK
Türkiye’de son yıllarda insansız hava araçlarının tasarım ve üretiminin başarıyla yapıldığına ve aynı zamanda bu araçlarla ülkenin birçok başarı elde ettiğine vurgu yapan Optimak STU Firma Sahibi Tansel Cavit Kulak, “İnsansız su üstü araçları, görev süreleri, menzilleri, ekonomiklikleri ve yetenekleri bakımından gelecekte en az insansız hava araçları kadar önemli olacaklar. İnsansız su üstü araçlarının gelecekte sağlayacağı üstünlükler ile birlikte tasarım ve üretim aşamasında teknik, hukuki, siyasi ve aynı zamanda etik alanların da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu anlamda üniversiteyle iş birliği yapmak oldukça önemli. SUBÜ’nün iş dünyasıyla yaptığı iş birliği neticesinde sağladığı faydalar ortada” diye konuştu.

KALICI TEKNOLOJİ

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve bir de iç denizi bulunan Türkiye’nin denizcilikte daha etkin olabilmesinin yolunun verimli ve kalıcı teknolojiye dayalı eğitimi sağlamaktan geçtiğini söyleyen SUBÜ Denizcilik MYO Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, “Bu doğrultuda robotik otomasyon alanında uzmanlaşan Optimak STU ile tüm gelişmiş ülkelerin üzerinde çalıştığı otonom araçlar alanında iş birliği gerçekleştirmekten son derece memnun olacağız. Sakarya’dan dünyaya birçok önemli ürün ulaştırabilecek potansiyele sahip olduğumuzu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.