Ekonomi

Dayanacak güç kalmadı

 

Kovid-19 pandemisi etkisiyle 1 yıldır uygulanan kısıtlama tedbirleri esnaflar üzerinde ekonomik çöküşe neden oldu. Dayanacak gücü kalmayan bazı esnafların vitrin camlarına “Kapatıyoruz” duyurusu yaptıkları belirlendi.

 

BORÇLAR KATLANIYOR

11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde görülen yeni tip korona (kovid-19) virüsü nedeniyle uygulanan kısıtlama tedbirleri Karasu’da büyük çoğunluğu küçük ölçekli esnaflar üzerinde olumsuz etki yarattı. Özellikle kapalı mekan oyun işletmeleri ile kafe, kuaför, lokanta ve benzerleri gibi esnafların bu süreçte kira sorununun da eklenmesiyle giderek artan yüklü bir borç sarmalıyla karşı karşıya kaldıkları öğrenildi.

MALİYETİNE SATIŞ

Karasu esnaflarından Cemil İspiroğlu yaptığı açıklamada, “30 yıldır Karasu’da esnaflık yapıyorum. 30 senedir görmediğimiz durgunluğu son iki senedir görmeye başladık. Zincir mağazalar nedeniyle bizim gibi küçük esnaflara olan ilgi azaldığı için eskisi gibi iş yapamaz duruma geldik. Elimizdeki ürünleri maliyetine satış yaparak bu sıkıntıdan kurtulmaya çalışıyorum. Bir talep olursa içindeki ürünlerle birlikte devredebilirim” şeklinde konuştu.

KAPATIYORUZ

Satış yapılamaması nedeniyle biriken borçlarına çözüm bulamayan ve geleceğe umutla bakamayan esnafların mevcut ürünleri eritmeye çalıştıkları belirtildi. Kimi esnaflar iş yerlerinin vitrin camlarına “Devren satılık” ilanı asarken kimi esnaflar da “Kapatıyoruz” ilanı ile eldeki ürünleri maliyetine satarak borçlarını kapatmaya çalıştıkları belirtildi. Edinilen bilgilere göre son 1 yılda Karasu’da 30 civarında esnafın iş yerlerini kapatarak kayıtlarını sildirdikleri öğrenildi.