KarasuSiyaset

Belediyenin hukuksuzluğu onaylandı

 

Karasu Belediyesi BBP Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, Karasu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün kesmiş olduğu cezaların hukuksuz olduğunun Karasu Belediyesi Meclisi’nde onayladığını belirtti. Çatalbaş, “Başkan Sarı, bu cezaları kendini tatmin etmek için mi kesti? Aydınlatma direklerine 3 trilyon 393 milyon harcanmış, bu miktarla Karasu’da asfaltlanmamış nokta kalmazdı” dedi.

 

SEÇİMLERDEKİ ADALETSİZLİK

Tek başına 6 bin 812 kişiyi temsil ettiğini ve o kişiler adına konuştuğunu belirten Karasu Belediyesi Büyük Birlik Partisi (BBP) Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, “Karasu’da 2019 seçiminde Cumhur İttifakı 19.537 oy aldı, mecliste 18 tane meclis üyesi var. Bir meclis üyesi 1.85 kişiyi temsil ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi 11.015 oy aldı. 6 tane meclis üyesi var. Bir meclis üyesi 1.835 kişiyi temsil ediyor. Büyük Birlik Partisi 6.812 oy aldı. 1 meclis üyesi var. 1 meclis üyesi 6.812 kişiyi temsil ediyor. Bu rakamlara bakınca adaletsizlik ortada. 18 üye çıkartan 19 bin oy alıyor. 11 bin oy alan CHP, 6 üye çıkarıyor, 6 bin 800 oy alan BBP seçim sisteminden dolayı 1 tane meclis üyesi çıkarıyor. Bu büyük bir haksızlık” diye konuştu.

AZICIK İNSAF

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın talimatı ile Zabıta Müdürlüğü tarafından onlarca kişiye haksız yere ceza kesildiğini belirten Çatalbaş, “Zabıta Müdürlüğü tarafından 1 Nisan 2020 – 1 Nisan 2021 tarihleri arasında 2. 808 adet araca işgaliye cezası kesilmiştir. 32 adet seyyar satıcıya işgaliye cezası kesilmiştir. Karasu Belediyesi 1 yıl içinde toplam 2 bin 840 kişiye ceza kesmiş ve bununla övünmektedir. Azıcık insaf edilmeli. Karasu Belediyesi ceza kesmekle mi mükellef? Akıllara ilk gelen cevap Karasu Belediye Başkanı icra avukatı olması münasebeti ile ömrü cezalarla geçti. Kestiği cezalar ile kendini mi tatmin ediyor? Bunu halkın takdirine bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

GERİ ÖDENECEK Mİ

Karasu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından kesilen cezaların yasal olmadığının Karasu Belediyesi Nisan ayı Meclis Toplantısı’nda açıklandığını belirten Çatalbaş, “Araçlara kesilen ceza yasal değil. Geri ödemeyi düşünüyorlar mı? Nisan ayı meclis toplantısında bir yıllık yapılan iş ve işlemler denetim kurulu tarafından raporlandı. Bu raporda Karasu Belediyesi Zabıta ekiplerinin araçlara kesmiş olduğu cezanın hukuki olmadığı Karasu Belediyesi Meclisi’nde açıklandı. 2 bin 808 tane araca hukuksuz bir şekilde Zabıta Müdürlüğü tarafından kesilen cezaları geri ödemeyi düşünüyorlar mı? Peki, 2 bin 840 kişiye kesilen cezanın toplam miktarı nedir kamu adına açıklanmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

KİM İNŞAAT YAPTI

Nisan ayı meclis toplantısında, yeşil alandan çıkarılan parsellere inşaat ruhsatı verildi mi? Yeşil alandan çıkarılan yer var mı? şeklinde önerge verdiğini ve Belediye Başkanı İshak Sarı tarafından kınandığını belirten Çatalbaş, “Belediye Başkanına verilen önergelerin karşılığında kınama değil araştırma yetkisi vardır. Halktan gelen bilgileri bizim mecliste sorup, öğrenmemiz, incelememiz gerekiyor. Bizler araştırdık ve 457 ada 257 parsel yeni yapılan Karasu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün hemen kuzey kısmında bu yeşil alana şu anda iki tane blok yapıldığını öğrendik. Sayın Başkan orada verilen önergeyi kınayacağına bu yeşil alan ne zaman çıkarıldı. Kimler bina yaptı? Kimler ruhsat verdi onu araştır” sorusunu yöneltti.

EKSİK BİLGİ

Karasu Belediyesi’ne kaç tane sözleşmeli personel alındığını, işten çıkarılanların ve işe alınanların adı ve soyadlarını yazılı olarak bildirilmesini önerge vererek istediğini belirten Çatalbaş, “Önergede aldığımız cevap ise ‘1 Nisan 2019 tarihinden itibaren belediyemizde çalışan işçi, memur, sözleşmeli personelle ilgi bilgiler yazı ekinde yer almaktadır’ cevabını aldık. İncelediğimizde verilen listeler çok eksik. Listelere baktığımızda belediyeden çıkarılan emekli olanların toplamı 34 kişi. Herkes biliyor ki Karasu Belediyesi’nden çıkarılan, emekli olanların sayısı 100’e yakın. 34 kişi asla değil. Resmi bilgi olmasına rağmen eksik bilginin olması bizleri şaşırttı. Önergeye öyle bir cevap vermişler ki ilkokul çocuğuna okutsanız güler” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ŞEFFAF BELEDİYEYDİK NE OLDU

Nisan ayı meclis toplantısında vermiş olduğu bir diğer önerge de ise 2019 – 2020 yıllarında Karasu’da yapılan ihalelere kaç firmanın katıldığı, Karasu Belediyesi’nin kaç adet doğrudan temin ile iş yaptığını açıklanmasını istediğini belirten Çatalbaş, “Önergemize verilen cevap akıllara durgun. ‘Doğrudan temin yöntemi ile yapılan alımlarım listelemesi yapılamamaktadır. Bütün bilgiler belediyemiz Mali Hizmetler Müdürlüğü’nde bulunmaktadır’ cevabını aldık. Hani şeffaf belediyeydik, hani her şeyi halk ile paylaşacaktık ne oldu. Elbette ki belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü’nde bilgileri vardır. Önemli olan bunu halkla paylaşmak” dedi.

İHALE DEĞİL ADRESE TESLİM

Yapılan ödemelere karşı olmadıklarını, ödemelere ve yapılan ödemelerin halktan saklanmasına karşı olduklarını belirten Çatalbaş, “Karasu Belediyesi’nin yaptığı tüm ihaleye giren sadece tek bir kişi. Trilyonluk ihalelere bir kişinin girmesi manidar. Karasu Belediyesi’nin bütçesinden 3 trilyonluk harcama yapılıyor ve ihale kalemine giren bir kişi olması bizleri şaşırtıyor. En azından kimse merak edip o ihaleye girmedi mi? Bunun adı ihale değildir. Adrese teslimdir. Mekanik malzeme alımlarının toplamı 141 bin 500 ton, 141 bin 500 ton yedek parça olmaz. Bu kadar demir malzemeler alınmaz. Bunun mutlaka açıklanmasını istiyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

MİLYONLUK IŞIKLANDIRMA

Karasu Belediyesi bütçesinden aydınlatma direkleri için trilyonlar harcandığını belirten Çatalbaş, “Yaptığımız incelemelerde Karasu Belediyesi 3 trilyon 393 milyon aydınlatma direklerine harcama yaptığını belirtmiş. 3 trilyon 393 milyon aydınlatma direğine verileceğine alt yapıya ve asfalta verilseydi mahallelerde asfaltsız yer kalmazdı. 151 sokakta 2018 yılında asfalt yapılmış olmasına rağmen kazı yapan SEDAŞ, SASKİ ve Telekom gibi firmalar tam 50 metrede 7 kez kazı yaptı. Kazılan yerler vatandaşın çilesi olmaya devam ediyor. Bu gibi birçok mahallede yama yapılmayı bekleyen noktalar var. Bu mahallelerde asfaltın A’sı kalmış, asfalt yapılmayan yerlerden bahsetmiyorum bile. Asfalt olan yerler kazısı yapıldığı takdirde yaması yapılmıyor. Aynı şekilde kalıyor” ifadelerini kullandı.

NEDEN KARASU BELEDİYESİ YAPIYOR

30 yılı aşkın süredir siyasetin içinde olduğunu ve ömrünün meclis üyesi olarak hizmetle geçtiğini belirten Çatalbaş, “Karasu’nun çeşitli bölgelerinde yağmur suyu projeleri var. Bir önceki Belediye Başkanlığı döneminde o zamanın İlçe Başkanı İshak Sarı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken çalışmaların Karasu Belediyesi tarafından yapıldığını defalarca eleştirdi. Fakat şu an Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken çalışmaları Karasu Belediyesi yapıyor. Yağmursuyu hattı Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Neden mi Büyükşehir Belediyesi’ne ait çünkü İller Bankası’nın Karasu Belediyesi’ne göndermiş olduğu ödeneklerin yüzde 40’ı Büyükşehir Belediyesi tarafından kesiliyor. Kesilmesinin amacı ise Karasu’da büyükşehir tarafından yapılacak hizmetlerin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması” dedi.

 

 

KARASU’NUN MİLLİ DAMADI

Karasu Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Erbatan’ın Karasu’nun milli damadı olduğunu ve Karasu’nun ekonomisinin damada bağlı olduğunu belirten Çatalbaş, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken çalışmaları neden Karasu Belediyesi’nin yaptığını mecliste sorduğumuzda, bütçeden ve Fen İşleri’nden sorumlu, Karasu’nun milli damadı Hilmi Erbatan, Büyükşehir Belediyesi ile mahsuplaştıklarını söyledi. Nasıl mahsuplaştırıldığını halk biliyor mu? Kaç paraya mahsuplaştığınızı kim biliyor. Bunların miktarı açıklanmalı. Ankara’da meşhur bir damat, Karasu’da meşhur bir damat, ülkenin ekonomisi damatlara bağlanmış. 2020 yılında Karasu Belediyesi’nin bütçesinin harcananın tamamı 65 trilyon 600 bin TL, bu bütçenin yüzde 69’u Fen İşlerine harcanıyor. Karasu’nun geleceği Fen İşleri’nden, Mali İşlerden ve muhasebeden sorumlu Başkan Yardımcısı Hilmi Erbatan’a yani Karasu’nun milli damadına bağlı. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum” diyerek açıklamasını sonlandırdı. Gülcan Elmalı