Köşe Yazıları

Dağ fare doğurdu

 

Ve yayın ihalesinde korkulan oldu!

Sekiz firma yayın ihalesine teklif verdi ve değerlendirme süreci başladı. Ben bu yazıyı kaleme alırken değerlendirme süreci devam ediyordu ama şunu belirteyim ister devam etsin isterse etmesin bir karar çıkacak fakat bu verilen rakamlar inanın tam bir hayal kırıklığı. Aklınızdan bütün dünyada ekonomik kriz var dolayısı ile bizde de durum farklı değil o yüzden teklifler düştü sebebi diye düşünebilirsiniz saygı duyarım ama tek başına ve asıl önemli etken bu değil.

En büyük etken bizdeki futbol kalitesinin ve heyecanının giderek düşmesi diyorum ben bu duruma.

Kuruluşlar tarafından beş yıllık bir süre için verilen en yüksek teklif yıllık 2 milyar TL. Buda yaklaşık 146 milyon Dolar’a tekabül ediyor.

Bu rakam yüzde 10 oranında artabilecek. İki firma ilk verdiği teklifi yıllık 2 milyar 500 milyon TL olarak düşünmüşken, ne oldu da düşündüğü rakamı 500 milyon dolar düşürdü. Çok tuhaf bir durum diye geldi bana. Ne oldu da böyle bir girişimde bulundular ya da bu ticari aklı kimden aldılar ileriki günlerde sanırım bir açıklama yapacaklardır.

Sonuç olarak kuruluşlar geçtiğimiz hafta sonu tekliflerini TFF’ye ilettiler. Elbette ki TFF ile yapılan pazarlıklar sonrası yayın ihalesinin sonucunun kısa sürede açıklanması bekleniyor.

Biz bu konuyu enine boyuna düşünürken kara kara, futbolda yayın ihalesi süreciyle ilgili değerlendirme Nihat Özdemir’den geldi. 14 esas teklif, bir de alternatif teklif geldiğinden bahsetti başkan. 15 teklifli bir ihale yapıldı dedi. Ve zarfları değerlendirdiklerini fiyatların revize edilmesi için görüşmelerin, daha doğrusu tekliflerin revize edilmesi için belli bir süre verdiklerini ve umarım rakamlar bizim istediğimiz biçimde olur dedi.

TFF Başkanı Özdemir, “İlgi var ama sistem ve fiyat olarak yayın ihalesinin rakamını yükseltmeye çalışıyoruz. İnşallah iyi olacak” diyerek, gelen teklifleri en iyi hale getirmeye çalışacaklarını, kulüplerin yayın gelirlerinden daha çok para alabilmeleri için görüşmeler yapmaya devam edeceklerini söyledi. İnşallah iyi bir netice elde ederek ihaleyi sonuçlandıracağız” ifadelerini kullandı. Bu sözlerinden bile moralinin ne kadar kötü olduğunu anlamak çok kolay.

Sözlerini sürdüren TFF Başkanı Nihat Özdemir, “Yayın ihalesine ilişkin uygun teklif gelmemesi durumunda ise Süper Lig TV’nin alternatif olduğunu söyledi.” Özdemir, yayın ihalesiyle ilgili  “Kulüplerimize uygun, yeterli teklif gelmezse bir Süper Lig Televizyonu kurma alternatifimiz var” dedi.

Özdemir, “Eğer tekliflerden umduğumuzu bulamazsak, Süper Lig TV kurulur. Kulüpler dekoder satışı yapar ve gelir paylaşımı yapılır” ifadelerini de ekledi.

Tekliflerle ilgili konuşan Özdemir, “İnanıyorum ki teklif verenler, asıl tekliflerini henüz vermedi. Rekabeti arttırmak için fiyatı yükselteceklerdir. Daha yüksek teklifler bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sonuç her ne olursa olsun ne TFF nede Süper Lig kulüpleri verilen ya da belli bir fiyat artırımından sonra olsa bile hiç de memnun kalmayacaktır. İşin bu yanı kesin. Elbetteki üzücü bir durum ama yapacak pek fazla bir alternatif yok gibi. Bana öyle geliyor ki bu gidişle süper lig TV kurulacak gibi. Bu şartlarda en mantıklı seçenek bu gibi geliyor bana da.

Bekleyip göreceğiz.

Selam ve dua ile…