Gündem

CHP’den sert sözler

 

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile CHP İl ve İlçe Yönetimi Hürriyet Mahallesi’ni yok edecek kararın tekrar gündeme gelmesiyle taşocağı kurulmak istenen bölgede mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a seslenerek sert sözler kullanan Özkoç, “Kaldırım’ı vicdanlı olarak samimi olmaya davet ediyorum” dedi.

 

TBMM’NE TAŞINACAK

Hürriyet Mahallesi’ni yok edecek kararın tekrar gündeme gelmesiyle taşocağı kurulmak istenen bölgede mahalle sakinleri ile bir araya gelen CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt ile il ve ilçe yönetimi açıklamada bulundu. Hürriyet Mahallesi’nin taşocağı sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyacağını belirten Özkoç, “Hürriyet Mahallesi’ne taş ocağı kurulmasına izin vermeyeceğiz. Bir insanın, bir şeye karar vermesi için önce kendi gözüyle, sonra kalp gözüyle bakması gerekiyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

VİCDANINIZ EL VERECEK Mİ

Bir mahallenin yok olmasına göz göre göre izin vermeyeceklerini belirten Özkoç, “Hürriyet Mahallesi’nin bu güzel yeşilliğine bakınca sormak istiyorum, buraya taşocağı olur mu? İçerisinde bulunduğumuz ekolojik dengeyi bozmaya değer mi? Hukuku, yasayı bırakın, vicdanla baksanız buraya taşocağı olmayacağını anlamalılar. Bu sorun sadece Hürriyet Mahallesi’nin değil, tüm Türkiye’nin sorunu. Aynı yöntemle taşocakları açılmaya ve ÇED raporu alınmadan küçük bölgelerle başlanmaya çalışılıyor. Bu sorunu hem Sakarya gündeminde hem de Türkiye gündemine getirerek, sürecin son anına kadar mücadele vereceğim” dedi.

BU FERYADI DUYUN

Hürriyet Mahallesi sakinlerinin feryadının duyulması gerektiğini belirten Özkoç, “Köylülerin yaşam alanını yok edersek, bu feryadı duymazsak ve ili üç tane taşocağı sahibine bu arazileri peşkeş çekersek, etrafımızda olan bu güzel insanları da yok etmiş oluruz. Taşocağı kurulmaması için uyku uyumayan, rahat bir nefes alamayan çiftçilerimiz görmezden gelinmemeli. Eğer mahalleye taşocağı kurulursa çok kısa sürede Karasu’nun Hürriyet Mahallesi olarak bir mahalle kalmaz. Dolayısıyla yüzlerce çiftçi ve aile evsiz kalır. Buna kimsenin vicdanı el vermez. Parti göz etmeksizin el ele vererek bu sorunun üstesinden gelmeliyiz” ifadelerini kullandı.

VALİ SESSİZ KALMAMALI

Doğaya olan hayranlığı ile bilinen Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a seslenen Sakarya Milletvekili Özkoç, “Sakarya Valimizin bu duruma sessiz kalmayacağını düşünüyorum. Göreve başladığı ilk günden bu güne Sakarya’nın doğal güzelliklerini kendi sosyal medya hesabından paylaşarak tüm ülkeye duyuran Vali’mizin Hürriyet Mahallesi gibi bir güzelliği bir taşocağına feda etmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü kendisinin duruşuyla, Hürriyet Mahallesi için alınan karar uyuşmuyor. Hürriyet Mahallesi meselesiyle bir samimiyet testinden de geçilmiş olacak. Doğaya ve ekolojik dengeye sahip çıkan Vali Çetin Oktay Kaldırım’ı samimi olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ISRARI ANLAMIŞ DEĞİLİZ

Hürriyet Mahallesi’ne kurulmak isteyen taşocağının hukuki boyutu hakkında mahalle sakinlerine bilgi veren CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Hürriyet Mahallesi’nin bir mağduriyeti var ve biz bu mağduriyete destek vermeye devam edeceğiz. Vatandaşların mağduriyetini gidermek amacıyla ilk günkü duruşumuzu sürdüreceğiz. Taşocağı kurulmak istenen bölgede 11 adet su kaynağı bulunuyor ve günümüzde su kaynaklarının büyük önem arz ettiğini hepimiz biliyoruz. Halkımızın mağduriyeti ve doğanın dengesi söz konusuyken ısrarla Hürriyet Mahallesi’ne taşocağı kurulmak istenmesini anlamış değiliz. CHP olarak haklı ve hukuki davanın sürdürebilmesi için mahalle halkının her zaman yanında olacağız” dedi.

