Karasu

BMC sökülüyor

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 13 Ocak 2019 tarihinde temel atma töreniyle yapımına başlanan BMC fabrika tesisleri sökülmeye başlandı.

 

TOSYALI’YA DEVREDİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Denizköy-İhsaniye Mahallesi kıyı bandında BMC’ye tahsis edilen ve 222 hektar alan üzerinde kurulması planlanan Savunma Sanayi Tesisi fabrika inşaatları sökülmeye başlandı. Ethem Sancak ve Talip Öztürk’e ait BMC hisselerin Tosyalı Holding’e devredilmesi ve Tosyalı Holding’in de fabrika için uygun şartlar oluşmadığını gerekçe göstererek yatırımdan vaz geçmesiyle umutlar da sönmüş oldu. Söküm işlemin tamamlanması sonrasında arazinin akıbeti şimdilik bilinmiyor.

 

İSTİHDAM SÖZDE KALDI

13 Ocak 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla yapılan temel atma törenine büyük katılım olmuştu. Yapıldığında fazlar halinde toplam 500 bin metrekare kapalı alana ulaşması beklenen BMC Üretim ve Teknoloji Üssü alanında tank fabrikası, zırhlı araç kamyon fabrikası, ticari araç fabrikası, motor fabrikası, hızlı tren ve metro fabrikası kurulacaktı. 2023 yılında tamamlandığında, yaklaşık 10 bin kişilik bir istihdam da sağlanması hedefleniyordu.