Karasu

Bordo bulamacı önem arz etmektedir

 

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Meyvecilikte bordo bulamacı kullanımı önem arz etmektedir” dedi. Ersoy, “Fındık da sert kabuklu meyve türleri içerisinde yer aldığı için fındık bitkisinde de hastalık olmasa dahi bahçeyi steril etmesi, bir sonraki yıl oluşacak meyve ve yaprak gözlerine olumlu katkı sağlaması nedeniyle kullanılması gerekmektedir” dedi.

 

BAKTERİYEL YANIKLIK

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Fındık bakteriyel yanıklık hastalığına karşı bordo bulamacı uygulaması yapılabilir. Bakteriyel yanıklık hastalığına karşı kullanılacak ise yüzde 1’lik olacak şekilde, Ağustos sonu Eylül başı birinci ilaçlama, sonbahar sonu yaprakların yüzde 75’i döküldüğünde ikinci ilaçlama, kış sonu tomurcuklar patlamaya başlamadan önce üçüncü ilaçlama olacak şekilde bordo bulamacı uygulaması yapılabilir” ifadelerini kullandı. “Meyvecilikte bordo bulamacı kullanımı önem arz etmektedir” diyen Ersoy, “Fındık da sert kabuklu meyve türleri içerisinde yer aldığı için fındık bitkisinde de hastalık olmasa dahi bahçeyi steril etmesi, bir sonraki yıl oluşacak meyve ve yaprak gözlerine olumlu katkı sağlaması nedeniyle kullanılması gerekmektedir” dedi.

 

KORUYUCULUK SAĞLAR

Ersoy, “Bordo bulamacı pek çok fungal (mantari) ve bakteriyel hastalığa karşı koruyuculuk sağlamaktadır. Fındık yapraklarının üç/dördü döküldüğünde (tamamına yakını) yüzde 2’lik ve ilkbaharda gözler uyanmadan önce yüzde 1’lik olmak üzere iki defa uygulama yapılabilir. Bordo bulamacını hazır olarak alabileceğimiz gibi kendimiz de yapabiliriz. Yapımında 100 LT su için 1 kilo göz taşı ve 1 kilo sönmüş kireç karıştırılır. Karışımı yaparken 2 plastik kap içinde kireç ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır, göztaşı ayrı plastik bir kapta karıştırılır. Kireç üzerine göztaşı dökülerek karışım yapılır” bilgisini verdi. “Metal, sac, demir gibi malzemeler kullanılmamalıdır” diyen Ersoy, “Bordo bulamacı yapımında tarife uygun hareket edilmez ise kimyasal tepkime sonucu ilaç bozulacağından koruyucu etkisi ortadan kalkmış olur. Bordo bulamacı diğer kimyasal ilaçlarla karıştırılmamalıdır. İlaçlamadan sonra bir gün yağmur yağmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

 

YAKILMASI GEREKLİ

Ersoy, “Toprak tahlili sonucunda bitkinin ihtiyacı doğrultusunda fındıkta organik, fosforlu ve potasyumlu gübre uygulaması yapılabilir. Uygulanacak gübreler bitki taç izdüşümüne (ocak dal ucuna) 15-20 cm derinliğe gömülerek uygulama yapılmalıdır. Fındık hasadından sonra başlanan kök ve dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Filiz alma ve kökten dal kesimleri yapılabilir. Sonbahar döneminde kesilen dallar bahçe içerisinden çıkarılarak bahçe temizliği yapılabilir. Dalkıran zararlısı ile bulaşık dallar kesilebilir. Kesilen dalların bahçe içinde bırakılmaması, bahçeden çıkarılması gerekir” ifadelerini kullandı. Ersoy, “Dalkıran zararlısı dal içerisinde açtığı galerilerde kışı geçirdiğinden, havaların ısınmasıyla kesilen dallardan çıkarak bahçedeki sağlam dallara giriş yaparak zarara neden olur. Bu nedenle kesilen dalların bahçeden uzaklaştırılarak yakılması gereklidir” şeklinde konuştu.