EğitimKarasu

Çalışmalar İstanbul’da sergilendi

 

Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Harezmi Eğitim Modeli Şenliği’ne katıldı. Karasu’da tek Harezmi eğitimi veren okul, şenlikte yapılan çalışmaları sergiledi.

 

GENİŞ KATILIM

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Harezmi Eğitim Modeli Şenliği düzenlendi. Şenlikte ilçede tek Harezmi eğitimi veren Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu da katıldı. 460 okul ve yaklaşık 10 bin öğrencinin katıldığı etkinlikte yıl boyu Harezmi sınıfında yapılan çalışmalar sergilendi. Projede Okul Müdürü Zehra Türkoğlu Kuba’nın yanı sıra, okul öğretmenlerinden  Sevinç Çakır, Betül İskender, Meryem Parlak, Esra Baybars, Gizem Urhan ve Mücahit Öztürk yer aldı. Harezmi sınıfında ise Mete Uras Dağdelen, Elif Defne Gürkan, Yasemin Bıyıklı, Ayşe Sare Çetinsoy, Çınar Ali Ersoy, Hanzade Alya Yaldız, Derin Kıt, Nil Emanet, Ali Asaf Şentürk, Tahsin Ali Kara, Utku Özler, Zeynep Nil Uygur, Algın Berber, Ömer Asaf Şahin, İkra Yaren İskender, Bartu Semih Bayrak, Ayşe Berra Can ve Havva Yıldız eğitim gördü.

 

ATIK DEĞERLENDİRMESİ

Okul Müdürü Zehra Türkoğlu Kuba, “Yıl boyunca Harezmi sınıfımızda birbirinden güzel çalışmalar yaptık. Okul bahçemizi istediğimiz gibi kullanamamak projemiz üzerinde çalışmalarımız oldu. İlk olarak problemin tanımı için çocuklardan gelen çeşitli problem durumları görselleri göstererek sohbet ettik. Ardından ise seçtikleri problemlerin görsellerini hazırlayarak oylamaya sunduk” dedi. Hipotez çalışmasından da bahseden Müdür Kuba, “Okul bahçesinin verimli kullanılmaması üzerine atıkları değerlendirerek, pet şişelerden saksı süsleme, tuvalet kağıdı rulolarından kuşlar için yemlikler, taş boyama, tohum çimlendirme, aile katılımı ile bahçe duvarları ve oyunların boyaması yapıldı. Öğrencilerimiz atıkları değerlendirirken de oldukça keyif aldı” dedi. Hipotez değerlendirmesinden de söz eden Kuba, “Çocuklara gözlem formları dağıtıldı. Bahçeye çıkılarak formdaki görsellerden hangilerinin olup olmadığını gözlemleyerek işaretlemeleri istendi. Okulumuzda verilen Harezmi eğitiminin yapılan anket ile velilerin değerlendirilmesi sağlandı. Çocukların seçtiği problem ve çözüm yolları doğrultusunda okul bahçesinde oyun alanları yeniden düzenlendi” ifadelerini kullandı.