Karasu

Dikbayır, Yenimahalle’deki sorunları inceledi

 

İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Karasu Yenimahalle’yi ziyaret etti. Yaşanan sorunları ilk ağızdan dinleyen Dikbayır, mendirek ve kıyı erozyonu hakkında da istişarede bulundu. Sorunları not alan Dikbayır, vatandaşın sesi olacağını ve sorunları gerekli yerlere ileteceğini belirtti.

 

TERS DALGA

İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Karasu Yenimahalle’yi ziyaret etti. Dikbayır’a, Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, il ve ilçe yönetimi de eşlik etti. Dikbayır, Karasu Yenimahalle Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Atilla Bıçakcı ve balıkçılarla yarım bırakılan mendirek ve kıyı erozyonu hakkında istişarede bulunarak Yenimahalle’nin sorunları hakkında bilgi aldı. Yarım bırakılan mendireğin sorunlarını dile getiren Bıçakcı, “Ödenekten dolayı mendirek 120 metrede bırakıldı. Bunun yarım kalmasından dolayı ters dalgalar oluşuyor. Balıkçılar çok mağdur” diye belirtti.

 

BALIKÇILIĞI BIRAKTIRACAKLAR

Bıçakcı, “Barınağı olmayan tek yer Karasu. Bu sene pek balıkçılık olmadı. Olmadığı içinde kışı zor şartlar altında sürdürüyoruz. Mazot fiyatlarından dolayı denize çıkmakta tereddüt ediyoruz. Bizim derdimiz balıkçı barınağımızın ve mendireğin yapılması. Bizimle ilgilenen de derdimizi dinleyen de yok. Uğraşılan tek şey barakaların yıkılması. Mevcut olan mendirek İhsaniye Mahallesi’ni koruma altına almış durumda. Oraya kum biriktiriyor bu taraftan kum yiyor. Feneri deniz almaya başlayınca, kıyı komutanlığından geldiler ama sağlam raporu verip gittiler. Nasıl sağlam olduğunu anlamadık. Balıkçılığı bize zorla bıraktıracaklar artık” dedi.

 

NE GELEN VAR NE GİDEN

Barınak sorunumuz basına da yansıdı fakat kimseden ses yok” diye belirten Başkan Bıçakcı, “Yıllardır derdimizi herkese anlatıyoruz. Yenimahalle’ye ne gelen var ne giden. Sadece buraya ucuz balık sormaya geliyorlar. Balıkçının derdi var mı diye soran yok. Sahil güvenlik geldi denetimleri sıklaştırdı. Balıkçılarımızı balıkçılıktan soğuttular. Misina ağına avlanmayı yasakladılar. Balıkçı bundan dolayı daha da mağdur olmaya başladı. Mevcut misina ağının hepsini topladılar. Bu da yetmiyormuş gibi sahiplerine ceza veriyorlar. 3 milde avlanacaksın diyorlar. 3 milin altına indiğin zaman avcılık yasak ve cezası da çok fazla” şeklinde konuştu.

 

BAKANLIĞIMIZ YOK

Cezaların balıkçılar için büyük sorun olduğunu da dile getiren Bıçakcı, “Bu cezaları indirmek için defalarca dilekçe verdik ama oradan da ses seda yok. Bizim bakanlığımız yok. Kredi çekmek için Tarım Bakanlığı’na gidiyoruz. Sahil Güvenlik için İçişleri Bakanlığı’na bağlıyız. Evrak yaptırmak için Ulaştırma Bakanlığı’na bağlıyız. Biz neyiz onu da anlamadım. Nereye bağlayız onu da bilmiyoruz. Mevcut olan barakaları biz de istemiyoruz ama balıkçının da yapabileceği bir şey yok. Ağını korumak zorunda. Barınaklar kaldırılırsa balıkçılığın yüzde 50’si bitecek. Amaç dışı kullanılan barakalar var. Esas tespit edilmesi gerekenler bunlar” dedi.

 

SİZİN SESİNİZ OLACAĞIZ

Sorunları yerinde inceleyen ve Başkan Bıçakcı ve balıkçıların sözlerini dikkatlice dinleyen İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, “Asıl problem şu. Bir yerde iş yapılırken sormuyorlar, istişare etmiyorlar. Gelip burada size sorsalar çok daha faydalı işler yapılır. Ben bu sorunları yazılı hale getireceğim. İlgili kurum ve bakanlıklara göndererek buraya dikkat çekeceğim. Yapabileceğim bir diğer şey ise burayla alakalı soru önergesi vermek olacak” dedi. Dikbayır, “Bizim bir politikamız var. Rekabet seçim döneminde yapılır. Biz seçildik bir dahaki seçim dönemine kadar bizim görevimiz vatandaşın sesi olmak. Bizim görevimiz sizin derdinizi dile getirmek. Sorunlarınıza dikkat çekmek. Futbol takımı tutar gibi parti tutuyoruz. Sizi dinlemeyenler, mutlu zannediyorlar. Bir siyasetçinin karnesi sandıktır. Notu sandıkta vermek gerekir. Tepkiyi sandıkta göstermeniz gerekiyor. Ben elimden ne geliyorsa yapacağım. Gerekli mercilere başvurularda bulunacağım” şeklinde konuştu. Bahar Kaya