Siyaset

Ben de hazırım projelerim de

Ben de hazırım projelerim de

Ak Parti Karasu Belediye Başkan Aday Adayı Yakup Ayar, 10 yıla yakın bir süreden bu yana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olduğunu dile getirerek, “Biz aday adayı olmaya yeni karar vermedik. 2014 yılında meclis üyesi olduğumuz günden bu yana kendimizi bu konuma hazırlıyoruz. Dolayısıyla aday olmaya da başkan olmaya her manada hazırız” dedi. Ayar Münir Ali Kara’nın sorularını yanıtladı.

Öncelikle kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1988 yılında Karasu’da dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Karasu’da tamamladım. Ardından Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Karasu’da kendi firmamızı kurduk.

Siyasetle tanışmanız nasıl oldu?

Ben doğduğum andan itibaren siyasetle iç içeydim. Özellikle üniversite döneminde Ak Parti’ye gönül verdik. Sakaryalı olarak Sakarya Üniversitesi’nde okuduğumuz için de etkin olmamız ve teşkilatlarla temasta bulunmamız daha kolay oldu. Mezun olduktan sonra da Karasu Teşkilatı ile daha yakın ilişkiler kurduk. 2013 yılında Siyaset Akademi’ne katıldık. Ardından da 2014 Yerel Seçimlerinde Ak Parti listesinden Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olmamız yönünde karar verildi. Biz de bu göreve layık olma gayreti içinde çalıştık. Büyükşehri Belediyesi’nde en genç meclis üyesi unvanı ile kısa bir süre de olsa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na vekalet ettim. 2019 Yerel Seçimleri öncesinde Belediye Başkanlığı için aday adaylık başvurusunda bulunduk. Ardından yeniden Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi seçildik. 2019 yılından bu yana da Karasu Ak Parti Grup Başkanvekili olarak görev yaptım. Bu dönem de yeniden Karasu Belediye Başkanlığı için aday adaylık başvurusunda bulundum. Halen Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde en genç belediye meclis üyesi unvanını da elimde bulunduruyorum.

Yeniden belediye meclis üye adayı gösterilirseniz bu görevi kabul eder misiniz?

Öncelikle ben Ak Parti’nin bir neferi olmaktan onur duyuyorum. Partimin bana vereceği sandık başında durma da dahil olmak üzere her görevi seve seve kabul ederim. Ancak belediye meclis üyeliği yapmak benim tercihim olmaz. Partimin bana ihtiyacı varsa varım ancak “listede yer almak ister misin” derseniz, sanırım istemem.

Yeni dönemde aday gösterilmezseniz sahada yer alır mısınız? Ak Parti’nin aday adaylarına ilişkin bir önyargınız var mı? “Şu isim olursa sahada daha az yer alırım, şu isim aday gösterilirse kendim adaymışım gibi görev yaparım” dediğiniz bir durum söz konusu mu?

Bizim önceliğimiz şahıslar değil. Bu şahıslar değilin içine ben de dahilim. Benim aday adayı olma amacım Ak Partimizin en iyi hizmeti sunması. Ak Parti’nin aday göstereceği hiçbir isme karşı sadece benim değil diğer aday adaylarımızın da bir önyargı içinde olmadığını biliyorum. Kim aday gösterilirse gösterilsin, kendim aday gösterilmişim gibi sahada yer alırım ve hepsinin yanında durmaktan da onur duyarım.

Bu hesaba göre siz aday gösterirseniz de diğer aday adaylarının yanınızda yer alacağını düşünüyorsunuz. Aday gösterilmeniz durumunda diğer aday adaylarından birilerini listenize almak ister misiniz? Onların yeteneklerinden istifade etmek ister misiniz?

Ak Parti’de liste hazırlanırken belediye başkanı ana belirleyici olmuyor. Ancak elbette listedeki isimlerle başkan çalışacağı için fikri önemseniyor. Yukarıda da ifade ettiğim gibi bizim kimseye karşı bir önyargımız ya da negatif bakışımız yok. Bilakis Karasu’da aday adaylık başvurusu yapan arkadaşlarımız birbirinden değerli isimler. Her birinin yeteneğinden istifade etmek isterim. Eğer kendileri de yer almak isterlerse listede yer almalarından memnuniyet duyarım.

