ManşetSiyaset

Daha yapacak işlerimiz var

Daha yapacak işlerimiz var

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, yeni dönemde yapmayı planladıkları projeleri olduğunu söyledi. Sarı, kamuoyu desteğinin arkalarında olduğunu, anketlerin de kendilerini haklı çıkardığını söyledi. İshak Sarı, Ankara’daki görüşmelerinde hiç sıkıntı yaşamadığını söyledi. Sarı, seçim sürecinde ilk röportajını Sakarya Kuzey’e verdi, Münir Ali Kara’nın sorularını yanıtladı.

Önümüzdeki dönemle ilgili kendi siyasi kararınız nedir?

Önümüzdeki dönemle ilgili kendi siyasi kararım Ak Parti Belediye Başkanlığına devam etmek. Bu elbette bir niyet. Kalan projelerimiz ve yarım kalan işlerimiz var. Daha doğrusu belediyeyi anca toparladık. Dizlerinin üstüne kalktı belediye. Şimdi ayaklarının üzerine kalkıp koşma vakti. Tam verimli çağa girdiğimizi düşünüyoruz. Bunları tamamlamamız gerekiyor.

Aday adaylığı le ilgili bir başvurunuz yok. Ancak Ankara ziyaretinden döndünüz. Ankara nasıl geçti? Aday gösterileceğinizi düşünüyor musunuz?

Ak Parti’nin kendi süreci bu. Mevcut belediye başkanlarından aday adaylık başvurusu almıyor. Bu nedenle bizim başvurumu yok. Ankara iyi geçti. Ben sürekli gidip geliyorum. En son süreçte grup toplantısına katıldık. Ertesi gün Çevre Bakan Yardımcısı ile randevumuz vardı. Bakan yardımcımızla Karasu ilçemizin projeleri ile ilgili görüşme yaptık. Ankara görüşmelerinde ben hiçbir zaman sıkıntı çekmedim.

Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ile görüştünüz mü? Kamuoyunda Ali İhsan Yavuz ile arası iyi olan aday olur şeklinde bir kanı var bu doğru mu?

Genel Başkan Yardımcımız Ali İhsan Yavuz ile aynı davaya hizmet eden isimleriz. Aramızda hiçbir zaman sorun olmadı. Ben partide görev aldığımdan beri, ilçe başkanı olduğumdan beri Ali İhsan Bey ile aram iyidir. Ali İhsan Bey ile arası iyi olan aday olur söylemi doğru mudur bilmem ama Ali İhsan Bey bu konuda en yetkin isimlerden biridir. Sakarya’yı da bilir, Karasu’yu da bilir. Burada milletvekillerinin kanaatleri de önemlidir. Bu bir ortak akılla ortaya çıkan neticedir. Ak Parti’de istişare süreçleri dikkate alınır. Dışardan kişiler karar veriyor gibi görünüyor olabilir ama asla bu şekilde değildir. Önünüzde bir temayül var orada da bir kanaat meydana gelir. O da istişarelerin bir ayağını oluşturur.

Sizin dışınızda bir ismin aday gösterilmesi durumunda tavrınız ne olur?

Ben böyle bir problem açıkçası görmüyorum. Halkın teveccühünü de görüyoruz. Geçmiş yıllarda sahih anketler yapıldı. Hemen hemen her yıl birçok anket yapıldı. Bu anketlerde sonuçlar görüldü. Ben kendi açımdan bu şekilde bir değişiklik görmüyorum. Ak Parti Yönetimi farklı bir karar verebilir mi? Verebilir. O durumda biz Ak Partililik kimliğimizle hareket ederiz. Ak Partililer nasıl davranıyorsa biz de o şekilde davranırız.

Diğer aday adayları ile ilgili öngörünüz var mı? Sizin karşınızda şansı olan aday adayı var mı?

Diğer aday adayları ile ilgili bir değerlendirme yapmak şık olmaz. Ak Parti’nin kapısı herkese açık. Parti kapalı bir parti değil. Herkes kendi misyonunu vizyonunu ortaya koyarak aday olabilir. Olmalıdır da zaten Kimseye neden aday oldu diye gönül de koymam hezeyana da kapılmam. Aday olması ile ilgili bir kırgınlığım da olmaz. Bu iş olur mu olmaz mı diye kendi değerlendirmeli insanlar. O süreci değerlendirip niyeti olanlar kendi bildiklerini yapmalıdır. Karar vericilerin değerlendirmeleri farklı olacaktır elbette.

Yerel seçime Cumhur İttifakı ile birlikte girilirse uyum içinde çalışacağınızı düşünüyor musunuz? Bir önceki dönem rakibiniz de olan Mehmet İspiroğlu’nun yardımcısı Hamza Uğur şimdi MHP’nin ilçe başkanı. Hamza Uğur ve yönetimi ile uyumlu çalışır mısınız?

