Bir parmak hava civa

 

Umarım bazı amatör futbolcular ve kulüp yöneticileri kına yakmışlardır, istedikleri oldu işte. Geçen haftaki köşe yazım da demiştim ki TFF amatör camianın ağzına yine bir parmak bal çaldı diye. Oysaki bal mal değil, bir parmak hava-civa çalmış meğerse.

TFF ağzındaki baklayı çıkardı nihayet ve 18 Ocak 2021’de kendi internet sitelerinde bir açıklama yaparak altyapı maçlarını salgını gerekçe göstererek oynatmayacaklarını açıkladılar. Bu kez de 23 Ocak’ta TASKK Başkanı Ali Düşmez de telefonla bağlandığı Beyaz TV’ye şu açıklamayı yaptı:

“268 BAL takımı paralarını yatırdı ve lige katılacaklarını bildirdi. Biz bu Bölgesel Amatör Ligi’ni oynatmak istiyoruz. Aşı başladı, bir netice versin. Ama 1 Mart’a kadar sokağa çıkma yasağı var. Teorik olarak 1 Mart’a kadar oynatma şansımız yok. Kimseyi mağdur etmek istemeyiz” dedi.

Şaka değil billahi aynen böyle söyledi.

Şimdi sormazlar mı kardeşim. O zaman neden 250 takımdan katılım bedeli aldın, kulüp başına 22 bin TL. Ve oynatmayacağınız amatör kitapçığını niye yayınladınız diye. Tahmin edeceğiniz gibi kimse sormadı bu soruları tabi.

En azından bir kez olsun samimiyet gösterdiler sağa sola daha fazla eğip bükmeden. Ben biliyordum diyerek kendime haklılık payı çıkarmak istemiyorum ama emin olun biliyordum. Çünkü bu kurum özerk falan değil. Davul onlar da tokmak?

Sözlerimizden alınıp gücenenler olacaktır elbette. En başta, 14 oyuncu sayısını düşüreceğim diye seçilip gelen ve vaat ettiğinin tam tersine 14 yabancı oyuncu sayısını 16’ya çıkaran ve bunu da pişkin pişkin açıklayan TFF’nin “sözüm” ona başkanı ve el kaldır el indirden başka hiçbir işe yaramayan yönetim kurulu üyeleri ve tabi TASKK Başkanı Ali Düşmez ve ekibi bize güceneceklerdir. Ali Düşmez’i çok yakından tanıdığımı sanırdım. Bir koltuk sevdası bir insanı bu kadar mı değiştirir yahu…

Elbette ki amatör maçlar ve altyapılar oynanmasın diye açıklama yapan kulüp başkanları yöneticileri ve kulüp müdürleri bu sözlerimizde en büyük pay sahipleridir. Bu sıraladığım isimler ve kuruluşlar he zaman, her karar da, her eylem de, her açıklamada hep kendi koltuklarını ve makamlarını tabi ki çıkarlarını düşündüler devam da ediyorlar. Bu insanlar neden haktan adaletten doğrudan ve gerçeklikten yana olmazlar hiç düşündünüz mü.

Tabi ki koltuk merakı en başta olmak üzere yukarıda saydığım hususlar elbette ama asıl mevzu korku

Kimden mi?

Varın orasını da siz düşünün…

Onları anladık da bazı amatör lig müdürleri, başkanları ve yöneticilerine ne oluyor onların kazancı, çıkarı ve ödülü ne onu anlamakta zorlanıyorum biraz. Bunlar hangi hakla binlerce emekçinin ekmeğiyle oynuyorlar! (Onlar kendini biliyorlar) tabi.

WhatsApp grubu oluşturup oradan amatör ligleri oynanmasın diye algı yapıp birilerinin kuklası haline gelenleri kastediyorum. Bu nasıl bir amatör ruh kulüp başkanlığıdır? Bu nasıl bir karakter yapısıdır anlamak çözmek mümkün değil! Kendilerine ve temsil ettikleri amatör kulüp başkanlıklarına hiç yakışıyor mu? Kimse sporcu ve toplum sağlığı demesin. Ortada yüzlerce ve binlerce örnek var üstelik anayasa da yer alan eşitlilik ilkesine tepeden tırnağa aykırı. Bu şahıslar şunun farkında mı acaba? Binlerce futbolcunun geleceği, binlerce antrenörlerin hayalleri, binlerce hakemlerin hayali, yüzlerce kulüp personelinin ekmek parası, forma üretenden tuttun da çimciden, aşçıdan, otellerden tutun da, aradaki yüzlerce çalışan futbol sektöründen ekmek parasını kazanan insanları görmezden, duymazdan gelip bu ligler oynanmasın, pandemi var deyip işgüzarlık yapıyorlar. Peki adama sormazlar mı şimdi ey sayın kulüp müdürü, ey yönetici efendiler TFF sizin kulübünüzü pandemiden dolayı BAL’a çıkardılar, ya da küme düşmeyi kaldırıp falanca kulübü düşürmediler. Eee o zaman pandemi sebebi ile hak etmediğiniz bir üst lige çıkmayı kabul ediyorsunuz da, ya da küme düşmekten kurtulduğunuz da iyi de, şimdide işinize geldiği için mi pandemiyi bahane ederek ben lige keyfi olarak katılmıyorum, oynanmasın bu lig diyorsunuz…

Aklı olmayıp fikri olan birkaç kendini bilmez kişiler, pandemi ve TFF’yi hep kendi çıkar ve menfaatlerine göre kullanıyorlar, TFF yöneticileri de bunu görmezden geliyorlar işlerine geldiği için tabi. Bahanelerine bakar mısınız. Takım kuramıyormuşlar futbolcular çok para istiyormuş gibi kardeşim sizde bütçenize uygun adamlar alın, kısıtlı bütçen var ise ona göre takımlar kurun sizlere zorla mı transfer yaptırıyorlar, lige katılmak istemiyorsanız eğer katılmayın zorlama yok, o zaman geldiğiniz lige dönersiniz. Kimse sizlere zorla lige katılacaksınız demiyor ki. Ama ne demek WhatsApp grubu kurmak, el altından yazışıp algı oluşturmak. Ülke yöneticilerine ulaşıp eğilip bükülerek aman efendim amatör maçları oynatmayın salgın var deyip iknaya çalışmak.

İşte başardınız hem de bir avuç olmanıza rağmen. Beş – on kişinin yüzünden yüz binlerce amatör camianın için de olanlar mağdur oldu. Şimdi buna bir de ne olduğu belli olmayan BAL mağdurları da eklendi sayeniz de… Kendinizi düşünmekten başka işiniz gücünüz yok vesselam. Bir kez olsun, bir kez Türk futbolunun geleceğini düşünüp amatör liglerin ve alt yapıların oynanması, gençlerimizin geleceğini kurtarmak ve en önemlisi de spor ile onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmamız el birliği ile şu sıkıntılı süreci adaletli kulüp başkanlarımız, antrenörlerim, futbolcularımız, taraftarlarımız hep birlikte fedakarlık yapıp bu yükü omuzlamamız gerekmiyor mu? Unutmayın sizin hesaplarınız varsa Yüce Tanrının da bir hesabı var. O hep mağdurdan ezilmişten ve hak kaybına uğramışlardan yanadır. Ve er geç adalet yerini bulacaktır.

Sağlıkla kalın. Selam ve dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.