Aday gösterilmeniz için belli kriterler olduğunu biliyoruz. Bunları bir kez de sizden duyabilir miyiz? Bir de bu kriterlere uygun olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Ak Parti kurumsal yapının en iyi işlediği siyasi parti konumunda. Bu nedenle Ak Parti’de aday belirleme süreci çok şeffaf işliyor. Kriterler aslında herkesin bilebileceği şekilde. Adayın teşkilat bağı önemseniyor. Temayül bunun için yapılıyor, biraz da. Bunun yanı sıra eğitimi, diksiyonu ve en önemlisi halktaki karşılığı göz önüne alınıyor. Bunlar içinde referanslar da önemseniyor. Anketlerin manipüle edilme ihtimali olabiliyor, bununla ilgili de hassas çalışılıyor. Tüm bu kriterlere kişisel yetenekler de ekleniyor. Ardından da bir karara varılıyor. Biz daha önce de aday adayı olduğumuz için bu kriterlere uygun olduğumuzu düşünüyoruz. Teşkilat bağımız gençliğimizden beri devam ediyor. Partimizin iki döneminde gerçekleştirdiğimiz Belediye Meclis Üyeliği görevinde de iyi bir grafik çizdiğimizi düşünüyorum. Temayül ve anketlerde takdir göreceğime olan inancım da tam. Tüm bunların yanı sıra Ankara’da yapmış olduğum görüşmelerde de parti yetkililerimiz ve milletvekillerimizde iyi bir intiba bıraktığımı düşünüyorum. Bunları alt alta yazıp topladığımızda bu kriterleri sağladığımı düşünüyorum.

Yaşınızın genç olmasının sizin için bir handikap olacağını düşünüyor musunuz?

Öncelikle yaşımın genç olduğunu düşünmüyorum. Biz Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ı örnek alıyorsak, Cumhurbaşkanımız 35 yaşında Beyoğlu Belediye Başkanı olmuş. Beyoğlu dediğimiz yerin nüfusunu göz önüne aldığımızda ne denli büyük bir iş başardığını daha net görürüz. 36 yaşında İstanbul İl Başkanı, 40 yaşında da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Tüm bu açıdan baktığımızda Cumhurbaşkanımızın sergilediği yaş grafiğinin gerisinde olduğumuz görülür. Bir diğer taraftan da Cumhurbaşkanımızın gençliği sayesinde İstanbul’un susuzluk başta olmak üzere pek çok derdi bitmiş, Cumhurbaşkanımız ülkenin başında geldikten sonra da ülke hedef büyütmüş, sağlık, altyapı başta olmak üzere ülkenin çehresi ve yaşam kalitesi değişmiştir. Neticesinde de bir zamanlar hayal olan Cumhuriyetin 100. Yılında Lider Ülke Türkiye söylemi ciddiyete kavuşmuştur. Biz de gençliğimizin bize verdiği güç ve enerji ile Karasu’muzun ilçe oluşunun 100. Yılına hazır hale getirdiğimiz bir Karasu hedefine yönelik çalışacağız.

Aday gösterilmeniz durumunda halkta karşılık bulacağınıza inanıyor musunuz? Yani Yakup Ayar aday olursa diğer aday adaylarından daha fazla oy alır mı?

Öncelikle ifade edeyim ki diğer aday adayı arkadaşlarımız çok kaliteli ve değerli isimler. Onların da sahada karşılıkları olduğunu da biliyorum. Ancak beni aday yapmasını ümit ettiğim farklı özelliklerimin olduğunu düşünüyorum. Bunların başında teşkilatçılık tecrübemiz geliyor. Siyaset ekip işi. Biz teşkilatçıyız. Teşkilatın organizesi ve motivasyonu konusunda etkin çalışacağımızı düşünüyoruz. Teşkilatımız, kadın ve gençlik kollarımızla uyumlu şekilde çalışıp sahada etkin şekilde yer alacağımızı düşünüyoruz. Elbette 10 yıldan bu yana yürüttüğümüz belediye ve büyükşehir belediye meclis üyeliği döneminde de pek çok kişi ile temasta bulunduk. Muhtarlar, kamu görevlileri ve sivil toplum kuruluşları ile hep iç içe olduk. Bunların da sahaya yansıyacağını biliyoruz. Bir de kendi geçimimizi sağladığımız iş de insanlarla iç içe olmamızı zorunlu getiriyor. Biz firmamızı kurduğumuz günden bu yana binlerce kişi ile çalışmışız. Tüm bu çalışmalar için müşterilerimizden noter vekaleti almamız gerekiyor. Yani bu müşterilerimiz bize ciddi güven duyan insanlar. Karasu’nun hemen her mahallesinde 50 civarında müşterimiz var. Bu kişiler ile ilişkilerimiz iş bittikten sonra da bitmiyor. Sürekli iletişim halindeyiz. Bu veriler ışığında sahada çok etkin olacağımızı düşünmek zor değil. Diğer aday adayı arkadaşlara nazaran çok daha yüksek oy alacağımıza inanmasak bu yola çıkmazdık.

