Kocaali

Darısı ötekilerin başına

Kocaali Sahil yolu üzerinde, sık sık ölümlü ve yaralanmalı kazalarla gündeme gelen ve bu kazalarda birçok insanın hayatını kaybetmesi nedeniyle ölüm kavşağı olarak anılan Alandere Kavşağı’na ışıklı trafik işaretleri konuldu. Işıklar geçtiğimiz hafta içi hizmet vermeye başladı.

 

HİZMETE GİRDİ

Kocaali Sahil Yolu Caddesi üzerinde bulunan ve sık sık ölümlü ve yaralanmalı kazalarla gündeme gelen Alandere Kavşağı’nın kontrol altına alınması için yapılan girişimler nihayet sonuç verdi. Geçtiğimiz yaz sezonunda birkaç gün arayla meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların ardından yerel idarenin ve vatandaşın tepkisi üzerine çalışma başlatan ekipler yaklaşık iki aylık çalışma sonrasında ışıklı uyarı sistemini tamamlayarak hizmete aldı. Kavşaktaki ışıklı uyarı sistemi geçtiğimiz hafta içi hizmet vermeye başladı.

EYLEM YAPILMIŞTI

Konu ile ilgili konuşan Alandere Mahalle Muhtarı Avni Akbaltaoğlu ışıkların hizmete girmesiyle trafiğin kontrol altına alındığını söyledi. Akbaltaoğlu “Mahallemizde bulunan Alandere Kavşağı’nda trafik ışıklandırma ve uyarı sistemi hizmet vermeye başladı. İnşallah bundan sonra ölümlü kazalar yaşamayız. Emeği geçen herkese mahalle halkım adına teşekkür ediyorum” dedi. Birçok kaza yaşanmasına rağmen kavşakta önlem alınmaması vatandaşın tepkisine neden olmuş Temmuz ayında yaşanan kazanın ardından vatandaşlar eylem yaparak yolu uzun bir süre trafiğe kapatmıştı.

RİSK ARTIYOR

Aynı zamanda Karadeniz Sahil yolu Projesi’nin de önemli bir parçası olan Kocaali Sahil Yolu Caddesi’nin trafik yoğunluğu her geçen gün artıyor. Yolu kullanan araç sayısındaki artış özellikle yaz aylarında yaklaşık on kata kadar yükseliyor. Ayrıca Karasu Limanı ve Karasu OSB’nin nakliye ihtiyacından dolayı yolu kullanan ağır tonajlı araç sayısı da artış gösteriyor. Sahil yolu Caddesi’nin Kocaali sınırları içerisinde kalan bölümündeki yaklaşık on kavşak noktasından sadece üç tanesinde trafik ışıkları bulunuyor.