Karasu

Değer kaybı yaşanacak

 

Çok sayıda arsa sahiplerine mağduriyet yaratacağı belirtilen Karasu Yenimahalle ile Büyükmelenağzı Kuzey Kıyı Bandı sınırlarını içine alan 1/5000’lik Nazım İmar Planı değişikliği askıdan indi. Mağdur vatandaşların plan değişikliğine itiraz ettikleri öğrenildi.

 

DEĞİŞİKLİK TEMEL OLUŞTURACAK

Bilindiği üzere 1.12.1998 tarih 23227 sayılı resmi gazetede Karasu Büyükmelenağzı Kıyı Bandı, Turizm Teşvik Kanunu kapsamına alınmış,13.09.2019 tarih 30887 sayılı resmi gazetede yayımlanan 12.09.2019 tarih 1532 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile iptal edilmişti. Bu sebeple bu alanda imar planı yapma ve onay yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne geçmişti. Yetkinin Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesiyle 1/5000’lik imar planında yapılan değişimin 1/1000’lik planlara temel oluşturacağı belirtiliyor.

HUKUKSAL MÜCADELE YAPILACAK

Yapıldığı iddia edilen düzenlemeyle birlikte Karasu Yenimahalle ile Küçükboğaz kuzey kıyı sınırları içinde yer alan 1/5000’lik Nazım İmar Planı Değişikliği bu sınırlar içinde arsaları olan vatandaşlar tarafından büyük tepki gördü. Daha önceki planda ticari konut alanı olarak gösterilen yerler yeni planda depo alanı olarak yer aldığı, yeşil alan olarak görülen yerler ticari konut alana dönüştürüldüğü iddia edildi. Yerlerin ticari alandan depo alanına çevrilmesi nedeniyle 600 milyon ile 1 milyar arasında değer değişim olacağı öne sürüldü. Arsa sahiplerinin yeni düzenlemeye itiraz ettikleri ve hukuksal mücadele yapacakları öğrenildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir