Cengiz, kadınlara örnek oluyor

 

Karasu Masal Hobi Sanat sahibi Tuğba Cengiz, 4 yıl önce açtığı dükkanında ahşap ve eşya boyayarak hem kendi geçimini sağlıyor hem de ev kadınlarına iş olanağı kazandırıyor.

 

17 YILLIK TECRÜBE

El işçiliği yapmaya 17 yıl önce katıldığı bir kurs sayesinde başlayan Tuğba Cengiz, daha sonrasında evde internetten videolar izleyerek temin ettiği malzemelerle kendini geliştirmeye başladığını söyledi. Cengiz, “Eşimin verdiği destekle dükkan açmaya karar verdim. Çünkü yapacağım işçilikler ev ortamında zor olacaktı ve atölye ortamı gerektiren bir işti. Dükkanı faaliyete geçirdikten sonra başka ev hanımlarına da destek olmaya karar verdim” dedi.

EV HANIMLARINA DESTEK

Cengiz, 4 senedir yaptığı bu işe ilk başta keyif almak için başladığını daha sonra bu iş sayesinde ev kadınlarına da el işçiliği öğreterek onlara iş imkanı sağlama konusunda önderlik ettiği için mutluluk duyduğunu dile getirdi. Cengiz, “Hanımlar burada öğrendikleri sayesinde evlerinde yaptıkları işçilikleri satarak geçimlerine katkıda bulunuyorlar. İsterim ki insanlar el işçiliğiyle daha çok uğraşsınlar. Çünkü el işçiliği sizi dinlendiren ve keyif veren bir iş” diye konuştu.

İŞİNİ SEVEREK YAPIYOR

Tuğba Cengiz, kadın esnaf olarak çalışmaktan çok fazla keyif aldığını, el işçiliği yapmayı çok sevdiğini de sözlerine ekledi. Cengiz, yaptığı işin kadın veya erkek ayrımı olmadığını, bu işin sabırla alakalı olduğunu dile getirdi. Cengiz, “Müşterilere ilgi ve güler yüz göstermeyi seviyorum. Yaptığım işte müşterilerimle tek tek ilgileniyorum. Benim için tek zor kısmı agresif insanlarla iletişim kurmak ama sakin kalmayı başarabildiğim için bu durumu da dengeleyebiliyorum” diyerek herkesin bir el işçiliği edinmesi konusunda keyifle destek olabileceğini de açıklamalarına ekledi. Nisanur Ergüven