Siyaset

CHP’den istişare kahvaltısı

 

Karasu’da Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Aykut Süt tarafından Karasu’ya dair fikirlerin paylaşılması, sorunlar ve çözümler noktasında istişare de bulunmak için kahvaltı buluşması düzenlendi. Kahvaltıya CHP ilçe yönetim kurulu üyeleri, CHP Belediye Meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

 

KARASU’YU İLERİYE TAŞIYACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt tarafından istişare kahvaltısı düzenlendi. Toplantının herhangi bir siyasi amacı olamadığını belirten Süt, “Karasu’yu daha ileriye taşımak amacı ile istişare toplantısı düzenledik. Yönetimlerin varsa yanlışları belirlemek, bu yanlışlar üzerine projeler sunmak ve düzeltilmesini sağlamak üzere buradayız. Karasu’nun daha yaşanabilir olması, fiziki koşullarının daha üst seviyeye çıkması için düzenlenen toplantıya katılan herkese teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

AMAÇ KAVGA ÇIKARMAK DEĞİL

Mahalle muhtarlarının ve Karasu Belediyesi Meclis üyelerinin görüşlerine önem verdiğini belirten Süt, “Özellikle son belediye meclis toplantısında alınan kararlar noktasında dış mahalleri ilgilendiren konularda belediyenin aldığı kararlar biraz üzerinde tartışılması gereken konulardır. Yaklaşık iki haftadır basın yoluyla fikirlerimiz paylaştık. Bu paylaşımlarımızın amacı kavga çıkarmak değil. Daha güzeline daha iyisine nasıl ulaşırız hizmet yaparken hizmetin karşılığı olan bedelin vatandaşın ürettiği değerden değil de başka yollardan nasıl sağlarız tartışmasını yapmak için bir araya geldik” dedi.

İNCELEMEYE İZİN VERİLMEDİ

Karasu Belediyesi tarafından satılan gayrimenkullerle ilgili açıklamalarda bulunan Karasu Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Mustafa İngenç, “5 Ekim günü düzenlenen Belediye Meclis toplantısında gündeme gelen 80 adet gayrimenkulün vergi borcu karşılığı Maliye Bakanlığı’na, 64 adet gayrimenkulün de prim borcu karşılığı Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na devri konusunda yapılan tartışmaları hukuki zeminden çıkmayarak ve hiçbir siyasi düşünceye dayanmayarak ortaya koymak istiyorum. Fakat, Karasu Belediyesi tarafından devredilen gayrimenkullerin bizler tarafından incelenmesine izin verilmedi” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞTE AĞZIMIZ YANDI

Geçmiş dönemde satılan gayrimenkullerden dolayı ağzının yandığını belirten İngenç, “Meclis en az 3 gün önce Belediye meclis üyelerine bildirilmesi lazım. Cuma akşamı mesajla bize 5 Ekim’de yapılacak meclis gündemi geldi. Aynı zamanda belediye bütçesi de görüşüleceği için 290 sayfaya yakın evrak geldi. Ben daha önceden yaşadığım olaylardan dolayı arsa satışı deyince olayı ciddiye alıp inceledim. Çünkü geçmişte ağzımız yanmıştı. Cami satıldı, mezarlık satıldı, imam evi satıldı konusunda deneyimlerim var. Bende belediye başkanlığı yaptım. Dolayısıyla bu yapılan uygulamalara hakimim. Bu kısa sürede meclis üyeleri başkan dahil belgeleri eline alıp bu arsalar nedir diye incelenmemiştir” diye belirtti.

HİÇBİR İŞLEM YAPILMADI

Karasu’nun sıkıştığını belirten İngenç, “Karasu Belediyesi Fen Lisesi’nden söz ediyor fakat Karasulu yöneticilerle istişare yapılmıyor. Ya kardeşim geçmiş yönetimi eleştirerek ilçe belediyesine talip oldunuz, aynı şeyleri siz de yapıyorsunuz. Eğer köylerimiz ve mahallerimiz adına hukuki mücadeleyi vermezsek elimizdeki meralarda gidecek. Anlattığım bu gerekçelerden dolayı eski emsal kararı da dikkate alarak ben kendi mahallemle ilgili olarak 5 tane dilekçe hazırladım. Fakat 1 yıldır Başkan Yardımcımız Hüdaver Agun Bey hiçbir işlem yapmadı” dedi.

