Köşe Yazıları

Biraz dikkat etmeliyiz

 

Savaş kaçınılmaz ise barış ertelenebilir. Bunu tarihte çokça gördük. Geçtiğimiz hafta malumunuz hem bizim gündemimizde hem de dünya gündeminde bir kaç konu vardı. Bir tanesi İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği ile ilgili durumdu. Geçtiğimiz yıllar Yunanistan Kıbrıs Barış Harekatı sonrası NATO üyeliğinden kendi isteği üzerine çıkmış, sonra pişman olması üzerine dönmek istedi. Haliyle Türkiye’nin onayı gerekecekti. Dönemin yöneticileri herhangi bir talep, anlaşma isteği gerek duymadan bu isteklerini yani NATO’ya girmesine ‘evet’ dedi. Yıllar yıllar geçti bu sefer NATO’ya ilk üyelik için başvuran belki Rusya, Ukrayna’ya saldırmadan önce akıllarında dahi olmayan bu İsveç ve Finlandiya ülkemizin kapısını çalmış oldu. Bunca yıl terör örgütlerinin rahatça propaganda yaptıkları, rahatça at koşturdukları bir ülke bizim kapımıza dayanıp bizim onayınıza ihtiyaç duydu. Güzel bir mutabakat hazırlandı bizim ülke için. Terör örgütü tanımladığımız tüm gurupları bu iki ülkede terör örgütü olarak tanıyacak. Yani bu ülkelerin NATO’ya üyeliklerini şartlı olarak kabul etmiş olacağız. Birde bunun ABD ayağı var. F16’larımızın modernizasyonu ve yeni 40 adet F16 uçak alımı bildiğiniz üzere kongrede takılıp kalmıştı bu konu.

Evet şimdi gelelim ülkemizde diğer gündem hususa asgari ücrete. Geçtiğimiz asgari ücret açıklanmasında Temmuz ayı ara zam sinyali verilmişti. Tarihte ilk defa asgari ücrete ara zam yapılmış oldu. Enflasyonun bu oranda olması alım gücünü ciddi anlamda düşürdü. Bir nebze olsun iyi olacağını düşünüyorum. Yeterlidir, değildir bu ayrı bir konu. Aralık ayında asgari ücret zam tarihi gelecek ve bence asgari ücrete o tarihte her kesimin razı olduğu bir fiyat verilecek. Hem işveren hem işçi kesimi için bu açıklanan fiyat hayırlı olsun.

Son olarak bir uyarı ile yazımı bitirmek istiyorum. Adapazarı-Karasu yolunda ciddi anlamda tır trafiği hakim oldu. Geçtiğimiz aylarda çok kez gittiğim Adapazarı gidiş ve geliş istikametlerinde yoğunluğa şahit oldum ve oluyorum. Her yerde olduğu gibi Adapazarı-Karasu yolunda trafiğe daha da dikkat edelim. Kendinize iyi bakın, hoşça kalın…