Hamza Uğur’un meclis üyesi olması bizzat benim kalemimden geçti. Biliyorsunuz o dönem ben Ak Parti İlçe Başkanıydım. Başkaları karşı çıkarken ben Hamza Uğur’un katkısı olacağını düşündüm ve ısrarcı oldum. Bu güne kadar Hamza Uğur ile sözlü tek münakaşamız dahi olmadı. Biz geçtiğimiz dönem de Cumhur İttifakı ile seçime girdik. Birlikte uyum içinde çalıştık. Bu dönem de benzer şekilde çalışacağımıza ve başarılı olacağımıza inanıyorum.

Yakup Ayar’ın aday adayı olması sizde bir kırgınlığa neden oldu mu?

Yok. Asla. Bunu çok net ve samimi söylüyorum. Bizzati Yakup Ayar’ı da siyasete ben kazandırdım. Biz Yakup Ayar’ı tanıdık ve sonra davet ettik. Yakup’un aday olması beni kesinlikle rahatsız etmez. Yakup’u geçen dönem de listeye yazan bu dönem de liste başı yapan benim. Ben öyle şeylere çok takılmam. Sadece siyasette olgunlaşma meselesi var, olgunlaşmadan düşenlere üzülüyorum. Bu da değerlerin kaybedilmesine neden oluyor. Siyaset sabır işi.

Karşınızda aday adayı olan isimleri belediye meclis üyesi olarak değerlendirmeyi düşünür müsünüz?

Geçen dönem ilçe başkanıydım ben. İlçe başkanı olduğum dönemde bir komisyon oluşturduk. Bu dönemde de bir komisyon oluşacağını biliyorum. Belediye meclis üyelerine belediye başkanı karar vermiyor. Ben belediye başkan aday adayı olayım da meclis üyesi olarak değerlendirileyim düşüncesinde olunmasını istemem. Belediye başkan aday adaylığında değerlendirilmeyen adamın meclis listesine yazılmasını şık bulmuyorum. Ama bunun kararını ben vermiyorum. Komisyon verecek. Komisyon da istişare edecektir. İstişarede söyleyeceğim şeyi şimdiden söylemekte sakınca yok. Kim neyi hedefliyorsa oraya aday adayı olmalı ve kişilerin başvurduğu alanlarda değerlendirilmesi evladır.

Muhalefete bakış açınız nedir? Karşınıza tek aday çıkarsa mı yoksa birden fazla aday çıkarsa mı şansınızın fazla olacağını düşünüyorsunuz?

Benim için hiç fark etmez. Bunu anketlerde çok net görüyoruz. Muhalefet de şu an karmakarışık bir görüntü sergiliyor zaten. Kimin kimlerin aday olacağı bizim çalışmalarımızı etkilemez.

Hedeflediğiniz bir oy oranı var mı? Kazandığınız dönemden daha yüksek mi yoksa daha düşük mü oy alırsınız?

Her yerel seçimin ve genel seçimin kendi şartları vardı. Benim için sürekli “Ak Parti olmasa seçim kazanamaz” yorumları yapılıyor. Peki bunu söyleyenler hangi partiden aday olmayı hedefliyor. Mesele reel anlamda kazanmaktır. Kaçla kazandığınızın bir önemi yok. Önemli olan kazanmaktır. Bu benim şahsi oyumdur diyemeyiz ki. Siyasette iki kere iki dört etmez. Hesap yapanların bilmediği şey bu. Yerel seçim ile genel seçim oyları farklı olur. Yerel seçimde adaylar aşağı ya da yukarı çeker. Biz bunu her dönem sağlamışız. Bu dönem de sağlanacaktır. Ben kazandığımız dönemden daha yüksek oy alacağımızı düşünüyorum. Bunu sahada ben de görüyorum, herkes de görüyor. Bizi sokakta görüp “Ben sana oy vermedim. Ama yaptıklarını gördüm. Pişmanım bir dahaki seçimde oyum sana” diyenleri gördüm. Ak Parti’nin bizi aday göstermemesinden endişe duyup da bize destek olmak isteyen insanları da görüyorum. Bunu yakın çevreden arkadaşlar da söylüyor ben de tanık oluyorum. Bunların yanı sıra yapılan ve yaptırdığımız anketleri gördüğümüzde sonucun geçen seçimden daha iyi olacağını görüyorum.

Recep Özdemir’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

Siyasi tutarlılık önemli. Ben avukatım, ben eğitimciyim, benim şu kadar müvekkilim, şu kadar öğrencim var denmez. Öyle olsa sanatçılar aday olduğunda tüm seçimleri kazanması lazım. Bunların bir oy getirisi olmaz. Siyasi olarak bir duruşunuz olması lazım. Böyle olursa sizin siyaseten bitmenize neden olur. Burada da bunun yaşandığını görüyoruz.

