Kocaali

Beyaz gelinliği giydik

 

Uzun süre devam eden az yağışlı ve kurak dönemin ardından beklenen kar nihayet geçtiğimiz hafta içi geldi. Bölgeyi etkisi altına alan şiddetli yağış özellikle yüksek kesimlerde etkili oldu. Çamdağı bölgesi ve yüksek mahallelerde kar kalınlığı yer yer bir metreye ulaştı. Kar küreme ekipleri ana arterlerin açık kalması için yoğun çaba sarf ediyor.

 

EKİPLER SAHADA

Uzun süre devam eden az yağışlı ve kurak dönemin ardından, üreticiler başta olmak üzere tüm bölge halkının merakla beklediği kar yağışı geçtiğimiz Perşembe günü akşam saatlerinde başladı. İlk olarak Çamdağı ve yüksek mahallelerde etkisini gösteren yağış hafta sonu itibariyle ilçe genelinde etkili oldu. Kar kalınlığı merkeze bağlı mahallelerin yüksek kesimlerinde 20 santimetreye kadar ulaşırken Pazartesi günü geç saatlerde etkisini gösteren yağışla birlikte yüksek mahallerdeki kar kalınlığı yer yer bir metreyi buldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı uyarılar neticesinde hazırlıklarını yağış öncesinde tamamlayan kar küreme ekipleri ise yağışın başlaması ile birlikte yol açma çalışmalarına başladı. Karayolları, Büyükşehir Belediyesi ve Kocaali Belediyesi’ne bağlı küreme ekipleri yüksek mahallelerdeki ana yolların açık kalması için aralıksız şekilde çalışıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ani ve şiddetli yağış nedeniyle kapanan yollara ivedilikle müdahale edildiğini söyledi.

7/24 MESAİ

Başkan Acar açıklamasında “Beklediğimiz kar yağışı geçtiğimiz günlerde etkisini gösterdi. Özellikle yüksek mahallelerimizde ve Çamdağı bölgemizde kalınlığın yer yer bir metreye ulaştığı noktalar oldu. Ani ve şiddetli yağış nedeniyle kapanma noktasına gelen mahalle yollarımız olsa da bölge halkımız ve muhtarlarımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda ekiplerimizi oralara yönlendirip yolların ulaşıma açık kalmasını sağladık. Şükürler olsun şu ana kadar herhangi bir olumsuzluğa rastlamadık, bir aksaklık yaşanmadı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün daha önceden verdiği bilgiler doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan Karayolları, büyükşehir Belediyesi ve Kocaali Belediyesi ekiplerimiz ve bu ekiplerde görev alan 30’u aşkın personelimiz kesintisiz olarak sahada çalışıyor ve yağış etkisini kaybedene kadar da 7/24 esasına göre çalışmaya devam edecekler. Tüm yollarımızın ulaşıma açık kalması için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi. Öte yandan Meteoroloji genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgilere göre hafta başı itibariyle şiddetini artıran kar yağışının hafta sonuna kadar etkisini kaybederek devam etmesi bekleniyor. Yağışların azalmasına rağmen hava sıcaklıklarının düşük seviyelerde kalacağını belirten uzmanlar şiddetli don ve gizli buzlanmaya karşı uyarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir