Karasu

Çocuklarda miyop vakaları arttı

Uzaktan eğitim sisteminin çocuklardaki göz rahatsızlığını artırdığını ifade eden Karasu Zeynep Optik İşletmecisi Zeynep Yurt, “Uzaktan eğitimle birlikte çocukların ekran karşısında daha çok zaman geçirmesi miyop vakalarında artışa neden oldu” dedi.

 

PANDEMİ ÇOCUKLARI ETKİLEDİ

Koronavirüs salgın sürecinde alışmak zorunda olduğumuz evden çalışma ve uzaktan eğitim çocuklarda tablet, cep telefonu ve bilgisayar kullanımını arttırdığını belirten Karasu Zeynep Optik İşletmecisi Zeynep Yurt, “Pandemi sebebiyle eğitim uzaktan yapıldı. Bu en çok çocukları etkiledi. Göz rahatsızlıkları arttı. Çocuklar bu süreçte yakın bir mesafeye uzun süre bakmak ve odaklanmak zorunda kaldı. Bu süreçle birlikte çocuklardaki göz rahatsızlığı oranında ciddi oranda artış yaşandı” ifadelerini kullandı.

KALICI YAN ETKİLERİ VAR

Çocuklarda gözlük kullanma ihtiyacının arttığını belirten Yurt, “Çocuklar uzun süre parlak ekrana bakıp kalıyor. Bu çocuklarda göz kırpmama, göz kızarıklığı, yorgunluk ve baş ağrısına neden oluyor. Ancak bunlar geçici rahatsızlıklardır. Kalıcı yan etkilerde mevcuttur. Çocuklarda bu süreçte miyop arttı. Gözlük kullanmayan çocuklarda gözlük kullanımları görüldü. Hali hazırda gözlük kullanan çocuklarda gözlük numaraları arttı. Bu süreçte daha rahatsızlıklar göreceğiz. Henüz gerçek tabloyu göremiyoruz. Çünkü aileler hastaneye gitmekten çekiniyorlar” şeklinde açıklamalarda bulundu.

AÇIK HAVAYA ÇIKARIN

Dijital göz yorgunluğuna karşı çocukların açık havaya çıkarılması gerektiğini belirten Yurt, “Koronavirüs pandemisi ile birlikte dijital eğitim sürecine geçilmesi ve kısıtlamalara bağlı olarak sosyal faaliyetlerin dijital ortam üzerinden gerçekleştirilmesi çocuklarda dijital göz yorgunluğunun ortaya çıkmasına neden oldu. Güneş ışığının retinayı koruyucu ve besleyici etkisi vardır. Güneş ışınları, vücutta D vitamini üretimini tetikleyerek çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir ve beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar. Bu nedenle çocukların mümkün olduğunca dışarıda vakit geçirmeleri sağlanmalıdır” dedi. Tuğçe Erdem