GündemKarasu

Çocukların tehlikeli oyunu

Çocukların tehlikeli oyunu

Karasu’nun orta yerinden geçen ve ilçeye yakışmadığı konusunda herkesin görüş birliğine vardığı kanal sadece görüntü kirliliğine neden olmakla kalmıyor, çocukların tehlikeli oyunlarına da alan oluyor.

 

Derinliği fark edilmiyor

Karasu Kaymakamlığı yanından geçen ve şehri adeta ikiye bölen kanalın üstü eşsiz güzellikti bitkilerle kaplandı. Aylardan bu yana görenlerin botanik alan zannettiği kanalın dibi ise su dolu. Kanalın kenarında bir koruma duvarı ya da ikaz levhası yer almıyor. Kanal etrafında bulunan çocuklar ise topları kaçtığında riskli bir oyuna başlıyor. Suyun derinliği ve oynadıkları oyunun tehlikesinin farkında olmayan çocuklar birbirlerinden destek alarak toplarını almaya çalışıyor.

Proje ihale edilecek ama

Kanal temizliği için şu ana kadar atılan bir adım yok. Kanalın üstündeki sanat yapılarının tamamlanması için ay sonuna kadar ihale yapılması ve önümüzdeki yılbaşından itibaren sanat yapılarının imalatına başlanması gündemde. Kanalın otlardan arındırılması konusunda bir adım atılıp atılmayacağı bilinmiyor. Öte yandan bazı kesimleri okul güzergahında bulunan kanalın etrafına uyarı levhalarının konulması da çevre halkının beklentileri arasında yer alıyor.

Karasu’ya yakışmıyor

Kanalın mevcut halinin tehlike içermesinin yanında Karasu’ya yakışan bir görüntü sergilemediğini söyleyen İncilli Mahallesi Muhtarı Mehmet Zeki Avcı, “Kanal ile ilgili proje yapılması gündeme geldiğinden bu yana temizleme çalışmalarına ara verildi. Burada oynayan ve yolun kenarından giden çocuklardan biri hayati tehlike geçirse bundan hepimiz sorumluyuz. Kanalın bir an önce temizlenmesi ve kenarına çocukların ulaşmasını engelleyecek bir bariyer konulmalı” ifadelerini kullandı.

Muhtar Avcı, kanalın görüntüsünün Karasu’ya yakışmadığını söyledi.
Çocuklar ne denli tehlikeli bir iş yaptığının farkında değil.