Dile kolay 41 yıl

 

11 yaşındayken baba tavsiyesi üzerine bir ustanın yanında mesleğe başlayan Kocaalili Ziya Altay 41 yıldır saat tamirciliği mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor.

 

41 YIL

Kocaali’de Saatçi Ziya olarak tanınan 62 ya­şın­da­ki Ziya Altay 12 metrekarelik iş yerinde saat tamir ederek mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor. Babasının yönlendirmesiyle 1971 yılında 11 yaşındayken bir ustanın yanında mesleğe adım atan Altay, 1981 yılında kendi iş yerini açtı. Çevresinde Saatçi Ziya olarak bilinen Altay 41 yıldır 12 metrekarelik iş yerinde mesleğini sürdürüyor. Ustasının yanında 10 yıl çalıştıktan sonra iş yeri sahibi olduğunu belirten Ziya Altay mesleği severek yaptığını söyledi.

 

EMEĞİ BÜYÜK

Zor zamanlardan geçtiğini, bugün işlerinin iyi olduğunu belirten Altay, “İnsanı sadece zanaat sahibi yapmak değil, kalifiye bir eleman olarak topluma yetiştirmek de önemli. Ben ahlaklı bir saatçi olmadıktan sonra ustam beni yetiştirse ne olacak? Bana ahlakı da öğretecek ki benim yaptığım sanatın değeri olacak, ustam da hayır alacak” diye konuştu. Altay, günümüzde mesleğe ilginin azaldığını dile getirerek, “Eskiden herkes işinin başına gelir, besmeleyle başlar, az kazanır, şükreder, ‘Bereket versin.’ derdi. Eski günlerde bu işlerin çok daha tadı vardı. Azdı ama özdü, tatlıydı. Komşuluk ilişkileri çok güzeldi.” ifadelerini kullandı. Mesleğini severek yaptığını aktararak, “Ustamın bende emeği büyük” dedi.