KarasuMagazin

Bulut, tatilcilerin gözdesi olacak

 

Karasu Aypet Akvaryum’da Bulut isimli jako papağan, tatilcilerin gözdesi olmaya hazırlanıyor. Papağanın her türlü kelimeyi kavrama yeteneğine sahip olduğunu belirten Aypet Akvaryum işletme sahibi Mustafa Ayar, “100’e yakın kelime konuşuyor. İlginç olanı ise Galatasaray Marşı’nı okuyor. Koyu Galatasaraylı bir papağanımız var” dedi.

 

DİYALOGCU PAPAĞAN

Karasu Aypet Akvaryum’da jako cinsi papağan Bulut, tatilcilerin gözdesi olmaya hazırlanıyor. İşletme sahibi Mustafa Ayar, “Etiyopya doğumlu jako cinsi papağan Bulut 5 yaşında. Bu cins papağanlar 150 seneye yakın yaşıyorlar” dedi. Papağanın her türlü kelimeyi kavrama yeteneğine sahip olduğunu belirten Ayar, “Yaklaşık 5 yıldır bende. 100’e yakın kelime konuşuyor. Devamlı konuşuyoruz, genelde her şeyi söylüyor. Akla gelebilecek her türlü kelimeyi de kavrama yeteneğine sahip, çarşının gülü ve herkes onu çok seviyor. Bayağı diyalogcu bir papağan” ifadelerini kullandı.

 

SATILIK DEĞİL

Bulut 100 kelime rahat söyleyebiliyor” diyen Ayar,  “Hani benim oğlum, Ahmet, Galatasaray marşı, merhaba, hoş geldin, aşkım, canım gibi birçok kelimeyi söylüyor ve ıslık çalıyor, Kızınca da ‘oğlum bak git’ diyor. Birkaç kere gördüğü kişileri tanıdığından onların söylediği kelimeleri hatırlayarak onlarla konuşuyor. 1’den 10’a kadar sayıyor yanlış yaptığında ise tekrardan sayıları düzeltiyor” dedi. Bulut’un satılık olmadığını da söyleyen Ayar, “Satılık olmadığının farkında olduğu içinde rahat rahat konuşuyor” diye belirtti.

 

HOLLANDA LOP TAVŞANLARI

Ayar, “Yasal olmadığından dolayı kedi ve köpek satışı yapmıyoruz. Pet shopta kedi – köpek satışımız yok ama yem ve aksesuarları mevcut. Bunun yanı sıra balık çeşitlerimiz, kuş çeşitlerimiz, sultan papağanı, sevda papağanı ve tavşanlarımızda var. Sultan papağanlarının konuşma özellikleri var ama biraz zaman alıyor. Hollanda lop tavşanlarımız da var. Lop tavşanları, kedi ve köpeğin yerine alabilecek tavşanlardır. Bakımı kolay bir türdür” dedi.

 

MAMALAR PET SHOPTAN ALINIR

Marketler satılan hayvan mamalarında ciddi bir fahiş fiyat farkı var” diyen Ayar, “Vatandaşlar mamaların marketlerde daha uygun olduğunu düşünüyor ama öyle değil. Kedi ve köpek yemleri marketlerden değil, pet shoplardan alınır. Hem kalite yönünden hem de fiyat yönünden vatandaşların pet shoplardan alışveriş yapmaları önemli bir unsur. Karasu’ya gelen tatilciler Karasu’da pet shop olmadığını düşünüyor. Ama Karasu’da her marka mama, aksesuar ve bakım ürünleri bulunan pet shop ve veterinerler mevcut” ifadelerini kullandı.

 

HAYVAN BAKMAK LÜKS DEĞİL

Hayvan bakmak lüks değil” diye belirten Ayar, “Türkiye’de hayvanlarımıza aldığımız mamalardan yüzde 18 vergi alınıyor. Hayvanlar da insanlar gibi yaşama hakkı olan canlılardır ve bakıma muhtaçlardır. Onları beslemek için aldığımız mamalar da normal yiyecek statüsüne alınıp verginin yüzde 8 üzerinden değerlendirilmesi için yasal çözümler üretilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)