Köşe Yazıları

Biraz ciddiyet

 

Karasu aslında çok gergin bir Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçimini geride bıraktı. Seçim sathında yaşanan sürtüşmeler seçim günü salona da yansıdı. Her ne kadar başkan adayları sakin tavırlarını korusa da ortamdaki gerginlik, gülümsemelerin bir şeyleri gizlediği çok hissediliyordu.

Adayların önceden oy pusuları rengi konusunda uzlaşı sağlaması, konuşma sırasını önceden belirlemesi ön temas gibi düşünülse de aslında salonda başkanlar arasındaki teması azalttı. Bu da sahada laf taşıyanların etkisinin salona daha da yansıdı.

Biz salondayken Deva Partisi İlçe Başkanı Abdullah Çatalbaş söz aldı. Çatalbaş’ın konuşması gerginliğe neden oldu. Çünkü açıktan İlyas Balcı’yı hedef aldı. (Bir ilçe başkanı bir başka toplantıda söz almalı mı? Tartışılır. Söz isterse vermemek kaba olur! Bu konu ayrı ama söz almalı mı konusu aklımızda kalsın. Önceki hafta yapılan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası seçiminde söz alan Hasan Eminoğlu, BBP İlçe Başkanı sıfatıyla değil, Oda kurucusu sıfatıyla konuşmuştu. Onun için kendisini eleştirmemiştik.)

Biz salondan ayrıldıktan sonra pek çok defa yönetim adayları arasında elektriklenme olmuş. Hatta birden fazla kez yumruklaşmaların yaşandığını da duyduk.

Rekor sayıda oy kullanıldığını da bu arada ifade etmek lazım. Sandıklar kapanana kadar esnaf oy kullanmaya devam etti.

Sayım esnasında salondaki doluluk da dikkate değerdi. Salondakilerin birkaç katı kadar da seçimi sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayından takip eden kişi vardı. Esnaf olsun olmasın herkesin bu seçimi bir şekilde takip ettiği gerçeği de bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

Neticede Cihan Emre “Bu sene o sene” söylemi ile seçimi kazandı. Buna “Azmin zaferi” diyenler de oldu. Kazanan Emre’yi tebrik etmek lazım. Halen bazı kişilerin kafasında “Bu işi yapabilir mi” düşüncesi olduğunu görüyoruz. Türk Kültüründe “Taç başı akıllandırır” diye bir tabir vardır.

Cihan Emre’nin bundan önce yaptıklarını yanlış olarak değerlendirmek haddimiz değil. Zaten esnaf da sayısal olarak Cihan Emre’nin arkasında durduğunu gösterdi. Bundan sonra Emre’nin aklı başında adımlar atmasını ve kurumu “Başkan” sıfatı ile yönetmesini bekleyeceğiz.

Mevla’m görelim neyler, neylerse güzel eyler…

 

Önyargılar yıkılmalı mı

Karasu Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçimine üçüncü aday olarak çıkan Hüseyin Can klişelerle mücadele etmek zorunda kaldı. Birinci klişe “Üç aday çıkarsa kesinlikle İlyas Balcı seçimi alı” şeklindeydi. Bu kanı zaman içinde “Hüseyin Can’ı İlyas Balcı teşvik etti” şekline son olarak da “Hüseyin Can’ı İlyas Balcı çıkarttı” şekline dönüştü.

Ancak sandığa yansıyan sonuç hiç de bu ezber cümledeki gibi olmadı. Belki de Hüseyin Can aday olmasaydı İlyas Balcı seçimi çok rahat alacaktı.

İkinci konu ise “Hüseyin Can yola geç çıktı” şeklindeydi. Geriye baktığımızda Cihan Emre aday olduğu ilk seçimde 256, 2014 senesindeki ikinci seçimde 247,  2018’deki seçimde de 290 oy almış. Yani Cihan Emre 2018’deki seçime aslında 8 yıl önceden hazırlanmış. 8 yıl 2 bin 920 gün eder (artık yılları da hesaba koyarsanız 2922). Aldığı oy sayısı 290. Hüseyin Can seçime 26 gün kala aday olduğunu açıklamış ve 237 oy almış. Arada 2894 gün fark var ama bu 53 oy ile karşılık bulmuş.

Bu da şunu ortaya çıkarıyor. Bundan sonra hiçbir seçime girmek için geç değil ve bundan sonra kim aday çıkarsa çıksın kendi oyunu alabilir. Ezberden seçime girme dönemi sona ermelidir.

 

Komşusu açken tok yatanlar

Ülkemizde sıvı yağ sıkıntısı olacağına ilişkin haber İslamiyet’ten hızlı yayıldı. Dahası İslamiyet’i unutturdu bile.

İnsanlar marketlere akın etti. Bir anda yanımızdan elinde beşlik yağ şişeleri olan insan sürüsü geçmeye başladı.

Marketlerde insanların birbiri ile kavga ettiğine tanık olduk. Hayretler içinde kalmamak mümkün değil. Bir ailenin bir anda 11 tane sıvı yağa ihtiyacı olması mümkün mü? 11 tane beşlik yağı kaç ayda yersin mübarek? Ayrıca sen evinde yağ kullanabilirken komşunda yoksa ne olacak? Mübarek üç aylardayız. Önümüz Ramazan. Hani açın halinden anlayacaktık falan…

Komşusu açken tok yatan bizden değildi!

Bu dünyada beşliği kaptın diyelim diğer tarafta da zebani sana “çak bir beşlik” demesin…

 

Çıkarılacak ders var mı

Her şerden ibret almak lazım. Seçimden de almak lazım. Kazanan ya da kaybeden açısından ders çıkarmak kolaydır. Bir de bundan sonra aday olacak olan ve halen koltuklarda olanlar var.

Bu açıdan bakmak lazım. Herkesin her olaydan çıkaracak dersi vardır. Bakalım kim hangi dersi çıkarır, kim ne tedbir alır.

 

Saydıcılar

Her olaydan sonra saydıcılar ortaya çıkar. Bunlar “Şöyle olsaydı durum farklı olurdu” “Şunlar şu tarafa yıkılsaydı şöyle olurdu” diye hariçten gazel okurlar. Hadi ben gazeteciyim işim bu. Sizin bahaneniz ne?

Şimdi sokakta pek çok kişi halen esnaf odası seçimini konuşuyor. “Cihan çok iyi organize olmuş. Eğer olmasaydı…” “İlyas Abi çok kısa konuştu daha uzun konuşsaydı…” Hüseyin Can çok geç çıktı. Daha erken aday olsaydı…”

Saydı kısımları hikaye. Ortada bir gerçek var ki Cihan Emre seçimi aldı.

Geçmiş geçmişte kaldı cancığazım. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…

 

Cemre ile C. Emre

Cemre bilindiği gibi kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Önce havaya sonra suya son olarak da toprağa düştüğüne inanılır. İlk cemre 20 Şubat’ta havaya düştü. İkinci cemre 27 Şubat’ta suya… Son cemre ise 6 Mart’ta toprağa düştü. Ancak son cemrenin düşüşü bir ilginç detayı da ortaya koydu. Karasu Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cihan Emre’nin adının kısa yazılışı da “C.Emre” şeklinde. Yani son cemre toprağa Cihan Emre koltuğa düştü. Umarız ikisi de hayırlı olur.

 

Yağ kuyruğu

“Bu çocuk bu işi yapamaz” diyenler, “Koltuğu dolduramıyor” diyenler, “Kaç oy alabilir ki” diyenler sosyal medyadan kutlama yarışına girmişler.

Ülkemizde yağ kuyruğunun her alanda etkisini göstermesi ne enteresan değil mi?