KarasuSağlık

Çölyak hastalığına dikkat çekildi

 

Karasu Devlet Hastanesi’nde 9 Mayıs Dünya Çölyak Farkındalık Günü nedeniyle stant açıldı. Stantta hem bilgilendirme yapıldı hem de çölyak hastalarına uygun ikramlıklar dağıtıldı.

 

STANT KURULDU

9 Mayıs Dünya Çölyak Farkındalık Günü nedeniyle Karasu Devlet Hastanesi’nde stant açıldı. Stantta hasta ile hasta yakınlarına, hastane personellerine ve minik misafirlere çölyak hastalığı hakkında bilgilendirme yapılarak, çölyak hastalarına uygun ikramlıklar dağıtıldı. Çölyak hastalığı ile ilgili bilgi veren Karasu Devlet Hastanesi Başhekim Celalettin Akyol, “Çölyak Hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus (tüysü oluşumlar) denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır” şeklinde konuştu.

GENETİK HASTALIK

Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli bir protein neden olmaktadır” diyen Akyol, “Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Ailevi kalıtım söz konusudur. Hastalık yaşamının her hangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Çölyak hastalığının literatürde çocukluk, ergenlik, orta yaş ve yaşlılıkta ortaya çıktığı görülmüştür. Dünya üzerinde her 100 kişiden 1 kişinin çölyak hastası olduğu bilinmektedir” dedi. Akyol, çölyak hastalığı hakkında farkındalığın arttırılmasının, hastalığın tanınması,  çölyak hastalarının  günümüzde psikososyal açıdan  yaşadığı zorlukların azaltılması, ürünlere ulaşılabilirliğin artması konusunda faydalı olabileceğini ifade etti.