Karasu

Çözüm üretmekten yorulduk

 

Karasu Aziziye Mahallesi’nin hastane mevkiinde yer alan sokaklarında, yağmurlu havaların ardından yaşanan su birikme ve taşma olayları mahalleliye zor anlar yaşattı. Bu durumdan ötürü mağduriyet yaşadıklarını söyleyen mahalle sakini Adnan Erdem, “Artık kendi çabalarımızla çözüm üretmekten yorulduk, çözüm bekliyoruz” dedi.

 

ALTYAPI PROBLEMLİ

Hastane mevkiinde bulunan sokaklarda, bozuk ve çamurlu yollarının yağmur yağışı sonrasında birikme ve taşma olaylarına sebep olduğunu belirten mahalle sakini Adnan Erdem, bu sorunun temelde yağmurlama alt yapılarının problemli olmasından kaynaklı olduğunu söyledi. Erdem, “Sokaklarda yağmurlama alt yapısı olmadığı için bina yağmurlamaları sokaklara ya da rögarlara veriliyor. Temelde rögarlarda da alt yapı sorunu olduğu için yağmur yağdığı anda geri taşma yapıyor. Bu da birikmelere sebep oluyor” şeklinde konuştu. Erdem, artık kazma kürekle bu problemi çözmeye çalışmaktan yorulduklarını da sözlerine ekledi.

MADDİ ZARAR

Yaşanan birikmelerin evlere maddi zararlar verdiğini belirten Adnan Erdem, “Binalardaki yağmurlamalar genelde evlerin bahçelerine verildiği için bahçeler su altında kalıyor. Bina temelleri zarar görüyor. Hatta kimi zaman bina duvarları su çekiyor ve evlerin içlerinde de sıkıntı yaşıyoruz” dedi. Bir ay öncesinde yaşanan yoğun yağmur yağışında çok büyük mağduriyet yaşadıklarını da söyleyen Erdem, “Arabaları biriken suyun altında kalan ve araçlarının içine su dolan birçok mahalle sakini var. Bu problem maddi açıdan büyük sıkıntıya sebebiyet veriyor” ifadelerini kullandı.

HER AÇIDAN MAĞDURİYET

Aziziye Mahallesi’nin hastane mevkiinde kalan sokaklarında çoğunlukla emekli kesimin yaşadığını, sahile yakınlığından dolayı yazlıkçıların da çoğunlukta olduğunu, bu yüzden her açıdan mağduriyet yaşandığını söyleyen Adnan Erdem, “Bu problem her yaşandığında burada yaşayan yaşlı insanlar kimi zaman evlerine girmekte bile zorlanıyor. Çünkü bahçe ve kapı önlerine kadar yağmur suyu diz boyunu geçecek şekilde birikiyor. Bunun yanında buraya dinlenmeye gelen yazlıkçı komşularımız, en ufak bir yağmurda bile biriken suyu tahliye etmek için uğraşıyor. Bu da hoş olmayan bir duruma yol açıyor” diye konuştu.

KALICI ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Sadece yağmurlu havalarda değil, yolların bozukluğundan ötürü güneşli havalarda da hem arabaların hem de yayaların sıkıntı yaşadığını da sözlerine ekleyen Adnan Erdem, “Mahalle aralarındaki yollar adeta köstebek yuvası gibi. Derin çukurlar ve yüksek kum birikintileri var. Arabalarla bu yollardan zorlukla geçiyoruz, bu yüzden de arabalarımız zarar görüyor. Kaldı ki yürürken insanlar nasıl zorluk çekmesin. Çocuklar bile sokakta gönlünce koşturup oynayamıyor, bisiklet bile süremiyor. Sokaklarımızda yaşanan bu problemlere kalıcı bir çözüm bulunmasını mahalle sakinleri olarak umuyor ve bekliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.