Manşet

Büyükyanık’a Açıcı talip

Büyükyanık’a Açıcı talip

Kaynarca Büyükyanık Mahallesi’nde muhtarlık yarışı çekişmeli geçiyor. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Açıcı Hafriyat İnşaat Ticaret Sahibi Haşim Açıcı, 31 Mart Yerel Seçimlerinde Kaynarca’nın Büyükyanık Mahalle Muhtarlığına talip oldu. Açıcı Münir Ali Kara’nın sorularını yanıtladı.

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1975 Kaynarca Büyükyanık Mahallesi’nde dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Büyükyanık Mahallesi’nde tamamladıktan sonra ticaretle uğraşmaya başladık. Aileden kalan kahvecilik mesleğini devam ettirirken çiftçilik faaliyetlerimize de ağırlık verdik. Zaman içinde bakkal da işletmeye başladık. Bir yandan da halk otobüsü hattımız vardı. Aynı zamanda öğrenci ve personel taşımacılığı da yapıyorduk. Üç farklı aracımız ile gezi ve turlar da düzenliyorduk. Ailemizin kalabalık olması nedeniyle inşaat sektörüne yöneldik. Bu alandaki tedarik tarafında da yer almaya başladık. Zaman içinde inşaatın A’dan Z’ye inşaatın tüm ihtiyaçlarını da temin ve tedarik etmeye başladık. Halihazırda başında bulunduğumuz firmamız, nalburdan, hafriyata, inşaat takibinden, kepçe ve ekipman tedarikine kadar her alanda hizmet vermektedir. Ayrıca aile mesleğimiz olan çiftçilikten de vazgeçmedik. Çiftçiliğin yanı sıra hayvancılığa da ağırlık veriyoruz. Halihazırda bölgemizde tarım ve hayvancılıkla da uğraşıyoruz.

Muhtar adayı olma fikri nereden ortaya çıktı? Bu yoğunluk içinde mahallenin hizmetine nasıl zaman ayıracaksınız?

Ben tüm ticari faaliyetlerimin arasında Kaynarca Ziraat Odası Meclis Üyeliği görevinde de bulunuyorum. Hayatımın her döneminde topluma fayda sağlama amacında olan bir adamım. Benim işlerimin rast gitmesinin ana nedenlerinden biri de topluma faydalı olma isteğimdir. Kazandığımız şeyler topluma fayda sağlamazsa hiçbir işe yaramaz. Biz aileden de bu şekilde gördük. Dolayısıyla edindiğimiz birikimleri halkımızda paylaşmazsa bunlar faydasız olmuş olur. Tüm bu ticari ve tarımsal yoğunluk içinde toplumla iç içe olmayı nasıl başarıyorsak, nasıl sohbet edecek zaman buluyorsak aynı şekilde muhtar olduğumuzda da aynı şekilde hizmet edeceğiz. Özetlemek gerekirse, Büyükyanık çok büyük bir mahalle. Bu mahalledeki herkesle irtibat halinde olmak herkesin harcı değil. Ama biz işimiz gereği, yaşımız gereği, herkesle iç içeyiz. Muhtar olduğumuz durumda, vatandaşımızın sorunları ile bizim ana işimiz olacak.

Peki sorunlar hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Elbette biliyorum. Ben doğma büyüme bu mahalleliyim. Yetişme tarzımız gereği, hem kahve kültürünü hem tarla kültürünü çok iyi bilirim. Büyükyanık çok büyük bir mahalle. Burayı üç açıdan ele almak mümkün. Birincisi Yeniköy. Buranın kendine özgü sorunları var. Bu sorunların başında camide imam olmaması geliyor. Burası ile ilgili bulunacağımız ilk girişim bu olacak. Eğrek Dağı yolu ve Düz yolu da önceliklerimiz arasında olacak. Uzunca bir süredir bu sorunla ilgilenen olmamış. Yenimahalle var. Burada yapılacak yollar var. Adım adım gezdim. Buradaki yolların aciliyet sırasına göre yapılması için girişimlerde bulunacağım. Zongildik var bir de. Buradaki halkın en büyük beklentilerinden biri Kur’an Kursu inşaatının tamamlanması. Bunun için de biz elimizi taşın altına koyacağız ve destek isteyeceğiz. Diyeceksiniz ki “Şimdi neden istemiyorsun?” Bunun yanıtı da şu şekilde: Bir şeyi muhtar olarak istemek başka bireysel olarak istemek başka. Muhtar olduğumuzda öncelikli işlerimizden biri bu inşaatın tamamlanması olacak.

Yöneticilik yeteneğinize güveniyor musunuz? İyi bir yönetim gerçekleştirebilecek misiniz?