VALİLİK İPTAL ETTİ

Açıklamalarına devam eden Süt, “Bir davanın 3-4 ayda sonuçlandığını pek görmedik. Davanın tebliğ edilmesi bile 2-3 ayı buluyor. Valilik kararıyla ‘ÇED gerekli değildir’ kararı, 6. ayda iptal edildi. 12. ayda da Valilik’in iptal ettiği kararı mahkeme iptal etti. Altı ay gibi kısa sürede bu nasıl başarıldı, bir hukukçu olarak anlamış değiliz. Valilik, ‘ÇED raporu gerekli değildir’ kararını beş yıl içerisinde maden çalışmasına başlanılmadığı için iptal etti. Şirket ise çalışmaya başladığını ve 15 metreküp taş alındığını belirtti. Fakat biz bölgede gezdik ve mahalle sakinleriyle baktık, bölgeden asla taş alınmamış. Hürriyet Mahallesi’nde bir rant oluşturulduğu ortada” ifadelerini kullandı

SAHTECİLİK İDDİASI

Ortada sahtecilik var. Mahkeme, keşif heyetiyle gelip nereden taş alındığına bakmamış şeklinde açıklamada bulunan Süt, “Jet hızıyla karar alınmış. Alan 97 hektar ve ÇED raporu gerekiyor. Kanunen bunun süreci de çok uzun. Halkın katılım toplantısı yapılmalı ve çevrede yaşayan kişilerin onayının alınması lazım. Yerleşim alanlarına yakın mı? Su ve tarım alanlarına zarar veriyor mu? Bunlar üniversitelerce araştırılır. Bu da zaman ve para kaybıdır. Bunların hiçbiri yapılmamış. Mahalle sakinlerini burada yaşatmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Alana bakılmadan, 1970 yıllarında çizilmiş haritalara bakılarak masa başında karar veriliyor. Türkiye’de böyle işliyor” dedi.

SUÇ İŞLENİYOR

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın alanı görmesi gerektiğini belirten CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Mahalleye ‘ÇED gerekli değil’ belgesini veren sadece bakanlık değil. Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, alana uygunluk verir ve Valilik kararıyla onaylanır. Sakarya’yı tarım bölgesinden çıkartıp küçük bir sanayi şehri haline getirmek isteyenler, 2017 tarihinde mutlak tarım alanlarını koruma altına alan yasaları bile çiğneyip uygunluk belgesi veriyorsa sorumluluk hem Karasu Belediyesi’nde hem Büyükşehir’de hem de Valilik’tedir. Dünyada bile eşi olmayan su kaynaklarını yok edip, bölgenin tarım dengesini yok edildiğinde birilerine mahkum olur, insanları açlığa mahkum edersiniz” şeklinde açıklamada bulundu.

VATANIMIZDAN VAZGEÇMEYİZ

Hürriyet Mahallesi’ne taşocağı kurmak isteyen kişilerin vatanını vermek istemeyen annelerle askerleri karşı karşıya getirmesine tepki gösteren mahalle sakinlerinden Fatma Özkan, “Topraklarımıza sahip çıkmak istediğimizde askerimizle karşı karşıya geliyoruz. Ellerinde coplarla annelerini mi dövecekler? Onlar bizim evladımız. Bizi kolumuzdan tutup atmak isteyenler bizi askerimizle karşı karşıya getiriyor. Bizler anneyiz. Bizim askerimiz annesini dövmez. Anne de askerine karşı gelmez. Konu, vatan içinde toprak kurtarmak olunca, anneler herkese karşı gelir. Bizler evlatlarımızla asla ve asla karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Ne olur bizim çığlıklarımızı artık birileri duysun” şeklinde feryat etti. Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir