Çocuklar kaderlerine terk edilmemeli

 

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, eğitim-öğretim yılının ilk döneminde dört okulun tadilata alındığını belirtti. Başkan Kara, “Tadilat çalışması olağan dışı bir durum olduğuna göre olağan koşullarda değerlendirilmemeli, kriz statüsünde ele alınıp devletimiz tarafından bedava taşınmalıdır. Çocuklar kendi kaderlerine terk etmek ve velilere ‘Başınızın çaresine bakın’ demek Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmaz” dedi.

 

BEDAVA TAŞINMALI

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, olağan basın açıklamasını gerçekleştirdi. Başkan Kara, “Eğitim öğretim yılımızın ilk döneminde dört okulumuz tadilata alınmıştır. Bu tadilat süreci hiç şüphesiz beraberinde belli sıkıntılar getirecektir. Kuzuluk mahallemizdeki Mehmet Akif Ersoy okulunda ders gören öğrenciler Kabakoz mahallemizde bulunan Fatih Sultan Mehmet’e taşınacaktır. Bu nakil işlemi şehir içinde gerçekleşeceği için taşımalı sistem kapsamında değerlendirilememektedir. Ancak bu koşullar altında, özellikle kış aylarında Kuzuluk Mahallesi’nin sırt kesimlerinde yer alan ailelerin çocukları okula gelmekte güçlük çekebilecektir. Bu noktada bir orta yol bulunmalı, çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde eğitim alacakları okula ulaştırılmalıdır. Tadilat çalışması olağan dışı bir durum olduğuna göre olağan koşullarda değerlendirilmemeli, kriz statüsünde ele alınıp devletimiz tarafından bedava taşınmalıdır. Çocuklarımızı kendi kaderlerine terk etme, velilerimize de ‘başınızın çaresine bakın’ demek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yakışmaz. Devletin imkanlarını idare edenlerin de bu bilinçle hareket etmesi mecburidir” ifadelerini kullandı.

İŞÇİLİKTEN VAZGEÇİLDİ

Karasu’da fındık işçileri konusunda da sıkıntı yaşanmaktadır” sözleriyle açıklamasına devam eden İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Okulların açılmasından ötürü gerek yerli işçiler gerekse Doğu’dan gelen geçici işçiler fındık işçiliğinden vazgeçmişlerdir. Fındıkların toplanmasının gecikmesinden dolayı da pek çok bahçe sahibi zor günler yaşamaktadır. Bu noktada muhtarlıkların el birliği ile boşta kalan işçileri yan mahallere göndermesi çözüm noktasında etkili olacaktır. Boşta kalan vatandaşlar yakın köylere yevmiye karşılığında giderek hem ek gelir elde edebilecek hem de zor durumda olan çiftçiler kurtulacaktır. Eskiden işletilen imece usulünün bir başka modeli olarak uygulanabilecek bu sistem için Muhtarlar Derneği öncülük edebilecek, her açıdan Türk ekonomisi bu eylemden kazançlı çıkacaktır” diye belirtti.

FAYDA SAĞLAMAYACAK

Başkan Kara, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında aşı çalışmalarına sekte vurmaya çalışanlar olduğunu üzülerek takip ediyoruz” sözleriyle açıklamasına devam etti. Kara, “Aşı çalışmalarının sekteye uğraması kimseye fayda sağlamayacaktır. Bunca sağlık çalışanı aşılanırken tek kelime etmemiş, tek eleştiride bulunmamış hatta aşı çalışmalarını teşvik etmiştir. Bilimsel kimliği kendinden menkul kişiler ise sosyal medya üzerinden eleştirilerde bulunmaya ve kendilerince aşı karşıtı olmalarının gerekçelerini sıralamaktadır. İnsanların aşı olmama hürriyeti vardır. Ancak aşı olanlara saldırmaları veya başka insanları aşı olmamaya ikna etmeye çalışmanın kime hizmet ettiğinin de sorgulanması gerekmektedir. Ülkemizde ve tüm dünyada koronavirüsün sona erdirilmesinin yolunun aşıdan geçtiği kabul edilmişken, sosyal medya fenomenlerinin ya da fenomen olma peşindekilerin sözleri ile hareket edilmesi gerçekten enteresan bir durumdur” dedi.

YAŞANAN KARGAŞA

Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından yaşanan kargaşa, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündem olmuştur” diyen Kara, “Ancak dünyanın hiçbir yerinde olmadığı gibi ülkemizde muhalefet partileri bu konudan nemalanmaya çalışmıştır. Ülkemize gelen Afganları abartarak paylaşıp, sosyal medya silahını çeken muhalefet partileri son günlerde sessizliğe bürünmüştür. Zira Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu konudaki tedbirleri sıkı bir şekilde uygulamış ve ülke sınırlarını muhafaza etmiştir. Her başarıda kafasını öte yana çevirenler yeni bir kriz beklentisi içine girmişlerdir. Öyle ki Türk Askeri’nin Afganistan’da aslanlar gibi dik duruş sergileyen tek ordu olduğunu da görememiştir. Amerika’nın arkasına bakmadan kaçtığı bir ortamda onuru ile görev yapan, Türk onur ve şerefini en iyi şekilde temsil eden kahraman Türk Askeri’nin muhalefetin nazarında iktidar olma hırsı kadar değeri yoktur. Afganistan’daki Türk Askeri’ne moral vermenin Cumhur İttifakı’na destek sağlamak olacağını düşünen sığ düşüncedeki insanların ülkeyi yöneteceğini umut etmek ise büyük bir aymazlık olacaktır. Sadece bu açıdan bakıldığında bile Cumhur İttifakı’nın ne denli önemli olduğu çok daha net anlaşılacaktır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.