Devletin yapamadığını vatandaş yaptı

 

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile CHP İl ve İlçe Yönetimi Karasu S.S Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni ziyaret etti. Türkiye’ye örnek olacak bir projenin Paralı Mahallesi’nde hayata geçirildiğini belirten Özkoç, “Devletin yapamadığını vatandaş yaptı” ifadelerini kullandı.  

 

ÖRNEK PROJELER

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, il ve ilçe yönetimi Paralı Mahallesi’nde bir dizi ziyarette bulundu. Paralı Mahallesi’nde Türkiye’de tek olma özelliğine sahip olan Karasu S.S Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni ziyaret ederek kooperatif hakkında bilgi alan Özkoç, “S.S. Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Türkiye’ye örnek olacak projeleri var. 2013 yılında kurulan ve üyeleri ile fındık alanındaki çalışmalarına devam eden kooperatifin, Sakarya’da olması da gurur verici” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ÇİFTÇİNİN YANINDA

Tamamen çiftçinin menfaati doğrultusunda hizmet verdiğini belirten Özkoç, “Kooperatif kendi imkanlarıyla, tamamen üreticinin desteğiyle bugün ortalama 700 ton fındık alım kapasitesine ulaşmış. Yine tamamen kendi üreticilerinin desteğiyle 600 metrekare 1000 ton depolama kapasitesine sahip işletme binaları var. Kalkınma Ajanslarına projeler göndererek iyi tarım için toprak analizleri yapan Kooperatif, kendi ekonomisine yön vermektedir. Mahsulünü depolayan, kurutma tesisi kurup, fındık ürünlerini kurutan, iyi tarım için sürekli proje üreten, Türkiye’de ilk ve tek, kurulmuş fındık üreticilerini koruyup gözeten bir kooperatifin kavrulmuş fındıklarının da raflarda yer alması görmezden gelinmemeli” dedi.

 

DEVLET DESTEĞİ ŞART

Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Türkiye’ye örnek olacak projeleri için devlet desteğinin şart olduğunu belirten Özkoç, “Ne yazık ki, kooperatifin projeleri devletten hiç destek alamamaktadır. Tarımı geliştirecek bu kooperatifimize devlet desteği mutlak suretle verilip, ülkemizde yaygın hale getirilmelidir. Çiftçinin ve devletin el ele verip projeler üretmesi bu noktada çok önem arz etmektedir. Biz S.S. Kuzey Tarımsal Kooperatifimizin yanındayız, her türlü desteği vererek haklarını savunmak için elimizden gelene yapacağız. Umarım bu örnek mahalleye ve nadir kooperatife devlet eli uzanır ve Türkiye’de yaygınlaşır. Karasu S.S Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni cani gönülden tebrik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

SORUNLARA KULAK VERDİ

CHP Sakarya Milletvekili Özkoç’a mahallenin sorunları hakkında bilgi veren Paralı Mahallesi Muhtarı Özcan Albayrak, “Paralı Mahallesi’nde bulunan okul kullanılmadığından dolayı atıl bir durumda. Bizler binanın yıkılması için Sakarya Valiliğine yazı yazdık, fakat Bakanlık okullun kullanılabilecek vaziyette olduğunu belirterek yıkım kararını iptal etti. Bizlerde okulumuzu Kültür Merkezi yapmayı planladık. Bunun için binaya bakım gerekiyor. İki sınıflı okul binasında bayanların spor yapacağı ve sosyal faaliyetlerin yapılacağı bir alan oluşturmak için herkesin desteğini bekliyoruz. Ayrıca okulun önüne istinat duvarı ve halı saha yapmayı planlıyoruz. Amacımız mahallemizi daha da güzelleştirmek” dedi.

DESTEĞE HAZIRIZ

Paralı Mahallesi’nde yapılması planlanan Kültür Merkezi için ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını belirten Özkoç, “Mahalle muhtarları daha çok haklara sahip olması gerekiyor. Her gün onları seçen insanlarla iç içe yaşıyorlar. Mahallenin sorunlarını en iyi bilen kişiler onlar. Bizler görevlerimizi muhtarlarımızla birlikte yapıyoruz. Proje hazırlandığı takdirde Kültür Merkezi için üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Hizmette asla siyaset olmaz. Bizler halkımızın daha güzel günler görebilmesi için her türlü desteği vermeye hazırız. Paralı Mahalle’sinin sorunlarını gerekli bakanlıklara ileteceğim. Paralı doğal güzellikleri ile muhteşem bir mahallemiz, asla görmezden gelinmemeli” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.