Yaptığınız ve pişman olduğunuz bir projeniz oldu mu?

Biz projelerimizi yapmadan önce defalarca ölçüp biçiyoruz. Şurayı yapalım olmazsa bozarız diye bir düşüncemiz yok. Attığımız taşın hesabını yapıyoruz. Onun için yaptığımız yanlış proje olduğunu düşünmüyoruz.

Bisiklet yolu ile ilgili eleştirileri doğru buluyor musunuz?

Haksız bir eleştiri olduğunudüşünüyorum. Hem de çok çok haksız olduğunu düşünüyorum. Dışarıdan gelen mülki amirler dahi Karasu’nun çıtasının ne kadar yüksek olduğunu görüyor. Karasu’daki gelişmişlik çıtasını yükselttiğimizi düşünüyoruz. 2023 yılındayız, 2035’te fosil yakıtlı araçlarınüretimi duracak. Fosil yakıtlı araçlar doğaya zarar veriyor. Emisyon ve gaz salınımından dolayı ciddi bir zarar var. Araçları küçültüp daha az yakan ya da yakmayan araç üretimine gidiliyor. Karasu bu manada düz bir alana sahip. Siz bu yolları ne kadar yaparsanız o kadar kullanılır. Biraz sabredelim ve görelim. Okul bahçeleri bisikletle dolmaya başladı çocuklar okula bisikletle gidip geliyor. İlçemizin metrekaresi aynı. Bu alanı genişletemeyeceğimize göre doğru tedbirler almamız lazım. Dünyanın izlediği yolu, yöntemi izlememiz lazım. Çok dar bir kesim bu adıma karşı çıkıyor. Siyasi kuruma ne kadar tepki verirsek belki netice alırız saiki ile hareket ediyorlar. Bunlar dışındaki toplumun genelinin memnun olduğunu düşünüyorum.

Arsa satışları ile ilgili eleştiri aldığınızda “Karasu Belediyesi’ne en fazla tapuyu bırakacağım” demiştiniz. Bu sözünüzü neye istinaden söylediniz ve bu sözünüz gerçekleşecek mi?

Şu anda ben Karasu Belediyesi’ne 208 dönüm yer kazandırdım. Tapusunu aldım. Sattığım arsa metrekaresi toplamda 10 dönüm yoktur. Sattığımızın 20 katından fazla tapu kazandırdık. Abarta abarta söyledikleri kadar değil. Biz belki de Sakarya’da en tapusuna tapu katan tek belediyeyiz.

Karasu’nun araç park sorununu nasıl çözebiliriz? Bununla ilgili esnaf şikayetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Karasu’da araç park sorunu yok. Otopark sorunu yok. Sadece otopark alışkanlığı yok ve kötü park etme sorunu var. Pazartesi haricinde Pazaryeri otoparkı hep boş. İstanbul’da bir saat 50 lira, gün boyu 200 lira. Bizde gün boyu 20 lira. Bir buçuk milyon liralık aracınızı saçma sapan park edip, millete engel oluyorsan tabi ki otopark sorunu olur. Karasu’daki otopark ne zaman dolu olursa o zaman Karasu’da otopark sorunu var diyebiliriz. Aracını otoparka bırakıp 150-200 metre yürümüyorsan zaten sen sağlıksız bir insansın. Otopark uzak değil, çok yakın. Karasu Pazaryeri’ndeki otopark, bankasından tapusuna belediyesinden kaymakamlığına kadar ulaşabileceğiniz yer en uzak olsa beş dakika. Dükkanın içine, tapunun içine kadar araba ile gireyim dersen otopark sorunu çıkar. Şehirde toplu yaşıyoruz. Nizam olmadan, toplumsal kural kaide olmadan mutlu yaşayamayız. Bunu yapmaya kalkarsak trafik sorunu varmış gibi görürüz.

Önümüzdeki dönemle ilgili plan ve projeleriniz neler? Karasu Belediyesi’nin borç yükü ne durumda?

Plan projeler, hali hazırda devam ettiğimiz Sahil Projesi’ni devam ettirmek niyetindeyiz. Yenimahalle’de bir büyük projemiz var. Mimar Sinan Caddesinde düzenlememiz var. Şehirler meydan ve caddeleri ile anılır. Bir yol aksı yaptığımız zaman buna dikkat ediyoruz. Kanal Projemiz devam ediyor. Bunun dışındaki plan ve projelerimizi seçim sürecinde aktaracağız. Karasu Belediyesi şu anda geldiğimizden çok çok aşağıda. Ama mesela en son aldığımız kredi Karasu’daki birikmiş 25 yıllık borcu ortadan kaldırmış olacak. Şu anda biz kamu kurumlarına cari hariç borçsuz bir belediyeyiz. Diğer taraftan kesilen borçlarımız da bizim işleyişimize etki etmiyor. Önümüzdeki iki yıl içinde Sakarya’nın en güçlü belediyesi olacağız. Biz göreve geldiğimizde maaş ödenmesi bile sıkıntılıydı. Göreve geldiğimiz günden bu yana bir gün bile maaş geciktirdiğimiz olmadı. Önümüzdeki süreçte de yaşayacağımız bir kriz yok. Bu da kurumsal çalışmanın ve sağladığımız mali disiplinin bir sonucu.

