Karasu

Borcumuzu suyla öderiz

 

İstanbul’a içme suyu tedarik eden Melen Barajı’nın kuruması ile gözler Sakarya Nehrine çevrildi. BBP Karasu Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, “Günlük 700 bin ton su Sakarya Nehrinden alınıp İstanbul’a gönderiliyor. Vatandaşlara satışı yapılan suyun tonundan 10 kuruş alınsa bile Karasu Belediyesi’nin kasasına aylık 1 milyon 200 bin lira girebilir” dedi.

 

BORÇ ÖDENİR

Havaların kurak gitmesi ve İstanbul’un susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kalması gözleri Karasu’ya çevirdi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Manavpınarı’ndaki tesis aracılığı ile Sakarya Nehri’nden her gün 700 bin ton su almaya başladı. İstanbul’da suyun tonu ortalama 6 liradan satılıyor. Günlük 4.2 milyon lira gelir İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kasasına giriyor. Bu gelirin yüzde 1’i Karasu Belediyesi’ne aktarılsa Karasu’nun İller Bankası’ndan aldığı aylık gelirin üstünde bir para elde edilebiliyor. Bu sayede Karasu’nun 46 milyonluk krediden kaynaklanan borcu da kısa sürede ödenebiliyor.

TESİS FAALİYETE BAŞLADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’a içme suyu tedarik etmek amacı ile Karasu Manavpınar Mahallesi’ne kurulan içme suyu tesisi faaliyete başladı. Kocaali’de bulunan Melen Barajı’nın kuruması ve İstanbul’a yaşanan kuraklık nedeni ile faaliyete başlayan tesis 24 saatte 700 bin ton içme suyunu İstanbul halkının hizmetine sunuyor. Karasu’dan İstanbul halkına sunulan içme suyu hizmetinin Sakarya Nehri’ne zarar verip vermeyeceği merak konusu.

BELEDİYE HAKKINI ARAMALI

Sakarya Nehri’nden basılan içme suyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin halka parayla sattığını, Karasu Belediyesi’nin ise Karasu’dan basılan sudan hakkını alması gerektiğini belirten Karasu Belediyesi Büyük Birlik Partisi Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, “İSKi tarafından Sakarya Nehri’ne tesis kuruldu. Kurulan tesisten Karasu Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi hakkını almalıdır. İSKİ içme suyunu İstanbul halkına en az 6 TL’den satsa günlük en az 4 milyon gelir elde ediyor” ifadelerini kullandı.

10 KURUŞ

Gelir arayışında bulunan Karasu Belediyesi için faaliyete başlayan tesisin büyük bir gelir kapısı olduğunu belirten Çatalbaş, “Karasu Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi neden kendi bölgelerinde bulunan sudan gelir elde edemiyor. Sakarya Nehri’nden aldığı suyu İSKİ en az 6 TL’ye vatandaşa satıyor. Karasu Belediyesi tonundan en az 10 kuruş alsa büyük bir gelir kapısı elde etmiş olur. 10 kuruş ile Karasu değil Sakarya dahi inşa edilir” dedi.

BİR ÇÖZÜM BULUNMALI

Sakarya Nehri üzerine kurulan su hattından dolayı Sakarya Nehri üzerinde çeşitli faaliyetlerde bulunmak isteyen yat veya teknelerin zor anlar yaşadığını belirten Çatalbaş, “Tesisisin kurulduğu günde bu güne su hatlarının yer altına alınması için mücadele verdik fakat başarısız olduk. İki su hattı yer altına alınırken biri Sakarya Nehri’nin üzerinden verildi. Nehir ile su hattının arasında çok az bir mesafe kaldığından dolayı zor anlar yaşanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından soruna çözüm bulunmalı” ifadelerini kullandı.

Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir