KarasuSiyaset

Coşkun: Türk Lirası her gün değer kaybediyor

 

Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, Türk Lirası’nın her geçen gün değer kaybettiğini söyledi. Coşkun, “İktidarın temsilcilerinin ekonomiyi tedirgin eden açıklamaları ve yanlış ekonomi politikaları nedeniyle değer kaybı yaşanmaya devam ediyor” dedi.

 

YANLIŞ EKONOMİ

Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, basın açıklamasında bulundu. Başkan Coşkun, “İktidarın temsilcilerinin ekonomiyi tedirgin eden açıklamaları ve yanlış ekonomi politikaları nedeniyle Türk Lirası her geçen gün de­ğer kaybediyor. Dolar kuru Ocak ayından bu yana yüzde 42 artarken, altın yüzde 27 değer kazandı. Borsa endeksi ise (BİST100) geçen hafta yüzde 3,1 oranın­da düştü. Endekste yılbaşına göre artış ise yüzde 71,7 oldu. TL ayrıca diğer ülkelerin para birimi karşısında da değer kaybediyor” ifadelerini kullandı.

 

BORÇ BATAĞI

Her ay artan hayat pahalılığı yıl ortasında yapılan zamları bile yok etti” diyen Başkan Coşkun, “Son üç ay içerisinde enflasyon yüzde 7 oranında artarken, bu süreç içerisinde işçinin alım gücü 802 lira, memurun alım gücü 557 lira düştü” dedi. “Bankalar kazanıyor, vatandaş, esnaf ve çiftçi borçlanıyor” diyen Coşkun, “Bankacılık sektörü bu yılın ilk sekiz aylık döneminde net karını geçen yılın aynı döne­mine göre yüzde 420,5 oranında artırarak 252,2 milyar liraya kadar çıkardı” dedi.

 

ARTIŞ YAŞANIYOR

Başkan Oğuzhan Coşkun, “Tarım sektörünün bankalara olan kredi borcu Ağustos’ta 11,6 milyar lira daha ar­tarak 245 milyar liraya kadar çıktı. Tarım sek­törün banka borçlarında yılbaşından bu yana ise 77,2 milyar liralık artış yaşandı. Bu borcun 189,5 milyar liralık kısmı kamu bankalarından, 55,4 milyar liralık kısmı ise diğer bankalar­dan kullandıkları kredilerden meydana ge­liyor. Sek­törün zamanında ödeyemediği için banka­lar tarafından yasal takibe alınan borçları ise 3,5 milyar lira düzeyinde seyrediyor” sözlerini kullandı.