Karasu’nun en büyük sorunu sizce ne?

Anketlere de yansıyan bir gerçek var. Bizim en büyük sorunumuz merkez ağırlıklı olmak üzere asfalt ve yol çalışması. Ana caddelerde düzenlememiz bitmek üzere. Ana caddelerdeki düzenlemeyi gören vatandaş kendi sokağına da sıranın gelmesini bekliyor. Bundan sonra bölge bölge mahallelere ve sokaklara gireceğiz. Hava soğuduğu için bundan sonra soğuk asfalt şansımız yok. Ben önümüzdeki dönem içinde bu tempo ve disiplinle önümüzdeki dönemde Karasu’nun asfalt sorununu çözeriz. Karasu’da belediyecilikten beklenen adım bu. Köylerimizin bu denli büyük bir asfalt sorunu da yok.

İşten çıkarılanlara haksızlık ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Asla düşünmüyorum. Ben Karasu Belediyesi’nde çalışmak zorundayım diye bir mecburiyet yok. Öyle olsa tüm işten çıkaranlar haksız olurdu. Kaldı ki bununla ilgili bir adamcılık yaptığımzı da yok. İlk ben memurları çağırdım.Emekli olacak arkadaşlar emekli olsun. Emekli olun kardeşim bir yerden yürümemiz lazım dedik. Baktık olmadı farklı kurumlara gönderdik arkadaşları. Resen emekli ettiklerimiz oldu. Sonra işçiye döndük, en son işe girmiş olanlarda geriye doğru işten çıkarmaya başladık. Belediye rahatlayacak şekilde iş akitlerini sonlandırdık. Şu anda mesela sandalyelerin çoğu boş ama işler yürüyor. Daha da iyi yürüyor. Bu da aldığımız kararın ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

Önümüzdeki dönem bizi ne uğraştıracak?

Biraz kentsel dönüşüm bizi uğraştırabilir. Bununla ilgili çalışmamız olacak. Özellikle Kabakoz Mahallesi’nde eski yapılar fazla. Bu bölgede yapacağımız çalışma bizi biraz uğraştırabilir ama neticesinde çok modern bir şehir vizyonuna kavuşabiliriz. Elimizde de bu manada kullanacağımız bir rezerv alanımız var. Bununla uğraşabiliriz ama buna değeceğini düşünüyoruz.

Seçim meydanında ne ile eleştirileceğinizi düşünüyorsunuz?

Muhtemelen eksik kalan yollardan eleştiriliriz. Hem ekonomik imkanlar hem de zaman sorunundan yetişemediğimiz şeylerden eleştirilebiliriz. Diğerleri şahsi ve siyasi şeyler olur. Diğer eleştiriler çok ciddiye alınacak şeyler olmayacaktır.

İletişim sorununuz olduğu ile ilgili eleştirileri doğru buluyor musunuz?

Kesinlikle doğru bulmuyorum. Tartışmaya da kapalıyım. Siz nasıl yaklaşırsanız öyle karşılık buluyorsunuz. Bizimle önyargı ile tanışanlar hiç duyduğu gibi olmadığını öğrenmiştir. İnsanların ne bekledikleri önemli yaklaşırken. Talebinin makul olması ile ilgilidir Belki dışarıdan sert bir mizaç sergiliyor olabilirim. Bunu da bir algıya dönüştürme çabası olduğunu görüyorum. Bu konudaki eleştirileri haksız buluyorum.

Son olarak okurlarımıza ve seçmenlerinize ne söylemek istersiniz?

Seçmenlerimiz müsterih olsun. Biz buradayız. Karasu halkının hakkını ve hukukunu korumak için ilçe başkanlığından belediye başkanlığına kadar sürekli çalışıyorum. Beni sevmeyenlerin de hakkını korumak için uğraşıyorum. Bunu tarihe not olarak düşelim. Ben beni sevmeyen ve benimle haksız mücadele edenlerin de haklarını koruyorum. Bunu bugün anlamasalar bile beş yıl sonra on yıl sonra anlayacaklardır. Neticenin şimdiden tüm halkımıza hayırlar getirmesini temenni ederim.