BELEDİYE’NİN ÖZ KAYNAĞI MI

İngenç’in açıklamalarının ardından Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın “Hizmetler gökten zembille inmiyor” sözlerini akıllara getiren İlçe Başkanı Aykut Süt, “Çatalövez’deki fındıklık olarak kullanılan parsel 4’e bölünerek satılıyor. Sayın Çatalbaş bu tip yerleri satmayın dediğinde İshak Bey şöyle bir cümle kullandı. ‘Bu hizmetler gökte zembille inmiyor. Sen tüccarsın al satıştan vazgeçeceğim’ dedi. Bir de şöyle talihsiz bir cümle kullandı. ‘Burası cami yeri değil. Gelirinin nereye gittiğinin kontrolü gibi bir şey söz konusu değil tamamen vicdana kalmış.’ Burada çok farklı bir algı var. Yine devamında alınması planlanan çöp arabaları geldi. Belediye Başkanı orda ‘Çöp arabalarını belediyenin öz kaynaklarıyla aldık’ dedi ne zamandan beri Çatalövez, belediyenin öz kaynağı oldu” ifadelerini kullandı.

HUKUKEN KABUL EDİLEMEZ

Açıklamalarına devam eden Süt, “Belediye başkanının tek başına gidip İller Bankası’ndaki borcu yapılandırması hukuken kabul edilebilir bir şey değil. Bende güzel kaldırımlarda yürümek istiyorum ama vatandaşın parasıyla değil. Amacımız bağcıyı dövmek değil sadece üzüm yemek” dedi. Başkan Sarı’nın seçim zamanında verdiği sözleri yerine getirmediğini belirten Meclis Üyesi Mehmet Genç, Başkan Sarı’ya seslenerek, “Seçim zamanında yer satmayacağız dediniz. Bakın yer satıyorsunuz. Başkanımız ‘muhtarlar basının gazına geliyorlar neden benim yanıma gelmiyorlar’ diyordu. Seçim zamanında muhtarların yanına giden sen, şimdi ise muhtarlar bana gelsin diyorsun. Ben böyle bir şeyi kabul etmiyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

KARASU SATILIYOR

Karasu’nun en güzel bölgelerinin satılmaya devam ettiğini dile getiren Genç, “Karasu bitti. Açılmamız gereken yerde kullanabileceğimiz elimizdeki alanları bile satıyoruz. Şu olayı biz yapsaydık bize de sessiz kalsaydınız, ben size hakkımı helal etmezdim. Oy verirsin, can verirsin ama Karasu’yu satamazsın. Bana göre Karasu satılıyor. Bu alanları Karasu için kullanmamız gerekiyorken biz yerleri satıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Mahalle muhtarlarının da sorunlarını dile getirdiği toplantıda katılımcılara teşekkür eden Başkan Süt, “Mahalle muhtarlarımız yeter ki bizlerden taleplerde bulunsun. Bizler elimizden geldiğince her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

BİZİM BİLGİMİZ YOKTU

Kahvaltıda Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik de söz aldı. Tetik, “Dördüncü hizmet yılına giren Belediye Başkanı muhtarlarla dört kez bile toplantı düzenlemedi. Hendek Belediye Başkanı’na bakalım. Orada Başkan muhtarlarla her ay bir araya gelip istişarelerde bulunuyor” örneğini verdi. Erenler Belediyesi Çaykışla Mahallesi’nde bulunan köylünün emeğiyle yaptırılan kiralık kamu binalarının Erenler Belediyesi tarafından ihaleyle satışa çıkarıldığını hatırlatan Tetik, “Vatandaş köyde arazisi satıldığında bana ‘senin haberin vardı’ diye sitem etti. Halbuki bilgimiz yok. Bu konuda bir komisyon kurulup muhtarlara bilgi verilmeli. Muhtardan habersiz satış mı olur” diye konuştu. Kahvaltıda Yalı ve Kurudere mahalle muhtarlarının satışlarla ilgili görüşlerini açıklamalarının ardından toplantı sona erdi. Bahar Kaya