Karasu

Başkan Ör projelerini anlattı

 

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, hayata geçirdikleri ve yapmayı düşündüğü projelere ilişkin açıklamada bulundu. Karasu’yu ziyaret eden Başkan Ör,  “Arı ürünlerinden yeterince yararlanamama sorunları vardı. Bunu çözmek için ilçelerimize bal evleri yapılıyor” dedi.

 

YÜZDE 50 HİBELİ EKİPMAN

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, hayata geçirdikleri ve yapmayı düşündüğü projelere ilişkin açıklamada bulundu. Karasu’da Başkan Yardımcısı Cengiz Kuybulu’nun ev sahipliği yaptığı toplantıya, Karasu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yutkun Cabak, Kocaali İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burak Bilgin, yönetim kurulu üyeleri, arıcılar ve Karasulu bazı muhtarlar katıldı. Ör, toplantıda yaptığı konuşmada, geçen yıl birlik üyeleri için uygun fiyatlı şeker temini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Arıcılarımıza 2 bin kestane, 1500 akasya fidanı dağıtarak katkıda bulunduk. Arıcılarımız için dağıtım ve kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında yüzde 50 hibeli ekipman başvuru dosyaları tarafımızca hazırlanarak, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne teslim edildi” ifadelerini kullandı.

 

BAL DOLUM TESİSİ

Ana arı yetiştiriciliğiyle ilgili kursların sürdüğünü belirten Başkan Ör, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Melen su hattı üzerinde ve çevresinde, ana arı, arı sütü, arı zehri, polen ve propolis üretimi konularında kent ve ülke arıcılığının gelişmesi adına önemli adım atıldığını” belirtti. Yeni yılda 40 ton polen ve arı alımı, saf ana arı üzerinde çalışmaların yapılacağını belirten Başkan Ör, “Fondan şeker üretim tesisi kurulacak, bal dolum tesisi yapılacak, ‘Uzman Eller’ projesini hayata geçireceğiz” dedi. Ör, “Arı ürünlerinden yeterince yararlanamama sorunları vardı. Bunu çözmek için ilçelerimize bal evleri yapılıyor” şeklinde konuştu. Sosyal sorumluluk çalışmalarının hız kesmeyeceğini belirten Ör, “Teorik ve pratik eğitim çalışmalarının yanında üretim için ihtiyaç duyulan ekipmanları da temin ettik” ifadelerini kullandı. Mehmet Karakaş