KarasuSakarya

Büyükşehir öğrencileri ağırladı

 

“Haydi! Gençliğimiz İçin Harekete Geçelim” sloganıyla Büyükşehir Belediyesi, Erasmus Gençlik Değişimi Projesi kapsamında farklı ülkelerden Sakarya’ya gelen öğrencilere SASKİ bünyesinde hizmet veren tesisleri gezdirdi. Programda, öğrencilere son teknolojinin kullanıldığı tesislerde suya ve doğaya verilen değer anlatıldı.

 

TESİSLER GEZDİRİLDİ

SASKİ, dünyanın farklı ülkelerinden Erasmus Gençlik Değişimi Projesi kapsamında Sakarya’ya gelen öğrencilere son teknolojinin kullanıldığı tesislerini gezdirdi. Karaman Atıksu Arıtma Tesisi ile başlayan gezi, Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisi ve Göl Tesisleri’nin ziyareti ile tamamlandı. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından onaylanan ve Kargenç ile işbirliği halinde düzenlenen programa Azerbaycan, İtalya, Litvanya, Makedonya ve Türkiye’den çok sayıda öğrenci katıldı. Öğrencilere Kargenç Kulüp Başkanı Ersel Aydın’da eşlik etti. Gençlere iklim değişikliği ve çevre sorunları bilincini aktarmak için düzenlenen etkinlikte, SASKİ ekipleri, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin suya verdiği değer ile bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmaları anlattı.

 

ÖĞRENCİLERDEN İLGİ

Büyükşehir Belediyesi’nin su politikalarının yurtdışından gelen öğrencilere aktarıldığı geziye ilişkin yapılan açıklamada, “Sakarya’nın misafirperverliğini dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrenci kardeşlerimize en iyi şekilde hissettirdik. Türkiye’ye hatta dünyaya örnek olacak çalışmalarımızla su kaynaklarımızı nasıl koruduğumuzu ve son teknoloji tesislerimizde atık suları en temiz şekilde doğaya nasıl deşarj ettiğimizi kendilerine anlattık. Sakarya’nın yöresel lezzetlerini, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Orman Park Tesisleri’nde ikram ettik. Farklı ülkelerden gelen öğrenci kardeşlerimizin su politikalarımıza ve tesislerimize gösterdikleri ilgi bizleri memnun etti” ifadeleri kullanıldı.