Karasu

Çözüm süreci başladı

 

Yaklaşık 10 yıldan beri devam eden Karasu OSB’nin arsa kamulaştırma sorunu Kaymakam Ahmet Naci Helvacı’nın girişimi ile yeniden masaya yatırıldı. Tarafların bir araya getirildiği toplantının olumlu geçtiği belirtildi.

 

TARAFLAR BİR ARAYA GELDİ

Karasu Kaymakamlığı internet sitesinde yayımlanan habere göre Karasu Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde bulunan firmalarla arazi malikleri arasında yıllarca süren kamulaştırma bedelinin çözümüne yönelik ilk görüşmenin adımının atıldığı öğrenildi. Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı’nın makamında bir araya gelen firma ve arsa maliklerinin müdahil avukatları arasında sorunun çözümüne yönelik detayların konuşulduğu kaydedildi. Olumlu geçtiği belirtilen toplantının önümüzdeki günlerde yeniden yapılması bekleniyor.

FİRMALAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Bilindiği üzere Karasu OSB’de kurulu bulunan ve faaliyetini sürdüren Gazi Metal ile TAN Kauçuk firması yanı sıra Takımsaş firmasının da kurulum çalışmaları başlatılmıştı. Bunlardan başka kamulaştırma ile 3 firmanın daha yer tahsisi yapıldığı sahada bedel artırım mahkeme süreçlerinin anlaşmazlıkla  sonuçlanması nedeniyle yatırım yapılamıyordu. Bu arada OSB sahasında en büyük arazi payına sahip olan Fehmi Sivişoğlu’nun toplantıya davet edilmediği dikkat çekti.

BİZDE ÇÖZÜM İSTİYORUZ

Kaymakamlık makamında tarafların bir araya gelmesini değerlendiren Fehmi Sivişoğlu, “Mahkeme kararıyla tapularımızın geri alınmış olmasından dolayı toplantıya davet edilmemiş olabiliriz. Ancak bizi çözümün dışına iterek bir anlaşma yapılırsa biz de buna karşı hukuk mücadelesi yaparız” dedi. Sivişoğlu, daha önce sonuçlanan 3 dosyadan birinin bedelinin mahkeme kararıyla faizi ile birlikte alındığını hatırlatarak, “Elimizde 30 dönümlük daha tapu var. Biz çözüm yanlısıyız. Kesinlikle yatırıma karşı değiliz. Mahkemenin verdiği kararlara uygun şekilde anlaşmak istiyoruz” şeklinde konuştu.