Karasu

Çiğ süte zam

Çiğ süte zam

Ulusal Süt Konseyi 2022 yılında 8,50 lira olan çiğ süt tavsiye fiyatını bu yıl 11,50 lira olarak belirledi. Üretici tarafından tatminsizlikle karşılanan konu ile ilgili açıklama yapan Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek, “Zam gibi görünen rakam aslında üreticilerimiz açısından maalesef zam anlamını taşımıyor” dedi.

Zam anlamı taşımıyor

Artan maliyetlerin ardından çiğ süt fiyatına zam yapıldı. Ulusal Süt Konseyi’nin toplantısı sonucunda 15 Ekim 2022’den itibaren 8,50 lira olan çiğ süt tavsiye fiyatı 1 Ağustos’tan itibaren 11,50 lira olarak belirlendi. Belirlenen rakama göre süte sanki 3 lira karşılığı yüzde 35 zam yapılmış gibi görünse de çiğ süt fiyatının yılbaşından itibaren 11 lira olarak devam ettiğini belirten Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek, “Bu yüzden zam gibi görünen rakam aslında üreticilerimiz açısından maalesef zam anlamını taşımıyor” ifadelerinin kullandı.

Hayal kırıklığı

Haziran ayı içerisinde ödenen Ocak, Şubat ve Mart ayları süt desteklemesi rakamlarında da bir değişiklik yapılmadan geçen yılki rakamlarla devam edildiğini de söyleyen Civelek, “Bu durum da maalesef üreticilerimizde hayal kırıklığı oluşturdu. Konsey, Haziran ayı yem maliyetini 10,54 lira olarak belirledi. Üreticilerimizin beklentisi, en kısa zamanda artan yem fiyatları ve maliyetler göz önüne alınarak 1,3 paritesini gerçekleştirecek rakamın konsey tarafından bir an önce açıklanmasıdır” şeklinde konuştu.