Köşe Yazıları

Çocuk olmak zor mudur?

Çocuk olmak zor mudur?

 

Her bölgenin ve coğrafyanın farklı zorlukları veya kolaylıkları vardır.

Buna göre yaşar buna göre gardımızı alırız iyi günler mutlu haftalar.

Dünyada birçok bölgede ve ülkede azınlık bir nüfusun mutluluğu için acı çeken çoğunluk bir nüfus var.

Küresel sermaye ve güce dayalı bu sistem değişmiyor.

Batıda üretilen silah, Afrika’da çocukların ellerinde kendi halkını kendi halkına kırdıran bir sistem var mesela.

Yine ABD veya farklı bir küresel sermayeli bir yiyecek zincir markasını geliri hayli düşük bir ülkede görmeniz hayal değil Fransız malı kozmetik markaları yine birçok ülkede satış durumu hayli yüksek sayılarda.

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Filistin mesela açık bir cezaevi konumunda çocuklara uygulanan yaptırımlar bile eski çağlarda örneği az olan bir durumdur.

Filistin’de 18 yaşından küçük çocukların gözaltına alınması faaliyetlerinin çocuk haklarına yönelik en büyük ihlalidir.

Bunun insan haklarıyla ilgili uluslararası yasalara ve insanî yasalarla ilgili temel değerlere aykırı bir durumdur.

İşgal rejiminin halen Mecdo, Ofer ve Damon cezaevlerinde çocuk denecek yaşta Filistinli çocukların hapiste tutulduğu bilinmektedir.

Filistinli çocukların gerek gözaltı esnasında ve gerekse gözaltına alındıktan sonra, işkence uygulamalarından ve aşağılama politikalarından dolayı büyük bedel ödemek zorunda kalıyorlar.

Elde edilen verilerin ve toplanan bilgilerin gözaltına alınan Filistinli çocukların tümünün bedensel veya psikolojik işkencelere maruz kaldıklarını görülmektedir.

Aynı zamanda 1967’den bu yana Siyonist İşgal Güçleri tarafından 50 bin Filistinli çocuğun gözaltına alınmıştır.

2015 Ekim’in de başlayan Kudüs intifadasının başlamasından bu yana gözaltına alınanların sayısının da 6200’dür. İsrail askerlerinin gözünü bağlayarak gözaltına aldığı 16 yaşındaki Fevzi El Cuneydi toplam 24 askerle çekilen o kareyle gündeme gelmişti.

İsrail askerlerinin Filistinli çocuklara yönelik sistematik şiddet uygulamalarından biri olarak akıllara kazınmıştı.

Cuneydi, bu fotoğrafıyla 2017 yılında yaşanan ve Hamas başta olmak üzere bazı kesimler tarafından üçüncü intifada olarak adlandırılan Kudüs ayaklanmasının sembolü olmuştu.

İnsan hakları kuruluşları, İsrail İşgal Güçleri’nin, Aksa İntifadasının başlangıç tarihi olan Eylül 2000’den bu yana 18 yaşın altında üç bin Filistinli çocuğu öldürdüğünü belgeledi. Enformasyon Bakanlığı’nın Çocuk Enformasyonu Dairesi geçtiğimiz yıllarda kamuoyuyla paylaştığı bir rapor var.

Rapora göre 29 Eylül 2000 tarihinde başlayan Aksa İntifadasının başlangıcından 2019 yılının Ekim ayının sonuna kadar geçen süre içinde 3000 Filistinli çocuk işgalciler tarafından öldürüldü, on binlerce çocuk da yaralandı.

16 bin çocuk da tutuklandı.

2019 yılının başından bu yana işgal güçleri 18 yaşından küçük yüzlerce Filistinli çocuğu gözaltına aldılar.

Esir Kulübü ve Esirlerin İşleri Komisyonu tarafından verilen rakamlara göre geçtiğimiz yıllar içinde işgal güçleri yüzlerce Filistinli çocuğu gözaltına aldığını kayıtlar bizlere gösteriyor daha adil ve adaletli bir dünya dileği ile kendinize iyi bakın mutlu kalın.