Başkan adayı ve daha sonrasında da başkan olmaya hazır mısınız? Yani Karasu için projeleriniz var mı?

Biz aday adayı olmaya yeni karar vermedik. 2014 yılında meclis üyesi olduğumuz günden bu yana kendimizi bu konuma hazırlıyoruz. Dolayısıyla aday olmaya her manada hazırız. Aday olduktan sonra da Belediye Başkan olmaya hazırız. Kendimizin inanmadığı bir şeye seçmeni inandırmamız mümkün olmaz. Elbette başkan adayı olmaya sonrasında da başkan olmaya hazırım.

Projelerinizden bizimle paylaşacağınız var mı, yoksa bunları açıklamak için henüz erken olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Projelerimiz elbette var. Bunları açıklamaktan da çekinmiyoruz. Kabakoz mahallesi rekreasyon alanı düzenlenmesi, İlçe merkezinde katlı otopark yapma projemiz var. Bunun yanında elbette Stadyum ve gençlik merkezi ihtiyacımız olduğu ortada. İlçenin çeşitli alanlarına yapılacak sosyal ve yeşil yaşam alanları projelerimiz var. Kızılcıktepe Macera Parkı ve Mesire alanı da yapmayı düşündüğümüz ilk projeler arasında yer alıyor. Sakarya Nehri yürüyüş yolları, Olta balıkçılığı ve mesire alanı da yine şehrimize kazandırmayı planladığımız yerler. İlçe merkezine kütüphane ve Yaşlı Bakımevi projelerimiz var. İlçe nüfusunun 100.000 olarak resmileştirilmesi (ikametgah taşınması) ana amaçlarımız arasında yer alacak. Karasu’daki çocuklarımızın gelişimine katkı sunacak bir trafik park yapmalıyız ve yeni bir Karasu Sanayi Sitesi yapacağız. Karasu Limanı arkasında ticari alan tasarlayıp Liman’ın Karasu’ya daha fazla katkı sağlamasını amaçlıyoruz. İlçe kadınları için kadın kooperatifi ve e ticaret şirketi kuracağız. Sahil projesi olarak yapılan projenin iyileştirilmesi ve tanıtılmasını gerçekleştireceğiz. Karasu’da uzunca bir süreden bu tana yapılmayan festivalleri yeniden başlatacağız. Belediye proje merkezi oluşturup ilçemizin yenilikçi ve sürdürülebilir projeler üreteceğiz. Belediye Destek Merkezi oluşturacağız.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Biz Karasu’da dünyaya geldik, bu yaşa kadar buradaydık, işyerimiz burada ve bundan sonra da burada yaşamaya devam edeceğiz. Burada hep bir arada yaşayacağız. Buradaki yaşam standardını yükseltmek ve Karasu’nun geleceğini planlamak zorundayız. Biz hazırlıklarımızı bu düşünceye göre yapıyoruz. Öncelikle karar vericilerin en sağlıklı kararı vereceğini biliyorum. Aday olmamız durumunda Ak Partimizin en yüksek oy oranı ile seçimi kazanacağımızı ümit ediyoruz. Ardından da Karasu’muzun ilçe oluşunun 100. Yılında çok daha iyi yaşam şartlarına kavuşması için gece gündüz çalışacağız. Allah hepimizin hakkında hayırlısını nasip etsin.