Biz kendimiz kadar ikili ilişkilerimize de güveniyoruz. Mahallemizde neredeyse hiç uygulanmaya istişare kültürünü geri getireceğiz. Mahallemizi hep birlikte yöneteceğiz. Meşveret ile hizmet edeceğiz. Kendimize güvendiğimiz kadar toplumumuza da güveniyoruz.

Sizin muhtar olmanız mahallenin gelişimine nasıl katkı sağlayacak? Haşim Açıcı muhtar olduğunda Büyükyanık’ta ne değişecek?

Ben ticaretle uğraşan bir adamım. Giriştiğim tüm işleri bir adım ileri götürmeye gayret ederim. Büyükyanık’ı da her geçen gün bir adım ileri götürmek için gayret edeceğim. Büyükyakın Mahallesi Sakarya’nın en büyük mahallelerinden bir tanesi. Mahallemizde şu ana kadar pazar kurulmuyor. Bizim öncelikli işlerimizden biri pazar kurdurmak olacak. Bununla ilgili gerek belediyemizle gerekse pazarcılarımızla görüşüp bu işe netlik kazandıracağız. Bunun yanı sıra mahallemize doğalgaz gelmesi için bürokratik işlemleri halledeceğiz. Biraz önce bahsettiğim gibi Kur’an Kursumuzun tamamlanması için elimden geleni yapacağım. Bizim muhtarlığımız döneminde mahallemizin geleceği şekillenecek.

Her yerde olduğu gibi Büyükyanık’ta da yol sorunu olduğunu biliyoruz. Bu yollar ile ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Büyükyaık’ta taşlanmamış yol kalmayacak. Bunu şimdiden taahhüt edebilirim. Yapılan yolların bozulmaması da çok önemli. Bunun için V kanal yapılması için gereken girişimlerde bulunacağız. Tarla yollarımızın taşlanmasını sağlayacağız.

Tüm bunları gerçekleştirmek için yerel yönetim ve bürokrasi ile uyumlu olmanız gerekiyor. Bunu gerçekleştirecek bağlantılarını var mı?

Bizim iletişim becerimiz çok iyidir. Bürokrasi ile de belediyemiz ile de gayet iyi. Mahallemizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde en etkili kişi ve kurumlara ulaşacağımızdan da şüphemiz yok. Bu zamana kadar edindiğimiz tüm bağlantı ve deneyimlerimizi Büyükyanık halkının yararına kullanmaktan çekinmeyeceğiz.

Gençlere ve yaşlılara yönelik adımlarınız olacak mı?

Mahallemizin futbol sahasında iyileştirme yapacağız. Burasının çimlenmesinin şart olduğunu biliyoruz. Alanın etrafını çevireceğiz. Bu alanın gençle için sosyal tesise dönüşmesini sağlayacağız. Bununla ilgili ön görüşmeleri yaptık. Diğer yandan Halk Eğitimi Merkezi kurslarının mahallemizde yaygınlaşması için gayret edeceğiz. Özellikle hanımlarımız için bu kursların faydasının büyük olduğunu biliyoruz. Bunların yanında toplumumuzun her kesimine hitap eden geziler planlayacağız. Eskiden minibüsçülük de yaptığımız için, bu turların ne şekilde yapıldığını iyi biliriz. Mesela kandil günlerinde Ayasofya gezisi düzenleyebiliriz.

Büyükyanık’ta işsizlik var mı? Gençlerin iş bulması noktasında girişimleriniz olacak mı?

Biz Büyükyanık’ın her şeyi ile ilgileneceğiz. Mahallemizde istihdamı sağlamaya yönelik adımlarımız olacak. Mahallemize yatırım yapmak isteyenler var. Bu işadamlarımızı belediye başkanımız ve ilgili bürokratlarımızla iletişime geçirip mahallemize yatırım gelmesini sağlayacağız. Bu şekilde mahalle gençlerimize kalıcı istihdam sağlamaya çalışacağız. Şu anda görüşme halinde olduğumuz birden fazla yatırımcı fabrika kurmak için gün sayıyor.

Son olarak seçmenlerinize ne söylemek istersiniz?

Büyükyanık Mahallemiz Kaynarca’nın en büyük mahallesi konumunda. Ancak bu zamana kadar ihmal edilmiş alanları mevcut. Biz tüm bu eksiklikleri giderebilecek yetenek ve bağlantılara sahibiz. Eğer Allah izin eder, halkımız da bize yetki verirse Büyükyanık bambaşka bir çehreye kavuşacak. Toplumun her kesimine yönelik hazırladığımız projelerimizi gerçekleştirmek için yetki istiyoruz. Mahallemizi,şehir statüsüne ulaştırmak için var gücümüzle çalışacağız. Sonucun şimdiden bizim ve halkımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.