Karasu

Direk: Temizlik ve bakım önemli

 

SADİ Mühendislik Doğalgaz işletmecisi Makine Mühendisi Salim Direk, kombi ve petek temizliğinin önemli olduğunu belirtti. Direk, “İstenilen sonucu alabilmek, tasarruf yaşayabilmek ve kombi ömrünü uzatmak için kesinlikle bakım yapılmalıdır” dedi. 

 

RANDIMAN ALINMAZ

Kombi ve petek temizliğinden bahseden SADİ Mühendislik Doğalgaz işletmecisi Makine Mühendisi Salim Direk, “Daha az sorun yaşayabilmek için, kış aylarında oluşabilecek sorunların tespit edilerek önceden müdahale edilmesi ve kombi ömrünü uzatmak için yılda bir kez kombi bakımı yapılmalı. Kombi bakımı yapılmazsa kullanıcı istediği randımanı alamaz, tasarrufu yaşayamaz ve kış aylarında daha fazla sorun yaşar. Bakımsızlık sebebi ile cihazda oluşan masraf artar, kombi ömrü kısalır” dedi. Direk, “Kombileri balkonlara takıyorlar ama kombiler içeride olmalı. İçeride olan bir kombi tozdan etkilenmez, soğuk ve sıcaktan etkilenmez. Donma meydana gelmez” ifadelerini kullandı.

 

PASLANMAYA NEDEN OLUR

Kombinin donma, su devirdaim motoru ve fanın çalışmaması en çok karşılaştığımız sorunlardan” diyen Direk, “Karasu yazlık bir bölge olduğu için vatandaşlar yazın gelerek kombilerini çalıştırıyorlar. Buda uzun zaman çalışmayan bir parçanın paslanmasına neden olur. Sürekli çalışan bir kombide çok sık problem yaşanmaz ama çalışmayı uzun süre durduran kombilerde bu tarz sorunlarla karşılaşıyoruz. Sorun yaşanmaması ve verimlilik açısından oldukça önem kazanmaktadır. Kombi ve tesisatlar da zaman, sistem, kullanılan su özelliği, ısı ve oksijen ortamına bağlı olarak, kapalı devre ısıtma sistemlerinde birikebilen kireç, tortu, yosun ve çamurlaşma görülür” şeklinde açıklamada bulundu.

 

PETEK TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ

Kireç, tortu ve çamurlaşmadan dolayı radyatör ve tesisatta aksaklıklar oluşur” diye belirten Direk, “Çamurlaşma ve tortu zaman içinde tesisatın dibine çökme yapar. Bu problemin Karasu’da çok sık görülmesinin nedeni Karasu suyunun çamurlu akmasıdır. Bunun çözümü bina girişine ya da kombinin alt tarafına dar filtre yapılması gerekir” dedi. Direk, “İşimiz kombide bitmiyor. Bunun yanında petek temizliği de önemli. Kalorifer tesisatının ve peteklerin alt kısımlarının ısınmaması ya da hiç ısınmamasının sebebi içindeki suyun akışının düzenli olmaması ya da az seviyede olmasıdır. Bu sebeple ısı kaybı görülür” dedi.

 

AVANTAJLI DEĞİL

Direk, “Peteğin kendi orijinal suyunu değiştirmek paslanmalara neden olur. Peteği sürekli yıkamak avantajlı değil” dedi. Direk, “Kombi bakımında kombideki mevcut su boşaltılır, genleşme tankı havası ölçülür, düşük görülür ise hava basımı uygulanır, brülör temizliği yapılır, yanma haznesinin temizliği yapılır, ateşleme iyonizasyon elektrodu kontrol edilir gerekir ise temizlenir. Üç yollu vana sökülerek temizlenir, temizleme sonrası yeniden yerine takılır, gaz ayar kontrolleri yapılır. Kombi altında bulunan kalorifer filtresi sökülerek temizlenme işlemi yapılır” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)